BIST 1.945
DOLAR 13,49
EURO 15,22
ALTIN 801,64
HABER /  POLİTİKA

Gazete manşetlerinde darbe aranacak

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, darbenin izini bu kez gazete manşetlerinde arayacak!

Abone ol
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin oluşturulan Alt Komisyon Başkanı Naci Bostancı, Meclis'ten 15 uzmanın, 1977-1983 yıllarını kapsayan 6 yılık gazeteleri tarayacaklarını söyledi.
 
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Komisyon Başkanı Naci Bostancı, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin araştırma kapsamında Meclis'ten 15 uzmanın, 1977-1983 yıllarını kapsayan 6 yılık gazeteleri tarayacaklarını söyledi. Bostancı bu taramada, cinayet ve kitle olayları ile siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının ve sendikaların açıklamalarının esas alınacağını ifade etti.  

DİNLENECEK SAYI 50 İLE SINIRLANDIRILACAK

Çalışmalarında, darbe öncesi, darbe ve darbe sonrasındaki tablonun net bir şekilde ortaya çıkarılması için, o dönemi yaşayan ve bu tabloyu ortaya koyabilecek kişilerin de dinleneceğini açıklayan Bostancı, ''Süreyi de göz önünde bulundurarak dinleyeceğimiz kişi sayısını 50 ile sınırlamayı planlıyoruz'' dedi.  
 
Dönemin mağdurlarının tanıklıklarının kendilerini için önemli olduğunu belirten Bostancı, ancak mağdurların kişisel hikayelerinden çok, o döneme ilişkin genel hikayelerine daha fazla odaklanacaklarını ifade etti. Dinleyecekleri kişileri de buna göre belirlemeye çalıştıklarını anlatan Bostancı, Süleyman Demirel, Kenan Evren, Deniz Baykal, Semra Özal, Bülent Ulusu gibi isimlerin bu kişiler arasında olabileceğini dile getirdi.  
 
Belirlenecek kişilerin komisyona çağrılabileceği gibi duruma göre komisyonun da söz konusu kişilerin yanına giderek bilgisine başvurabileceğini belirten Bostancı, bunun dışında, darbe dönemi ile ilgili yazılan hatıralardan da yararlanacaklarını kaydetti. Bostancı, bilgi alma çalışmalarını nezaket çerçevesinde yürüteceklerini ifade etti.  
 
Naci Bostancı, 12 Eylül davasına ilişkin olarak, davayı sürdüren mahkemenin elindeki belgelerden de yararlanmak istediklerini bildirdi. 
 
MAMAK, METRİS VE DİYARBAKIR CEZAEVLERİ

Naci Bostancı, çalışmalar kapsamında dönemin büyük davalarının yürütüldüğü mahkemelerin başkanları ile Mamak, Metris ve Diyarbakır cezaevlerindeki yöneticiler ve mahkumları da dinleyebileceklerini söyledi. Bostancı, mahkeme başkanlarına özelikle davanın nasıl yürütüldüğünü, hiyerarşi kapsamında bir baskı olup olmadığını sormak istediklerini vurguladı. 
 
Komisyonlarına bilgi vermek için başvuruların yapıldığını, ancak bunların genellikle kişisel mağduriyetlerin açıklanmasına ilişkin olduğunu belirten Bostancı, 'Biz kişisel mağduriyetlere ilişkin bir çalışma yapmıyoruz. Genel bir tablo üzerinde duracağız'' dedi. 
 
12 Eylül döneminde kendisinin de yargılandığını ve 1 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildiğini ardından beraat ettiğini belirten Bostancı, alt komisyon üyelerinden MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya'nın 11, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi'nin 4, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın 7 yıl cezaevinde yattığını söyledi. Bostancı, çalışmalarında kişisel duyguların ön plana çıkamayacağını, amaçlarının darbenin toplumdaki etkisini ortaya çıkarmak olduğunu sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABERLER
CHP'li vekilden Meclis'e Kürtçe teklifi
CHP'li vekilden Meclis'e Kürtçe teklifi
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
'Bir kedim bile yok' mu diyorsunuz!
'Bir kedim bile yok' mu diyorsunuz!
Yargıtay'ın kararı vicdanları rahatlattı
Yargıtay'ın kararı vicdanları rahatlattı
Başbakan Erdoğan Astana yolcusu!
Başbakan Erdoğan Astana yolcusu!
Orhan Gencebay'ın acı günü!
Orhan Gencebay'ın acı günü!
Egemen Bağış'ın gündeminde vize var
Egemen Bağış'ın gündeminde vize var
Aslında puşi taktığı için tutuklanmamış!
Aslında puşi taktığı için tutuklanmamış!
Irak'taki göstericilerden Erdoğan'a gözdağı!
Irak'taki göstericilerden Erdoğan'a gözdağı!
Trafik polisi öyle bir dayak yedi ki...
Trafik polisi öyle bir dayak yedi ki...