BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,45
ALTIN 1.166,61
HABER /  SAĞLIK

Gerektiğinden fazla su içmenin zararları var mıdır?

Uzmanlar, insanların her gün 2.5 litre su tüketmesi gerektiğini söylüyor. Peki vücudumuz için oldukça yararı olan su, gerektiğinden fazla içilince zararlı hale geliyor mu?

Abone ol

Uzmanlar suyun böbrek hastalıklarına herhangi artı bir katkısı olmadığını söylüyor. Su tüketiminin vücudun günlük ihtiyacı olan bir faktör olduğunu belirten uzmanlar aşırı tüketildiğinde ise yine vücudun ihtiyacı olan bazı minerallerin azalmasına neden olduğunu belirtiyor. Kana karışan su, tuz oranını azaltarak bazı belirtilerle kendini gösterir.

"Gereğinden fazla su tüketiminin hiç  bir faydası olmadığı yapılan araştırmalarda ortaya çıkarıldı. Tüketilen suyun vücutta sodyum miktarını azalttığından ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir."

Çok su tüketmenin etkileri
- Ani değişen vücut sıcaklığına bağlı terleme
- Sık sık idrara çıkma aynı zamanda ishal olma
- Tuz oranı azalmasına bağlı gelişen halsizlik ve stres 
- Gelişen şiddetli değişime bağlı su zehirlenmesi gibi durumlarla kendini gösterir. 

Kronik rahatsızlığı olanlar dikkat etmeli
Aşırı su tüketimi özellikle kronik rahatsızlığı olan kişileri iki kat olumsuz etkileyebilir. Ayrıca son olarak ABD'de yapılan bir araştırmada böbrekleri saatte 1000 milli litre suyun kullanıyor. Yetişkin kişilerde günde 3 litre suyun vücudun ihtiyacı olan sıvıyı karşıladığı bunun bir kısmının ise bazı besinlerden geldiği ortaya konulmuştur. 

Ancak çok sıvı yada su tüketimi sodyum seviyesini düşürdüğünden kan basıncı olumsuz etkilendiği ve bu basıncın beynin bazı damarlarını zorladığından hafıza kaybına baş ağrısına ve denge kaybına neden olduğu belirtilmiştir. 

su