BIST 1.410
DOLAR 8,69
EURO 10,39
ALTIN 499,95
HABER /  GÜNCEL

Hac paraları hangi bankalara yatırılıyor online ödeme

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2019 yılında ilk kez hacca gidecek olan vatandaşların ön başvuru kaydı başladı. Hac 2019 için ön başvurular 8 Aralık'ta başladı ve 14 Aralık'ta bugün sona erecek. Peki 2019 hac başvuru ücreti kaç para oldu, ve hangi bankalara yatırılacak? İşte hac paralarının yatacağı bankalar

Abone ol

Diyanet İşleri Başkanlğı tarafından 2019 yılında ilk kez hacca gidecek olan hacı adaylarının ön başvuru alma işlemleri bugün yani 14 Aralık cuma günü sona eriyor.  İlk kez hacca gidecek olan hacı adayları öncelikle ilgili bankalara 20 lira hac ön başvuru ücreti ödeyecek. Daha sonra online başvuru işlemi başlayacak. Hacı adayları 2019 yılı hac ön kayıt başvurusu için il, ilçe müftülüklerine online başvuruda bulunacak. Hac kuraları, 28 Aralık 2018 cuma günü saat 15:00’da çekilecek. Peki hac kayıt başvuru ücretleri hangi bankaya yatırılacak, gerekli belgeler ve başvuru şartlar neler? 

KAYIT TARİHLERİ NE ZAMAN: 2019 yılında ilk defa hacca gitmek isteyenler, müracaatlarını 8-14 Aralık tarihlerinde belirlenen bankalara 20 lira kayıt ücretini yatırdıktan sonra "www.hac.gov.tr" adresinden elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerine form dilekçeyle başvurarak yaptırabilecek.

HANGİ BANKALARA YATIRILACAK: 2019 yılında hacca gitmek üzere "İlk Defa Kayıt" yaptıracakların anlaşmalı bankalara 20.-TL. önkayıt ücretini yatırmış olması gerekmektedir. Anlaşmalı Bankalar: Albaraka, Halkbank, Kuveyt Türk, PTT, Türkiye Finans, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım

SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN: Başkanlığın internet sitesinde 2019 yılı hac kayıtları ile ilgili bilgi verildi. Buna göre, ilk defa hacca gitmek isteyenler, müracaatlarını 8-14 Aralık tarihlerinde belirlenen bankalara 20 lira kayıt ücretini yatırdıktan sonra "www.hac.gov.tr" adresinden elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerine form dilekçeyle başvurarak yaptırabilecek. Hacı adaylarının kuraya birlikte katılmak istediği kişi veya kişiler varsa mutlaka bunları da belirtmeleri gerekecek. Adaylar, fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak "oda tercihli" veya "otel" konaklama türlerinden birini tercih edecek. Tercihler, bağlayıcı olacağından daha sonra hac konaklama türlerinde değişikliğe izin verilmeyecek. Bu yıl hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri, Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacak.

Kaydı Başkanlıkça yapılanlardan, adres, konaklama türü, kura birlikteliklerinde veya iletişim bilgilerindeki değişiklik talebinde bulunanlar, 14 Aralık'a kadar il, ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırabilecek.

KURA ÇEKİMİ VE SONUÇLARIN İLAN EDİLMESİ: Hac kuraları, 28 Aralık 2018 cuma günü saat 15:00’da çekilecek ve aynı gün internetten ilan edilecektir.
 2019 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecektir. Kesin Kayıtla ilgili detaylı bilgiler bilahare ilan edilecektir.

HAC BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR: Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hak kazananlar, "kesin kayıt yaptırabilir" belgelerini cep telefonlarına gelecek kısa mesaj şifresi ile alabilecek. Yabancı uyrukluların kayıtlarının ise alınmayacağı bildirildi. Hacca götürülmek istenen 0-6 yaş grubundaki çocukların kayıtları ebeveynleri ile yapılacak. İlk defa kayıt yaptırmak isteyen 45 yaş altı bayanlardan mahremsiz hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş mahremleriyle yapacak. Ayrıca, günlük aktivitelerini kendi başlarına gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta ve yaşlı olanlar da müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile yapacak. Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içinde sisteme girilmeyen müracaatlar ise kabul edilmeyecek.

HAC KONAKLAMA TÜRLERİ NELER: Açıklamada, Mekke ile Medine'deki bina ve otellerin fiziki yapıları ile Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'ye mesafeleri dikkate alınarak ve verilen hizmetler açısından hac konaklama türlerinin "oda tercihli" ve "otel" şeklinde düzenlendiği belirtildi. Oda tercihli konaklamanın, Mekke veya Medine'de gerekli donanıma sahip ve her odada asgari 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde oluşturulduğu kaydedildi. Odaların, Mekke'de Mescid-i Haram'a en fazla 7 kilometre, Medine'de ise Merkeziye'de veya Mescid-i Nebevi'ye en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda olduğu bildirildi.

15 BİN 21 BİN RİYAL ARASINDA: Mekke'de hacıların otellerden Kabe'ye ulaşımlarının ücretsiz otobüslerle ring usulü yapılacağı duyuruldu. Hac süresinin uçak programına göre ortalama 35 ile 45 gün arası, Medine'deki konaklama süresinin ise 4 ile 6 gün arasında planlandığı belirtildi. Hac kesin kayıt ücretlerinin Suudi Arabistan Krallığı Hac ve Umre Bakanlığı ile yapılacak protokol toplantısı sonrası belirleneceği açıklandı. Vatandaşların hac konaklama tür tercihlerini kendilerine uygun kategoride yapabilmeleri için oda tercihli konaklama türünün takribi fiyatının 15 bin ila 21 bin Suudi Arabistan Riyali olduğu bildirildi.

Otel türü konaklamadaki fiyatın ise daha yüksek olduğu ve bu yüzden fiyat aralığının serbest bırakıldığı açıklandı.

Hac kuralarının, 28 Aralık Cuma günü saat 15.00'te çekileceği ve aynı gün internetten ilan edileceği, kesin kayıtla ilgili bilgilerin ise daha sonra ilan edileceği duyuruldu.

HAC FİYATLARI NASIL BELİRLENİR :Hac ücretleri, ulaşım, konaklama, Arafat’ta klimalı çadır gibi hizmetlerin Suudi Arabistan Devleti’ne ödenen ücretler, sağlık, yemek, rehberlik, görevli personel giderleri, hacı adaylarına verilen malzemeler, kurban ve sair kalemler dikkate alınarak Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından belirlenmekte olduğu belirtildi.

HAC İLK KAYIT ÜCRETİ NE KADARDI: Geçen yıl “İlk Defa Kayıt” yaptırmak isteyenlerin ilgili bankalara 20.-TL ön kayıt ücretini yatırmaları gerekiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
YouTube, spam hesapları resmen kaldırıyor
YouTube, spam hesapları resmen kaldırıyor
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bakan Murat Kurum'dan 'ön ödemeli konut' müjdesi
Bakan Murat Kurum'dan 'ön ödemeli konut' müjdesi
Çin'den ABD otomobillerine 3 aylık süre kazan kazan dönemi
Çin'den ABD otomobillerine 3 aylık süre kazan kazan dönemi
Sevilay Yılman yazdı Nihat Genç’i galiba kaybettik!
Sevilay Yılman yazdı Nihat Genç’i galiba kaybettik!
Süleyman Soylu: Kayyum atanan belediyeler, ne yaptılarsa Kandil için yaptılar
Süleyman Soylu: Kayyum atanan belediyeler, ne yaptılarsa Kandil için yaptılar
Binali Yıldırım'dan 'kriz' uyarısı '3-4 ay sıkıntı çekeceğiz ayağınızı yorganınıza göre uzatın'
Binali Yıldırım'dan 'kriz' uyarısı '3-4 ay sıkıntı çekeceğiz ayağınızı yorganınıza göre uzatın'
Ulaştırma Bakanı'ndan sinyalizasyon iddiasına yanıt
Ulaştırma Bakanı'ndan sinyalizasyon iddiasına yanıt
3600 ek gösterge hemşire maaşlarına nasıl yansır?
3600 ek gösterge hemşire maaşlarına nasıl yansır?
Kılıçdaroğlu: Sözcü'ye dava, FETÖ'cüleri güçlendiren bir hareket
Kılıçdaroğlu: Sözcü'ye dava, FETÖ'cüleri güçlendiren bir hareket
Yorumlar