BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  HDP

Hasip Kaplan ilk kez konuştu kastettiği kişi kimdi!

HDP eski Milletvekili Hasip Kaplan, tepki çeken ırkçı paylaşımı sonrası ilk kez konuştu. Kaplan, Vatan gazetesi yazarı Murat Çelik'in sorularına yanıt verdi.

Abone ol

HDP eski milletvekili Hasip Kaplan, twitter hesabından Sırrı Süreyya Önder'i kastettiği iddia edilerek "HDP kurultayında Demirtaş'ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek!" paylaşımı büyük tepki çekmişti. Kaplan parti üyeliğini dondurmuş parti yönetimi de Kaplan'ın açıklamalarını kınamıştı.

Gözlerin çevrildiği isim Kaplan, sessizliğini günler sonra bozdu. Vatan gazetesi yazarı Murat Çelik, telefonla aradığı Kaplan'ın açıklamalarını köşesine taşıdı.

KASTETTİĞİM BİR KİŞİYDİ TÜRKLER DEĞİL
- Hasip Bey, bir tweet attınız ortalık karıştı. Merak ediyorum; zaten artık siyaseti bırakmak gibi bir niyetiniz vardı da, bu olay bir gerekçe ya da vesile mi oldu yoksa bir patlama anı mıydı?

- Bunun izahı, gerekçesi çok net. Açıklamamızı, genel merkez adına, ayaküstü ‘ırkçı’ bir açıklama olarak tanımlayıp; ondan sonra da Sırrı Süreyya’nın haddini bilmez küfür ve tehditleri var. E ondan sonra da yapılacak bir şey yoktu.

- Sizin o ilk tweetinizde, ‘Türk’ vurgusuyla kast ettiğiniz Sırrı Süreyya Önder miydi, Ayhan Bilgen miydi?

- Tabii ki bir kişiydi. Tabii ki parti içindeydi. Yani tabii ki Türkler değildi. Tabii ki maksadı aşan şekilde yapılan yorumlamalardaki kasıtla değildi.

- Kimdi pekiyi o bir kişi? Sırrı Süreyya Önder miydi?

- Neyse... Önemli değil Murat Bey, ben bu konuda konuşmayacağımı söyledim. Her şeyi de açık açık söyledim.

- O akşam, o ilk tweetiniz üzerine çoğunluk Sırrı Süreyya Önder’i kast ettiğinizi düşündü ama adaylığı konuşulan Ayhan Bilgen olduğunu söyleyenler de oldu. O yüzden netleştirmeye çalışıyorum...

- Benim Twitter’da bütün açıklamalarım çok net. Arka arkaya üç tane, dört tane tweet var. Her şey ortada. Kapalı bir şey yok. Bir ikincisi, bir de onun o üslubuna da cevap vermeyeceğim dedim. Halka havale ediyorum dedim, bitirdim, kapattım.

'YÜKSEK PROMİLLİ TWEETLER' İDDİASI
- Pekiyi bir soru daha. Konuşulduğu için soruyorum... “Yüksek promil” vb ifadelerle, o tweetleri atarken alkollü olduğunuzu ima eden yorumlar yapıldı. Bu konuda bir şey söylemek ister misiniz?

- İsteyen istediği şeye bağlasın. İsteyen istediği şekilde bağlasın. Anladınız mı ne demek istediğimi. Kusura bakmasınlar, bu kadar basit değildir. Hiçbir şey bu kadar basit değildir. İşi o noktaya oturtmakla, ırkçılığa oturtmakla hiç kimse kendi durumunu kurtaramaz, o kadarını söyleyeyim.

- Pekiyi bu iş siyaseten nereye varır HDP açısından?

- Bilmiyorum. Ben şu anda dondurdum. Bilemiyorum.

- Kurultay?..

- Bilemiyorum. Benim tweetlerim açık. Onun dışında kimseye, herhangi bir yere de açıklama yapmadım. Size söylediğim şeyler de zaten tweetlerimde de var. Her şey bellidir.

Sırrı Süreyya Önder'den Hasip Kaplan'a olay sözler!

Demirtaş Hasip Kaplan'a cezaevinden yanıt verdi

ÖNCEKİ HABERLER
Devlet Bahçeli'den Hadise ve Murat Boz'a telefon!
Göksel Gümüşdağ kimdir? Eşi Erdoğan'ın yeğeni çıktı
İsmailağa'nın televizyonuna Atatürk'e hakaret cezası
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG tepkisi
Rusya'dan Afrin ve Türkiye yorumu
Suudi Arabistan'da 35 yıllık yasak kalktı!
Kılıçdaroğlu'na zor sorular: Ne işin var orada? Utanmıyor musun?
Kalp Atışı ne zaman Show Tv yayın akışına bakın
Bahçeli'den Canan Kaftancıoğlu açıklaması
e-okul veli bilgilendirme MEB sistemi 2018
Yorumlar 6 yorum