BIST 1.385
DOLAR 8,87
EURO 10,43
ALTIN 499,05
HABER /  GÜNCEL

FÖTÖ ablalarının gizli yazışması : 'Bilseniz sevinçten çıldırırsınız'

ADANA'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında yargılanan sanıkların ByLock yazışmalarının deşifresinde, örgüt üyelerinin çözülmelerini engellemek amacıyla verilen "direnme" talimatları ortaya çıktı. Aynur isimli FETÖ ablası bir diğer örgüt yandaşını ikna için "Tutuklananların derecesini bilseydiniz kendinizi ihbar ederdiniz' yazıyor.

Abone ol

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında Adana'daki farklı davalarda yargılanan sanıklara ait ByLock mesajlarının deşifrelerinde, örgüt üyelerine yönelik verilen talimatlara ulaşıldı.

Tutuklu sanık Cengiz G'ye ByLock üzerinden 21 Ocak 2016'da mesaj gönderen Müjgan Y. adlı kullanıcı, örgüt üyelerinin direnmelerini istedi.

Mesajda, "Yolun çetinliğine rağmen dayanacaksınız. Her şeye rağmen dayanacaksınız. Bazıları bir yere kadar varır da yokuş der çekilir. Dişinizi sıkıp dayanacaksınız." ifadelerine yer verildi.

Tutuksuz yargılandığı FETÖ/PDY davasında 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Döne Y. ise bir başka ByLock kullanıcısına 14 Aralık 2015'te gönderdiği mesajda, Nevşehir'in Kozaklı ilçesinde sadece örgüte yakın bir otelde kalınmasını istedi. Döne Y, diğer otellerin güvenilir olmadığını belirtti.

TUTUKLANANLARIN DERECESİNİ BİLSENİZ...

Kimlik tespit çalışmaları süren Aynur adlı bir kullanıcı ise ByLock üzerinden Döne Y. ile 1 Ocak 2016'da yaptığı yazışmada, örgüt üyelerinin sonuna kadar dayanmaları çağrısında bulundu.

Örgüt üyelerini dini duyguları suistimal ederek iknaya uğraşan Aynur adlı kullanıcı, mesajında şunları kaydetti:

"Finalde Allah'ın size biçmiş olduğu role bakın. Finale yakışır duruş sergileyin. Bu süreç yaz sonu itibarıyla bitti. Artık imtihan faslındayız. Bütün karakterler iyice gün yüzüne çıksın. Şu an dünyadaki insanların en bahtiyarı bu süreçte hizmette sabit duran yer değiştirmeyenlerdir. Ötede sizlere neler kazandırdığını bir bilseydiniz sevinçten çıldırırdınız. Hele birde tutuklananların derecesini bilseydiniz kendinizi tutuklatmak için ihbar ederdiniz."

POLİS SİZİ ARARSA NE YAPACAKSINIZ?

Aynı mesaj içeriğinde ayrıca polis araması sırasında neler yapılması gerektiği de anlatıldı. Mesajda, dikkat edilecek hususlar maddeler halinde sıralanıp örgüt üyelerinin tedbirli davranması talimatı verildi.

Aynur adlı kullanıcıdan Döne Y'ye "hatırlatma" başlığıyla 23 Ocak 2016'da gönderilen "Aramada dikkat edilecek hususlar" konulu mesajda da şu ifadeler yer aldı:

-"Savcı aramada yoksa polis, muhtar, aza veya komşulardan en az 2 kişi bulundurmak zorunda. Bir kişi yeterli değil. Bunları polis ayarlayacak ev sahipleri değil. Ev sahipleri kesinlikle komşu çağırmasın. Polis makul sürede avukatın gelmesini beklemeli. Avukat gelecekse hemen aramaya başlayamaz. Makul süre beklemek zorunda."

EVDE POLİSLERLE SOHBET ETMEYİN

Polislerle yaşanabilecek diyaloglara da değinilen mesajda, "Evde polislerle sohbete girilmemeli. Çünkü polisler iyi davranarak ayaküstü ağzınızdan laf almak isteyebilir." ifadeleri kullanıldı.

EVİMİ PİSLETTİLER DEYİN

Arama sırasındaki haklar konusunda örgüt üyelerinin bilgilendirilmeye çalışıldığı mesajda, şunlar kaydedildi:

-"Polisler salona bilahare ev sahibinin nezaretinde arama yapmalı. Polisler eve galoşla falan girmediyse arama sonunda herhangi bir zarar ziyan var mı diye sorulduğunda bu soruya 'Evet zarar ve ziyanımız var. Polisler evimize girerek halıları pisletti. Bu evde namaz kılınmaktadır. Evimde zarar oluşmuştur.' diye cevap verilmeli."

BAŞSAVCIYA İFADE VERİRKEN DİK DURUN

Adli süreçte de direnme talimatı verilen mesajdaki "Başsavcı ifade alıyorsa dik durulmalıdır. Sayın başsavcım gibi tazim ifade eden beyanlardan kaçınılmalı ve ezilmemeli." ifadeleri dikkati çekti.

ENES KANTER MESAJLARI

Tutuklu kaldığı süre nazara alınarak adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Ali Y'ye ait 40 sayfalık ByLock mesaj dökümünde ise ABD'de yaşayan FETÖ zanlısı basketbolcu Enes Kanter'e destek mesajları yer aldı.
Ali Y'nin ByLock kullanıcısı Ahmet Ç'ye gönderdiği mesajda, "Milli takım kariyerine mal olsa bile hizmetten vazgeçmeyen Enes Kanter'e bizler de oy vererek destek olalım. En kolay oy verme yöntemi ise NBAVote etiketine 'Enes Kanter NBAVote' yazıp tweet atmak. Her gün bir tam oy pusulası doldurabilir." ifadeleri kullanıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Münevver Karabulut cinayetinde flaş gelişme!
Münevver Karabulut cinayetinde flaş gelişme!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Bomba iddia! Terör örgütü PYD İsrail'i...
Bomba iddia! Terör örgütü PYD İsrail'i...
Kılıçdaroğlu ile Bilal Erdoğan uzlaşamadı
Kılıçdaroğlu ile Bilal Erdoğan uzlaşamadı
Huncalife kadınlara kazanç kapısı oldu
Huncalife kadınlara kazanç kapısı oldu
Pistten çıkan uçakla ilgili flaş gelişme!
Pistten çıkan uçakla ilgili flaş gelişme!
İsmailağa'dan 'Atatürk'e hakaret' ile ilgili açıklama
İsmailağa'dan 'Atatürk'e hakaret' ile ilgili açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa ile görüşecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa ile görüşecek
Türkiye'nin olası Afrin operasyonuna ABD'den bomba açıklama
Türkiye'nin olası Afrin operasyonuna ABD'den bomba açıklama
Sözcü soruşturmasında flaş gelişme! Dündar, Çölaşan ve Öztürk...
Sözcü soruşturmasında flaş gelişme! Dündar, Çölaşan ve Öztürk...