BIST 5.000
DOLAR 18,64
EURO 19,50
ALTIN 1.061,25
HABER /  EKONOMİ

Halis Topraka TMSF şoku

Halis Toprak'ın şirketlerine TMSF el koydu. İş adamı Toprak'ın fabrikadan çıkışına araçla çıkışına izin verilmedi.

Abone ol

Halis Toprak'ın sahibi olduğu Toprak Grubu TMSF'ye geçti. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Toprak Grubu’nun tüm şirketlerinin yönetimine el koydu.

Toprak Holding yazılı açıklamayla TMSF'yi sert bir dille eleştirdi. Fabrikada bulunan Halis Toprak'ın lüks aracına el konuldu. İş adamı fabrikadan bu araçla çıkışına izin verilmedi.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, ''Tahsilat için bütünlük oluşturan şirketlere el koyduk'' dedi.

20 ŞİRKETE EL KONULDU

24 Temmuz'da grubun lokomotif şirketleri olan Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri'ne el koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, tüm Grup şirketlerinin tek merkezden idare edildiği, şirketlerin gerek yönetim ve organizasyon, gerekse mali ve hukuki açılardan tamamen iç içe geçtiği gerekçesiyle diğer 20 şirketin yönetimine de el koydu.

PROTOKOL HÜKÜMLERİ YERİNE GETİRİLMEDİ

TMSF’den yapılan açıklamada, Toprakbank A.Ş. eski hakim ortağı Toprak Grubu’nun Fon'a olan borçlarının tasfiyesi amacıyla imzalanan 18 Aralık.2004 tarihli protokol ve 06 Şubat 2008 tarihli ek protokolün hükümlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle yasal takip süreçlerinin hızlandırıldığı belirtildi.

Toprak Grubu’ndan olan Fon alacaklarının tahsili için 24 Temmuz 2009 tarihinde Toprak Grubuna dahil Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri San. ve Tic. A.Ş.’nin temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimlerine el koyan TMSF’nin açıklamasında, “Sözkonusu iki şirketin yönetim ve denetimlerinin devir alınmasından sonra yapılan çalışmalarda, tüm Grup şirketlerinin tek merkezden idare edildiği, şirketlerin gerek yönetim ve organizasyon, gerekse mali ve hukuki açılardan tamamen iç içe geçtiği görülmüştür. Ayrıca, Gruba bağlı 22 şirketin tüm muhasebe, finansman ve insan kaynakları işlemlerinin aynı merkezden yürütülmesi ve diğer şirketlerden ayrı olarak kontrol edilmelerinin mümkün olmadığı dikkate alınarak, Fon alacaklarının tahsili amacıyla diğer 20 şirketin de temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimleri Fon tarafından devir alınmıştır” denildi.

Toprak Holding TMSF'ye neyle suçladı?

[PAGE]

Evlilik fırsat bilindi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Toprak Holding'in tüm şirketlerine el koymasının ardından Toprak Holding'ten yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada özetle şöyle denildi:

"Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) iki hafta önce el koyduğu iki şirketimizden sonra bugünde geri kalan 20 şirketimize daha hukuksuz bir şekilde el koymuştur. Bu el koyma işlemlerinin yürütmesinin durdurulması, bilahare iptali için Danıştay 13. Dairesi nezdinde dava açacağız. TMSF Türkiye ve dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Halis Toprak'ın haftalardır kamuoyunu meşgul eden evliliğinide fırsat bilip TMSF'ye borcu olmayan şirketlerimize el koymuştur."

Halis Toprak'ın Adapazarı'ndaki fabrikadan çıkarken aracına da el konuldu

Son günlerde 17 yaşındaki genç kızla yaptığı evlilikle de gündeme gelen ve TMSF'nin devlete olan borçları nedeniyle tüm mal varlığına el koyduğu Halis Toprak, bu sabah Adapazarı'ndaki Toprak İlaç Fabrikası'ndan aracıyla çıkmak isterken fabrikaya gelen TMSF ekibi aracıyla çıkışına izin vermedi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun Toprak Grubu´nun el koyduğu şirketleri arasında bulunan Adapazarı'ndaki Toprak İlaç Fabrikası'na da bu sabah ekipler geldi. Aynı anda Halis Toprak'ın da fabrikada olduğu anlaşıldı. Halis Toprak fabrikadan lüks aracıyla çıkmak istemesine rağmen TMSF görevlileri araçla çıkışına izin vermedi. Toprak'ın aracına da el kondu. Halis Toprak bu duruma sert tepki gösterdi.