BIST 1.325
DOLAR 7,92
EURO 9,45
ALTIN 460,64
HABER /  GÜNCEL

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin hazırlanan iddianame kabul edildi

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin hazırlanan iddianame, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Osman Kavala ve Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 16 kişi hakkında hapis cezası isteniyor.

Abone ol

1 yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala'nın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında Gezi Parkı eylemlerine ilişkin hazırlanan iddianame, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamedeki ünlü isimler

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 657 sayfalık iddianamede, Kavala'nın yanı sıra şüpheli olarak bir çok tanındık isim bulunuyor. O isimler şöyle;

 • Memet Ali Alabora,
 • Ayşe Mücella Yapıcı,
 • Can Dündar,
 • Ayşe Pınar Alabora,
 • Handan Meltem Arıkan,
 • Hanzade Hikmet Germiyanoğlu,
 • İnanç Ekmekçi,
 • Mine Özerden,
 • Ali Hakan Altınay,
 • Şerafettin Can Atalay
 • Tayfun Kahraman


Neyle suçlanıyorlar?

16 isim için 'Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs' ve 'Gezi olaylarını finanse etmek' suçlamalarıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, 746 kişi de müşteki olarak yer alıyor.

Bu isimler tepe yönetimiymiş

İddianame kapsamında 2013 yılındaki Gezi Parkı olayları anlatılıyor. Şüphelilerin söz konusu olayları 2011 yılından itibaren yönlendirmeye ve başlatmaya çalıştıkları savunuluyor. İddianamede ‘kalkışma’ olarak yorumlanan Gezi Parkı eylemlerinin bu isimler tarafından finanse edildiği belirtiliyor ve bu isimlerin organizasyonun “tepe yönetiminde” oldukları savunuluyor.

2 kişi tutuklu 6 kişi firarda

İddianamede: şüphelilerden Yiğit Aksakoğlu ve Osman Kavala’nın halen tutuklu bulunduğu hatırlatıldı ve “Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Memet Ali Alabora, Gökçe Yılmaz Handan, Meltem Arıkan Hanzade, Hikmet Germiyanoğlu” hakkında da yakalama kararı bulunduğu vurgulandı. Kavala ve Aksakoğlu dışındaki diğer şüphelilerin de tutuksuz şekilde yargılanacakları öğrenildi.

İddianamedeki 746 da müşteki arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bulunuyor.


657 sayfalık iddianame

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesine gönderien iddianame 657 sayfadan ve 3 bölümden oluşuyor. İddianamede Açık Toplum Vakfı’nın eylemlerdeki rolü de kapsamlı olarak anlatıldı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Gezici son yerel seçim anketiyle olay oldu işte 9 büyükşehirdeki sonuçlar Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'de karlı hafta
Çin, Mars Simülasyon Merkezi'ne kavuştu
Beşiktaşlı Vida'ya milli davet
Yeşilay Haftası şiirleri uzun-kısa anlamlı 2019 Yeşilay sözleri
Finansal kesim dışı firmaların net döviz açığı azaldı
İrem Kübra Bakırtaş kimdir kaç yaşında hangi dizilede rol aldı?
Yorumlar 8 yorum