BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  DÜNYA

Gurbetçilerin seçime katılım oranı yüksek

Almanya'da Türkiye kökenlilerin seçime katılım oranı yüzde 70 olarak belirlendi.

Abone ol

Almanya'da yaşayan Türk kökenli seçmenlerin oy kullanma eğilimini gösteren araştırma sonuçlarına göre, Türkiye kökenlilerin seçime katılım oranı yüzde 70 olarak belirlendi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ile Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (HUGO) ortaklığında yapılan ''Türkiye Kökenli Alman Vatandaşlarının Almanya Federal Meclisi (Bundestag) Seçimlerinde Siyasal Davranışları'' konulu araştırmaya göre,  Türkiye kökenli seçmenlerin Almanya'da 22 Eylül'de yapılan son genel seçimlere katılım oranı yüzde 70 oldu. 

Anket sonucuna göre Türkiye kökenli seçmenlerin yüzde 64'ü Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD), yüzde 7'si Hristiyan Birlik Partilerine (CDU/CSU), yüzde 12'si Yeşiller Partisine, yüzde 12'si Sol Partiye, yüzde 3'ü göçmen kökenlilerin kurduğu Adalet ve Yenilikçi Partiye (BIG) yüzde 2'si de diğer partilere oy verdi.

Almanya'da oy hakkı olduğu tahmin edilen 950 bin Türkiye kökenli Alman vatandaşının 666 bininin oy kullandığının belirlendiği, erkeklerin yüzde 72'sinin kadınların yüzde 68'inin seçimlere katıldığı ifade edildi.

UETD Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklanan araştırmanın sonucu, "Türkler seçime ilgi göstermedi" yönündeki görüşlerin değişmeye başladığının da göstergesi oldu.

Araştırmayı UETD ile gerçekleştiren Hacettepe Üniversitesinden öğretim görevlisi Dr. Murat Erdoğan, geçen yıl Avrupa genelinde yaptıkları bir ankette Türklerin yüzde 25'inin seçime katılacaklarını açıkladıklarını belirterek, ''Almanya'da çıkan bu sonuç doğrusu bizi de şaşırttı. Bu da Türklerin kendilerini Almanya'nın bir parçası olarak gördüklerini gösteriyor“ dedi.

Erdoğan, 30 sorudan oluşan anketi Data4U ve SEK-POL adlı araştırma kuruluşlarıyla yaptıklarını bildirerek ''300 bin Türk hanesinin telefon numarası ellerinde mevcut. 14 binden fazla Türkiye kökenlinin evine telefon edildi. 2 bin 244 kişiye ulaşılarak ankete katılımları sağlandı. Bunların bin ikisi hedef grubu olan Türkiye kökenli Alman seçmenlerdi. Anket seçimden birkaç gün sonra yapıldı. Orantısal olarak 951 bin Türk kökenli seçmen içinde oy kullananların sayısı buna göre 666 bin” diye konuştu.

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik ise seçimlere katılımın bu denli yüksek olmasının sevindirici olduğunu, bu konuda teşkilat olarak yaptıkları çalışmaların katılımı arttırdığını söyledi.

Çelik, şunları kaydetti:

"Özellikle izin sezonunda havaalanlarında ve sınır kapılarında bilgilendirme çalışmaları yaptık. 500 bin broşür ve afiş bastırarak, halka seçimlere katılımın önemini anlattık. 50'den fazla siyasiyle görüştük. Çok sayıda panel düzenledik. Sonuçta Türkiyelilerin seçimlere sanılanın aksine son derece ilgili olduklarını bilimsel verilerle ortaya koyduk. Seçimlere katılımı arttırmak konusunda bundan sonra daha aktif omarak çalışmalarımız devem edecek."

 Araştırmada Almanya’daki 16 Eyalet’ten 11’i'nin (Baden Würtemberg, Bayern, Berlin, Bremen, Hamburg, Hessen, Niedersachsen, Nordrhein Westfalen, Rheinland Pfalz, Saarland, Schleswig Holstein) esas alındığı Türkiye kökenlilerin çok az sayıda yaşadığı 5 eyaletin (Brandenburg, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen,  Sachsen-Anhalt, Thüringen) kapsam dışı tutulduğu belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Yoğurt en çok hamilelere faydalı
Yoğurt en çok hamilelere faydalı
Topbaş’tan Marmaray açıklaması
Topbaş’tan Marmaray açıklaması
Trabzonspor Kasımpaşa maçının kadrosu
Trabzonspor Kasımpaşa maçının kadrosu
AK Partili Vekil:  Meclis’e türbanla gireceğim
AK Partili Vekil: Meclis’e türbanla gireceğim
MGK toplantısı sona erdi
MGK toplantısı sona erdi
Başbakan Erdoğan’dan  Cumhuriyet  mesajı
Başbakan Erdoğan’dan Cumhuriyet mesajı
Kendini yakan lise öğrencisi hayatını kaybetti
Kendini yakan lise öğrencisi hayatını kaybetti
Toplu tecavüze çim kesme cezası
Toplu tecavüze çim kesme cezası
Boğaz'daki gemi fiberleri koparttı!
Boğaz'daki gemi fiberleri koparttı!
Başbakan'ın dava arkadaşı Sarıyer'e talip
Başbakan'ın dava arkadaşı Sarıyer'e talip