BIST 1.983
DOLAR 13,52
EURO 15,09
ALTIN 777,58
HABER /  SAĞLIK

Gençlerde kalp sağlığını bozan 5 neden

Hareketsizlik ve kötü alışkanlıklar nedeniyle kalp-damar hastalıkları 20’li yaşlara kadar düşmüş durumda. İşte gençlerde kalp sağlığını bozan beş neden...

Abone ol

Beslenme başta olmak üzere hareketsizlik ve kötü alışkanlıklar nedeniyle kalp-damar hastalıkları 20’li yaşlara kadar düşmüş durumda. Uzmanlara göre, gençlerde kötüye giden bu tabloyu değiştirmede en önemli görev ise ebeveynlere düşüyor.

Günümüz teknolojileri, özellikle cerrahi yöntemlerdeki hızlı gelişim, kalp ve damar hastalıklarının tedavisini çok daha kolay bir hale getirse de bu hastalıklar halen Türkiye’de ve dünyada en önemli ölüm nedeni.

Kalp hastalıklarının görülme oranının giderek artmasında sağlığına dikkat etmeyen ebeveynlerin olduğunu belirten Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Haşim Üstünsoy, şöyle konuştu:

“Artık her şeye kolaylıkla ulaşabilmek bizlere büyük bir konfor sağlasa da sahip olduğumuz imkanlar birtakım olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Örneğin, geçmişte hazır gıda yoksunluğu nedeniyle daha doğal besleniyor, spor yapmasak da toplu taşıma araçları veya özel araç kullanımı yaygın olmadığı için kilometrelerce yolu yürümek zorunda kalıyorduk. Bu da hareket kapasitemizi artırıyordu. Fakat günümüzde sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, stresten uzak yaşayabilme gibi sağlıklı yaşam kavramları daha fazla önem taşır hale gelmesine rağmen sahip olduğumuz bu ‘hazırcılık’ ve üzerine eklenen kötü alışkanlıklar, günümüzde kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığının 40’lı yaşların altına düşmesine, hatta 20’li yaşlarda dahi artan bir ivmeyle görülmesine neden oluyor.”

Kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen sigara, madde bağımlılığı, sağlıksız beslenme ve hareketsizliğin Türkiye’nin çok ciddi toplumsal sorunları olduğunu kaydeden Üstünsoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalp ve damar hastalıklarına karşı önlem almak, doğal yaşamı benimsemek, sağlıklı yaşam tarzını alışkanlık haline getirmek ise sosyo-kültürel yapıyla oldukça ilgili; doktor görüşmeleri, aile eğitimleri kalp hastalıklarını önlüyor. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarına, doğru olan tutum ve davranışı söyleyerek değil, sergileyerek örnek olması gerekiyor. Unutulmamalıdır ki, gençler de tıpkı çocuklar gibi söyleneni değil, yapılanı dikkate alır.”

Üstünsoy, gençlerde kalp ve damar hastalıklarının artışının en önemli 5 nedenini ise şöyle sıraladı:

1- Genetik faktörler: Gençlerde kalp ve damar hastalıklarının artışının nedenleri arasında genetik faktörler en başta geliyor. Ailede, birinci derece akraba ve yakınlarda kalp ve damar hastalıklarının varlığı riski oldukça artırıyor. Buna bir de edinsel risk faktörlerinin (erken yaşta sigara kullanımı, zararlı alışkanlıklar, stresli yaşam) eklenmesi ile genç yaşta bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yakalanması kaçınılmaz oluyor.


2- Coğrafya: Dünyada ve ülkemizde özellikle doğu bölgelerde batıya oranla, 25 ve hatta 18-20’li yaşlarda aort ve mitral kapak hastalıkları daha yaygın görülüyor. Bunun nedeni, doğu bölgelerde küçük yaşlardaki çocukların doktora götürülme sıklıklarının batıya göre çok daha düşük olması. Fakat elbette günümüzde doğu bölgelerinde bu durumun giderek azaldığını söyleyebiliriz.

3- Enfeksiyonlar: Küçük yaşta geçirilen ve ciddi tedavi edilmeyen üst solunum yolu, cilt, idrar yolu enfeksiyonları 30’lu yaşlarda daha az, 40’lı yaşlarda ise sıklıkla görülen kalp kapak hastalığına dönüşebiliyor. Çünkü bu hastalıklardaki mikroplar kalp kapaklarını çok seviyor; eğer küçük bir hasar da varsa kan yoluyla kolayca kapaklara ulaşabiliyor.

4 - Bilinçsiz toplum: Batı toplumlarında her ne kadar kalp kapak hastalıkları azalsa da artan bir şey var ki; o da kalbin ve vücudun damar hastalıkları. Bu durum tamamen sağlıksız beslenmenin sonucu. Batı ülkelerinde ve ülkemizin batısında doğal beslenmeden uzaklaştıkça hazır gıda tüketimi de artıyor. Tabii bu da bir başka sorunu tetikliyor: Gıdayı hazırlarken enerji harcanmadığı, sadece kötü kalori vücuda alındığı için bu durum damar sertliği, kalp damarlarının daralması gibi kalp ve damar hastalıklarına yol açarken; aynı zamanda yüksek kolesterol, yüksek trigliserid ve vücuttaki diğer damarların kireçlenmesini de beraberinde getiriyor. Beslenmenin yanı sıra sigara kullanımı da tüm kamusal önlemlere karşın maalesef giderek artıyor. Daha büyük bir tehlike olan diğer madde bağımlılıklarının da artış göstermesi genç nüfusta, damar sertliğini ve damar tıkanıklıklarını kaçınılmaz hale getiriyor.

5- Obezite: Özellikle 20’li yaşların ikinci yarısından itibaren daha çok görülmeye başlanan kan yağlarındaki anormallikler ve obezite de kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen önemli sorunlar arasında. Her iki durum da yine sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam kaynaklıyken, obezitede kalıtımsal faktörler de önemli bir etken olabiliyor. Bu nedenlerle kalp hastalıkları maalesef 10 yaşa kadar inen çocukluk çağında da görülebiliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ses estetiği ile ses tonunu değiştirmek mümkün
Ses estetiği ile ses tonunu değiştirmek mümkün
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yürek burkan görüntü karşısında gözyaşlarına boğuldu!
Yürek burkan görüntü karşısında gözyaşlarına boğuldu!
Devrilen zırhlı araçtaki 8 polis yaralandı
Devrilen zırhlı araçtaki 8 polis yaralandı
 Emniyetten kritik isme FETÖ gözaltısı
Emniyetten kritik isme FETÖ gözaltısı
Erdoğan'dan Meclis'e seçim kanunu teklifi
Erdoğan'dan Meclis'e seçim kanunu teklifi
Kılıçdaroğlu: Kararı verenler altında kalacak
Kılıçdaroğlu: Kararı verenler altında kalacak
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan kurşun sözler
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan kurşun sözler
MHP'den Berberoğlu açıklaması
MHP'den Berberoğlu açıklaması
Enis Berberoğlu'nun ceza aldığı suçun kapsamı ne?
Enis Berberoğlu'nun ceza aldığı suçun kapsamı ne?