HABER /  GÜNCEL

FETÖ'nün medya ayağında yer alan isimlere istenen ceza belli oldu

15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri söylenen ve FETÖ'nün medya yapılanmasından olan Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak hakkında istenen cezalar gelen son dakika bilgisine göre belli oldu.

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteciler Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis istemi ile iddianame hazırlandı.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede Nazlı Ilıcak ile Ahmet ve Mehmet Altan kardeşler için; “Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs”, “Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs”, “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmamakla Birlikte Örgüt Adına Suç İşlemek” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede firari şüpheliler Ekrem Dumanlı, Tuncay Opçin ve Emre Uslu için ise “Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs”, “Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs”, ve “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

“TOPLUMU DARBE GİRİŞİMİNE HAZIRLAMAK İÇİN YAZDI”

Ahmet Altan’ın bazı yazılarına yer verilen iddianamede, “Darbe girişimine giden süreçte Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na sürekli olarak diktatör yakıştırması yaparak ülke yönetiminden gitmesi için kısa bir süre kaldığı şeklinde söylemler bulunmak ve bu şekilde toplumu terör örgütü tarafından planlanan darbe girişimine hazırlamak amacıyla yazıldığı..” ifadeleri kullanıldı.

Ahmet Altan’ın cep telefonu HTS kayıtlarına ait raporlara da yer verilen iddianamede, Altan’ın FETÖ terör örgütünün “emniyet yapılanması yöneticisi ve medya imamı” olduğu iddia edilen Önder Aytaç, örgütün “medya faaliyetleri sorumlusu” Alaeddin Kaya ve “Medya imam yardımcısı” Ekrem Dumanlı ile irtibatlı olduğu belirtildi.

“F” SERİSİ 1 DOLARA ÖZEL CÜZDAN İDDİASI

İddianamede Mehmet Altan’ın evinde yapılan aramalarda 6 adet 1 dolar ele geçirildiği, 5 adet 1 doların çalışma masasının çekmecesinde diğer dövizlerle bir arada olduğu ancak “F” serisi olduğu tespit edilen 1 adet 1 doların ise, koridordaki dolap içerisinde kırmızı bir cüzdanın içinde özel olarak muhafaza edildiği iddiası yer aldı. 

İddianamede Nazlı Ilıcak’ın 12 Eylül darbesinden önce 1978 yılında sıkıyönetim ilan edilmesine destek verdiği ve “13 ilde sıkıyönetim yürürlüğe girdi. Huzura susamış milletimiz yürekten sesleniyor. Merhaba asker..” şeklindeki yazısına yer verildi.

“İŞBİLEN, ÖRGÜTÜN OPERASYON EKİBİNDE”

İddianamenin, “Terör örgütünün medya unsurlarından olan şüphelilerin irtibatlı olduğu örgüt üst yöneticilerinin konumları” başlığı altında Ak Parti 24. Dönem İzmir Milletvekili İlhan İşbilen yer aldı.

17-25 Aralık soruşturmaları sonrasında partisinden istifa ettiği anlatılan İşbilen’in, örgütün “operasyon ekibinde” yer aldığı, FETÖ içerisinde üst düzey sorumlulardan olduğu ve örgüt içerisinde hala “istişare heyeti üyesi” olduğu belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Enerji Bakanlığı'nda referandum alarmı! Tüm izinler iptal
Saadet Partili Belediye Başkanından referandum kararı
Tutuklu darbecilere FETÖ'den şifreli mesaj süreç başladı...
Alparslan Türkeş'in eşi Seval Türkeş referandum kararını açıkladı
Pasaportlarda yeni uygulama
Nuri Pakdil kimdir kaç yaşında ölüm sebebi ne kanser mi?
Yorumlar 7 yorum