BIST 9.365
DOLAR 31,07
EURO 33,69
ALTIN 2.024,52
HABER /  GÜNCEL

Filistinli tutukluların açlık grevi devam ediyor

İsrail cezaevlerindeki 1.300'den fazla Filistinli tutuklunun sekiz gün önce başlattığı açlık grevi devam ediyor.

Abone ol

İsrail Cezaevleri Müdürlüğü, 1.300'den fazla Filistinli tutuklunun sekiz gün önce başlattığı açlık grevinin devam ettiğini duyurdu.

Tutuklular, İsrail'in tartışmalı "idari gözaltı" uygulamasına ve bazen aylar süren hücre cezasına son verilmesini talep ediyor.

İsrail cezaevlerinde 5.000 civarında Filistinli olduğu tahmin ediliyor.

Bunların birçoğunun militan gruplara mensup olduğu, fakat yüzlercesinin de mahkeme önüne çıkarılmadan süresiz tutuklu bulunduğu belirtiliyor.

'İmtiyazlar kaldırıldı'

Sekiz gün önce binden fazla tutuklu süresiz gözaltı uygulamasını protesto etmek ve cezaevlerindeki koşulların iyileştirilmesi talebiyle açlık grevine başlamıştı.

İsrail Cezaevleri Müdürlüğü'nün Salı günü yaptığı açıklamaya göre, yaklaşık 1,350 tutuklu ve hükümlü sadece su ve tuz alarak açlık grevini sürdürüyor.

Açlık grevi yapanlara istinaden Müdürlük, "Bunların çoğu Hamas, Halk Direniş Komiteleri ve İslami Cihad üyesi olup güneydeki cezaevlerinde tutuklu bulunuyor" açıklaması getirdi.

İsrail'in, açlık grevindekilere karşı, aile görüşlerini yasaklama ve diğer tutuklulardan ayırma şeklinde cezai uygulamalarda bulunduğu bildiriliyor.

Cezaevleri Müdürlüğü'nden bir sözcü, bu durumu doğrulayarak bazı imtiyazların kaldırıldığını söyledi.

İdari gözaltı olarak bilinen uygulama, herhangi bir suç isnadında bulunmadan tutukluların süresiz gözaltında tutulmasını öngörüyor.

300 kadar Filistinli tutuklu bu şekilde gözaltında tutuluyor.

Fakat İsrail bunların kötü muameleye maruz kaldığını kabul etmiyor.

İsrail yönetimi, geçmişte de açlık grevleriyle başettiklerini ve şimdi de edeceklerini bildirdi.