BIST 9.680
DOLAR 32,43
EURO 34,53
ALTIN 2.451,62
HABER /  DÜNYA

Gazze'de son durum! İsrail ordusu katliam için bekliyor

Gazze'den son dakika haberleri... İsrail'in Gazze'ye bombardımanında ölü sayısı 81'e yükselirken, İsrail ordusu kara harekatına hazırlanıyor

Abone ol

İSRAİL savaş uçaklarının üç gündür Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında ölenlerin sayısının 81'e yükselirken, İsrail'in bölgede olası bir kara harekatı için yaptığı hazırlıkların da tamamlandığı belirtildi.

İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, yaptığı açıklamada, "Piyade birlikleri ve zırhlı araçlar Gazze'ye kara operasyonu düzenlemek üzere sınırda hazır şekilde verilecek emri bekliyor" dedi.

Adraee, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Gazze için hazırlanan müdahale planının kara operasyonunu da içerdiğine dikkati çekerek "Plan hükümet tarafından bir bütün olarak kabul edildi. Dolayısıyla kara operasyonu da bugün, yarın veya uygun görülen en kısa zamanda başlayabilir" ifadelerini kullandı.

İsrail'de hükümetin 40 bin yedek askerin orduya alınmasına yeşil ışık yaktığına da değinen Adraee "Ancak yedek askerlerden henüz sınırlı sayıda bir kısım silah altına alınmış durumda " diye konuştu.

Adraee, gidişatın kara operasyonunu gösterdiğini vurgulayarak "Hamas'ın uzun menzilli füzelerle İsrail şehirlerini vurması bunu kaçınılmaz kılıyor. Ancak söz konusu müdahale işgal değil, kara operasyonu olacaktır" şeklinde konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün yaptığı açıklamada ordunun her seçenek için hazır beklediğini söylemişti.

İsrail, olası kara operasyonu için 40 bin yedek askerini orduya çağırmıştı.

BAKANLIK OFİSİNE FÜZE

Gazze'deki Filistin İçişleri Bakanı'nın ofisine üç füze fırlatıldı. Yıkılan üç katlı binanın çevresindeki evler de zarar gördü. İsrail savaş uçakları, Gazze'nin Rimal semtinde ve Deyr el-Belah kentinde İçişleri Bakanlığı'na bağlı iç güvenlik biriminin merkezlerini de bombaladı.

Anadolu Ajansı'nın sağlık kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, hükümet binalarının hedef alındığı saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, rail'in Gazze'ye saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısının 75'e yükseldiğini, en az 550 kişinin de yaralı olduğunu açıkladı. 27 yaşındaki Salim Kandil ve 30 yaşındaki Amir Fayyumi, İsrail'in Gazze merkezinde sivil bir araca yönelik saldırısında öldü.   

HALİD MEŞAL'DEN AÇIKLAMA
Gazze'deki Hamas'ın Siyasi Büro Şefi Halit Meşal, İsrail'in Gazze'yi bombardımanında İsrail'i değil Gazze'deki silahlı grupları kınayan Batı'ya tepki gösterdi:

"Bütün dünyanın büyük ülkelerine, BM'ye ve Arap kardeşlerimize sesleniyorum, Filistin halkı yavaş yavaş ölümünü beklemek zorunda mıydı? Sonrasında 3 İsrailli'yi kaçırma olayı geldi. Bütün bu zulme karşı bir tepki olarak. Netanyahu ve tüm dünyaya Filistinlilerin zulme karşı suskun durmayacağını ileten bir mesajdı.Sanki bu operasyonlar Gazze'den füze atıldığı için yapıldı. Öyle diyorlar. ABD açıklaması bir suç bir cinayet. az önce İsrail'in Filistinlilere yaptığı zülmün meşrutiyetini savunuyorlardı. ABD ve uluslararası toplumu bizim halkımıza karşı Gazzelilere karşı bir suç bir cinayet işliyor şu an."

Kudra, İsrail'in, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği son saldırılarda da 14 Filistinlinin hayatını kaybettiğini söyledi. Kudra, ölenlerden üçünün kadın, dördününse çocuk olduğunu belirtti.

BMGK ACİL TOPLANIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail ile Hamas arasında tırmanan şiddeti görüşmek üzere bugün acil olarak toplanacak. Toplanma çağrısını, Arap ülkelerinin temsilcilerinden gelen talep üzerine BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon yaptı.

Genel Sekreter Ban, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüştüğünü ve kendisinden İsrailli yetkililerle görüşmeyi sürdürmesini istediğini belirtti. İki tarafın da ateşkes uygulamalarına bir an önce geri dönmesi gerektiğini belirten Ban, bölge ülkeleri ve uluslararası kuruluşların liderlerine ateşkesin sağlanması için İsrail ve Filistin üzerindeki etkilerini kullanmaya çağırdı.

SALDIRILAR YOĞUNLAŞACAK

İsrail'in sağcı başbakanı Binyamin Netanyahu ise saldırıları yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Yazılı açıklama yapan İsrail lideri, "İsrail savunma güçleri her seçeneğe hazırlıklı. Hamas, İsrail halkına ateş etmenin bedelini ağır ödeyecek" diyerek Gazze'ye bombardımanların süreceğinin işaretini verdi.

Uluslararası toplum da şu ana kadar Netanyahu'nun Gazze'ye bombardımanlarına arka çıkmış görünüyor.

HAMAS'A KINAMA

Gazze'den fırlatılan roketler İsrail'de her hangi bir can kaybına yol açmasa da Almanya ve Fransa Hamas'ı kınadı.

Gazze'den fırlatılan yedi roketten ikisi İsrail'i koruyan ABD yapımı 'demir kubbe hava savunma sistemi'ni aşarak Gazze'ye 80 km uzaklıktaki Dimona nükleer reaktörünün yakınlarına düştü.

İsrail Ordu Radyosu, hava ve deniz kuvvetlerinin Gazze şeridinde 710'dan fazla hedefi vurduğunu duyurdu. İsrail'in yerleşim birimlerine de füze saldırısı gerçekleşti. birçok yerde siren sesleri duyuldu. İsrail gazetecileri taşıyan bir aracı da vurdu. Bir gazeteci hayatını kaybetti.

Gazzeli kaynaklara göre İsrail bombardımanlarında 500'ün üzerinde hedef vuruldu, 60 ev yerle bir oldu.

gazze-gazze-son-daki̇ka-gazze-son-durum-gazze-fotoğraflar.gif

EN BÜYÜK FELAKET

Gazzeli bir sağlık yetkilisi "Gazze şu an yaşadığı sağlık sıkıntısını daha önce hiç yaşamadı. İlaçlar bitmek üzere. Bu büyük bir felaket ve şimdiye kadar yaşadığımuız en büyük sağlık felaketi" diye konuştu.

Öğleden sonra İsrail’den atılan bir füze Deyr el Beleh’teki El Megazi’deki mülteci kampına isabet ederken, aynı evdeki anneyle dört çocuğu hayatını kaybetti.

Öncesinde de Gazze’nin kuzeyine ve doğusuna düzenlenen İsrail bombardımanında iki anne ve dört çocuğu hedef oldu. Gazze’nin doğusundaki Şeceiye’yde vurulan evde 13 yaşındaki Muhammed Arif ile 12 yaşındaki kardeşi Amir ölürken, Zeytun’da isabet alan evde de 27 yaşındaki Amina Meleke ile 18 aylık bebeği Muhammed hayatını kaybetti.

slami Cihad'ın komutanı öldü

İslami Cihad hareketinin silahlı kanadı olan Kudüs Tugaylarının önde gelen komutanlarından olan Hafız Hamad’ın Gazze’nin kuzeyindeki evi İsrail ordusu tarafından füze ile vuruldu.

Bombalanan evde bulunan Hamad ve ailesinden kurtulan olmadı. Hafız Hamad ile ikisi kadın biri çocuk altı kişi öldü.

Hamad ve diğer aile fertleri için tören düzenlendi.

Bir süre omuzlarda taşınarak Gazze caddelerinde sloganlar ve Filistin bayrakları eşliğinde gezdirilen cenazeler daha sonra toprağa verildi.

Hafiz Hamad, İslami Cihad Hareketi'nin Beyt Hanun bölgesi komutanlığını yapıyordu.

3 GÜNDE 400 TON BOMBA

İsrailli askeri yetkililer üç gündür devam eden saldırının bilançosunu açıkladı.

İsrail Devlet Radyosu'nun bir askeri yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Gazze’ye yönelik saldırıda üç günde 400 ton bomba atıldı. Bunların bir kısmı savaş uçaklarından fırlatılırken, saldırıların büyük bölümü karadan karaya fırlatılan füzelerle gerçekleşti.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

İsrail'in Gazze'ye yönelik ağır saldırılarına sosyal medyada da büyük tepki var. Bir çok büyük ülkenin hala sessizliğini koruduğu saldırılara karşı insanlar sosyal medya üzerinden İsrail'in yaptığı ağır saldırıya büyük tepki gösteriyor.

Özellikle Twitter üzerinden ülkeleri İsrail'e karşı hareket etmeye çağıran insanlar, " GazzedeKatliamVar #Gazze #gaza #palestine #GazaUnderAttack #PalestineUnderAttack " hashtaglari ile mesajlar paylaşıyor.