BIST 10.793
DOLAR 32,19
EURO 34,93
ALTIN 2.428,97
HABER /  MEDYA

Halime Sultan ölümü Ertuğrul Gazi yeniden evlendi mi?

Diriliş Ertuğrul yeni sezon bu akşam TRT 1'de başlayacak. Osmanlı'nın kuruluşunun işleneceği yeni sezonda izleyici bazı soruların cevabını arıyor. Halime Sultan oğlu Osman Bey'i doğurduktan sonra ölüyor. Peki Ertuğrul Gazi daha sonra evleniyor mu, Zeydan Hatun Ertuğrul'un ikinci eşi mi?

Abone ol

TRT 1'de yeni sezon Ertuğrul Gazi bu akşam başlıyor. Son bölümde oğlu Osman Bey2i doğurduktan sonra ölen Hamile Sultan Ertuğrul Gazi'nin ilk eşi. Peki Ertuğrul, Halime Sultan'dan sonra tekrar evleniyor mu, Hande Soral'ın canlandıracağı Zeydan Hatun ile Ertuğrul Gazi evleniyor mu? Ertuğrul Gazi sadece bir tek kişi ile evleniyor o da Halime Sultan. Zeydan Hatun ile aralarında sevgi olsa da Ertuğrul Gazi, Zeydan Hatun ile evlenmiyor. Ertuğrul'un 3 tane çocuğu oluyor. İlk oğlu Osman Bey ise Osmanlı'nın kurucu ismi. 

ERTUĞRUL GAZİ KAÇ KERE EVLENDİ: 93 yıl yaşayan Ertuğrul Bey, tarihte 1 kere evlendi. Tek evliliği olanHalime Hatun ile evlendi. Halime Hatun'un 1281 yılında vefatıyla birlikte Ertuğrul Gazi de aynı yıl içerisinde Hakk'a kavuştu.

HALİME HATUN KİMDİR: Osmanlı Beyliği’ni kuran Osman Bey’in annesi ve Ertuğrul Gazi’nin eşi konumunda bulunanHalime Hatun hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da 1281 tarihinde hayatını kaybettiği bilinmektedir. Ölümüne kadar Ertuğrul Gazi’nin yanından bir an olsun ayrılmayan ve ona Savcı Bey, Gündüz Alp ve Osman Gazi adında üç evlat veren hatundur. Ertuğrul Gazi ve Halime hatun bugün aynı türbede yan yana yatmaktalar. Bilecik ili Söğüt ilçesinde yer almaktadır türbeleri. Bursa Eskişehir yolu üzerinden ulaşım sağlanabilir türbelerine.

HALİME HATUN'UN KABRİNİN BULUNDUĞU ERTUĞRUL GAZİ TÜRBESİ NEREDEDİR: Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi'nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir.

İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757'de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapılıştaki hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamit tarafından yeniden onartılmış ve yanına çeşme eklenmiştir. Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmaktadır. Bu girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır.