BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

Figen Yüksekdağ'a büyük bir şok daha!

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ'a bir şok da Yargıtay'dan geldi. Yüksekdağ'ın parti üyeliği Yargıtay'ın kararıyla düşürüldü. Milletvekilliği de düşürülen Yüksekdağ, artık HDP'nin bir üyesi değil.

Abone ol

Geçtiğimiz haftalarda terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin Eş Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği Yargıtay'ın kararıyla düşürülmüştü.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kez HDP'li Figen Yüksekdağ'ın parti üyeliğini düşürdü.

HDP'YE TEBLİGAT YAPILDI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu’ndan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısıvekili imzasıyla HDP'ye yapılan tebligatta, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın parti üyeliği ve görev kaydına ilişkin bilgilerin Yargıtay’ın sicil kayıtlarından düşürüldüğü bildirildi.

MİLLETVEKİLLİĞİ DE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Halen tutuklu bulunan Yüksekdağ'ın aldığı cezanın onaylanması nedeniyle milletvekilliği de düşürülmüştü.

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakları Anayasa'nın 67. Maddesi’nde düzenlenen en temel siyasi haklardandır. Bu hakların çerçevesi, başta Siyasi Partiler Kanunu (SPK) olmak üzere çeşitli kanunlarla düzenlenmiştir. Siyasi partilere üyelikte kural, bu kanunun 11. Maddesi uyarınca, "Onsekiz yaşını dolduran, medeni ve siyasi hakları kullanma ehliyetine sahip bulunan her Türk vatandaşı bir siyasi partiye üye olabilir" şeklindedir.

Siyasi partilerin amaç ve faaliyetleriyle ilgili yasaklar da, SPK'nin 78 ve devam maddelerinde belirtilmiştir. Siyasi parti üyeliğinden çıkarılma usulü bu kanunda yoktur. Yani üyelik için gereken şartların kaybedilmesi halinde hangi usulün işletileceği kanunda belirtilmemektedir. Üyelikten çekilme üyenin kendi iradesiyle olurken, üyelikten çıkarılma veya üyeliğin kendiliğinden düşmesiyle ilgili bir düzenleme yoktur. Bu alan siyasi partilerin tüzüklerine ve yönetmeliklerine bırakılmıştır.

Bu konuda hukuki işlemleri başlatacağımızı, hem iç hem de uluslararası hukuk alanında gerekli başvuruları yapacağımızı; hukuk dışı bu kararı alan ve uygulayanları en ağır biçimde kınadığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz" denildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ lideri Gülen'in iadesi istenecek
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Akdağ: O gece Erzurum'daydım bir tane kendini bilmez...
Antalya Büyükşehir Belediyesi tahvil çıkaracak
Andy-Ar en son referandum anketi sonucu bıçak sırtı!
Seri katil Atalay Filiz hakkında karar verildi
FETÖ'den aranan iş adamı tutuklandı
FETÖ'den tutuklu babasını ziyarete gitti bakın neyle yakalandı
Ahmet Ercan'dan ürküten deprem tarihi
İş yerine geldi delik deşik etti Bodrum'dan korkunç haber!
Yorumlar 15 yorum