HABER /  GÜNCEL

Göğüsleriniz hakkında ne hissediyorsunuz?

Fotoğrafçı Laura Dodsworth, Bare Reality/ Çıplak Gerçeklik adlı çalışmasında 100 kadına göğüsleri hakkında ne hissettiklerini sordu.

İngiliz fotoğrafçı Laura Dodsworth, 100 kadına göğüsleri hakkında ne hissettiklerini sordu.

Bare Reality/ Çıplak Gerçeklik adlı çalışması kapsamında kadınların fotoğrafını çeken Dodsworth, fotoğrafların üzerinde herhangi bir fotoşop programı kullanmadı.

Radikal'in haberine göre, büyük ses getiren eseri hakkında konuşan Dodsworth, “Her yerde kadınların göğüslerinin fotoğraflarını görüyoruz, ancak onlar gerçek değil. O fotoğraflar elde edilemeyecek bir ideal yaratıyor. Ben, dürüst fotoğrafçılık aracılığıyla kadınları yeniden ‘insanlaştırmak’ istedim” ifadelerini kullandı. Fotoğrafını çektiği kadınlarla detaylı röportajlar yapan Dodsworth, ilk sorduğu sorunun “Göğüsleriniz hakkında nasıl hissediyorsunuz” olduğunu söyledi.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Söyleşilerin bir süre sonra tahmin ettiğinden çok daha duygusal bir hale geldiğini belirten fotoğrafçı, “Göğüsler ilginç olsa da, aynı zamanda ilişkileri, beden imajını ve yaşlanmayı tartışırken belirleyici olduklarını fark ettim. Kadın olmanın ne anlama geldiğinde de büyük rol sahibi olduklarını gördüm” dedi.

Dodsworth, yaşları 19 ile 101 arasında değişen ve aralarında rahibe, striptizci, kanserden kurtulanlar ve göğüslerinden ameliyat olan kadınların bulunduğu çalışmada, birçok kadının tecrübelerini anlatırken ağladığını belirtti.

Kendisinin de çalışmaya katıldığını ve göğüslerinin fotoğrafını çektiğini ifade eden fotoğrafçı, “Bir erkek arkadaşım bunu yapamayacağımı, çünkü eşimin iş arkadaşlarının fotoğrafı göreceğini söyledi. Başka bir erkek arkadaşım ise yedi ve dokuz yaşındaki çocuklarımın ne hissedeceği konusunda endişelenmem gerektiğini vurguladı. Ancak, her iki görüş de benim fotoğrafımı çekmemi engellemedi, çünkü ikisi de hayatımdaki erkekler hakkındaydı ve bu, bir sanatçı, kadın ve feminist olarak çalışmamı engellemek için yeterli bir sebep değildi” sözleriyle kararını nasıl verdiğini anlattı.

'BUNLAR DERGİLERDEKİLERE BENZEMİYOR'

100 fotoğrafı yan yana getirip oluşturduğu çalışmayı Dodsworth’ün eşi gördüğünde, “Bunlar dergilerdekilere benzemiyor” sözleriyle şaşkınlığını dile getirmiş. Fotoğrafçı, eşinin sözlerinin çalışmasının özeti olduğunu belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD Açık’ta şampiyon Cilic
Ahmet Özokur Fenerbahçe'yi bırakıyor!
Dolar 2,18’i geçti
İkinci emekli maaşı için yeni formül hazır!
Borsa güne düşüşle başladı
29 Ekim şiirleri kısa 5 kıtalık 29 Ekim şiirleri derlemesi
Yorumlar