BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,12
ALTIN 498,91
HABER /  GÜNCEL

Fuat Oktay kimdir aslen nereli hastalığı nedir son durumu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay konuşma yaptığı kürsüde rahatsızlandı ve konuşmasına ara verdi. Bu haberin ardından birçok vatandaş Fuat Oktay'ın hayatını merak etti. Konuşmasında güçlük çeken ve sür süre sonra konuşamayan Fuat Oktay'a ilk müdehale yapıldı. FuatOktay kimdir, nereli ve hastalığı nedir?

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Milli Siber Güvenlik Zirvesi programında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay konuştuğu sırada bir anda fenalaştı. Önce konuşması yavaşlayan ardından da konuşamayacak hale gelen Fuat Oktay korkuttu. O anda güvenlik görevlileri kürsüye geldi ve salonun ışıkları söndü. Bu haberin ardından birçok vatandaş Fuat Oktay'ın hayatını araştırdı. Peki Fuat Oktay kimdir, aslen nereli, eşi ve çocukları kimdir?

Yapılan son açıklamaya göre Fuat Oktay'ın durumu iyi. Tansiyon sorunu yaşayan Fuat Oktay kısa süreli bir rahatsız yaşadığı ve yapılan müdahalenin ardından eski sağlına kavuştuğunu bildirildi. 

Fuat Oktay kimdir: Fuat Oktay 1964 yılında Yozgat Çekerek’te doğdu. 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, ABD'de otomotiv sektörünün merkezi olan Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nden işletme ve imalat mühendisliği alanlarında yüksek lisans, endüstri mühendisliği alanında ise doktora derecelerini aldı. ABD’de bulunduğu süre içerisinde otomotiv ve bilişim alanlarında uzmanlaştı.

2000'li yılların başında Türkiye'de yaşanan ekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi alanında uzmanlaşmasının yanı sıra Beykent Üniversitesi'nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığı yaptı. Hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlık hizmetlerinde bulunan Sayın Oktay, bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi.

2008-2012 yılları arasında havacılık sektöründe yoğunlaştı. Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Üretim Planlaması ve Bilgi Teknolojileri, Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüten Sayın Oktay bu dönemde THY bünyesinde çeşitli ortak girişim projelerini hayata geçirdi ve DEİK, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyol İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu.

Fuat Oktay, 2012 – 2016 tarihi arasında Başbakanlık AFAD Başkanlığı görevini yürüttü. Çeşitli sektörlerde uzmanlaştığı risk ve kriz yönetimi alanlarını, afet ve acil durum yönetimi konularında etkin bir şekilde uygulayarak birçok uluslararası kuruluş ile iş birliği içerisinde çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına koordine etti.

“Son müsteşar Oktay”

Başbakan Binali Yıldırım'ın göreve gelmesiyle “devletin mutfağı” diye tabir edilen Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirilen Fuat Oktay “son Başbakanlık Müsteşarı” olarak tarihte yerini aldı.

19 Haziran 2016 tarihinden itibaren Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüten Oktay, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yürütülen sürece müdahil olmuştur. Müteakip dönemde, Suriye sınırındaki terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları kapsamında kurumları arası koordinasyon görevini üstlenmiştir. Yine aynı dönemde, kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm hamleleri gibi pek çok çalışmada yer almıştır.

Oktay, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI) yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürmektedir. Çok iyi derecede İngilizce bilmekte olup 3 çocuk babasıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Emre Belözoğlu'ndan fırça: Siz gidersiniz beni kimse gönderemez
Galatasaray'da 9 oyuncuya mesaj: İyi oynayın imzayı atın
Bilim Kurulu Üyesi Deniz Çalışkan: Kuru gıdalarda koronavirüs riski yok
Süper Lig’de 14. haftanın hakemleri açıklandı
Türkiye'nin en büyük şirketi Tüpraş'ın yüzde 5'i BlackRock'ın oldu 45.6 milyon liralık alım
AK Parti Milletvekili Ali Özkaya'dan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na 'Millet aç, aç kardeşim' çıkışı!
1. ve 4. sınıflar EBA giriş saatleri ne zaman 2020
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan siber güvenlik açıklaması
HDP'li Leyla Güven'e 22 yıl 3 ay hapis cezası! Açlık grevi yapmıştı
ABD'deki siber saldırıdan 50 kuruluş ciddi boyutta etkilendi
Yorumlar