HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Fransa, Apple ile rekor fiyata anlaştı

Google, Apple, Facebook, Amazon gibi şirketlerin kendi ülkesindeki gelirleri üzerinden 1 Ocak 2019 itibarıyla vergilendirileceğini söyleyen Fransa, Apple ile 500 milyon euro değerinde anlaşma sağladı.

Apple, geçmişe dönük beyan etmediği vergileri ödemek için Fransa ile anlaştı. Anlaşma doğrultusunda dünya devi şirket, ülkeye 500 milyon euro ödeme gerçekleştirdi.

Fransa basınını herhangi bilgi aktarımı yapmayan yetkililer, Apple tarafından ödenen verginin miktarı konusunda sessiz kalmayı tercih etti.

Apple'den yapılan açıklamada ise, "Fransız vergi makamları kısa süre önce şirketin Fransız hesapları üzerinden çok yıllı bir denetim gerçekleştirdi ve bu düzenleme kamu hesaplarımızda bilgilendirilecek" ifadeleri kullanıldı.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, aralık ayında yaptığı açıklamada, Google, Apple, Facebook, Amazon gibi şirketlerin Fransa'daki gelirleri üzerinden 1 Ocak 2019 itibarıyla vergilendirileceğini söylemişti.

Google, Apple, Facebook ve Amazon gibi şirketler, Avrupa kamuoyunda, gelirlerini, elde ettikleri ülkede değil de daha düşük vergi ödeyebildikleri ülkede beyan ettikleri için eleştiriliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Zuhal Topal'la Sofra'da Başak kimdir kaynana Esengül hanım ağaymış
Maduro Trump'ın başlattığı savaşın nedenini açıkladı petrol
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 41 ilaç için iyi haber verdi
Ali Atay Hazal Kaya yarın evleniyor aralarındaki yaş farkı kaç?
2019 ehliyet sınavı ne zaman MEB e sınav takvimi
Müge Anlı Tatlı Sert'te babasını öldüren 17 yaşındaki genç kız ile ilgili merek edilenler
Yorumlar