BIST 1.480
DOLAR 9,60
EURO 11,19
ALTIN 553,56
HABER /  GÜNCEL

FETÖ sanığından tuğgenerale: Yarın asılacaksın

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin 272 sanığın yargılandığı davada Foça Jandarma Komando ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar tanık olarak dinlendi.

Abone ol

Tuğgeneral Okyar, ifadesinde "Eski Yarbay Eryılmaz bana, 'Sen hainsin, yarın asılacaksın.' dedi. Ben de bunun üzerine 'Yarın kimin hain olduğunu, kimin asılacağını göreceksin.' dedim. Telefonu kapattıktan sonra emrindeki komutanları arayarak birliğe gelmemeleri konusunda emir verdim" dedi.
 
İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı sanık olduğu, 272 kişinin yargılandığı davada tanıkların dinlenmesine devam edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince, Aliağa Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayda alınan duruşmada tanık olarak dinlenen Foça Jandarma Komando ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar, 15 Temmuz 2016'da Bornova 2. Jandarma Komando Tugay Komutan Vekili olarak görev yaptığını hatırlattı.

DARBE GİRİŞİMİ GÜNÜ AİLESİNİN BULUNDUĞU BODRUM'A GİTMİŞ
Darbe girişimi günü sabahı otobüsle ailesinin bulunduğu Bodrum'a gittiğini belirten Okyar, o akşam çarşıdaki kafeteryada televizyondan eski Boğaziçi Köprüsü'nün askerlerce tek yönlü trafiğe kapatıldığını ve uçakların alçak uçuş yaptığına ilişkin haberleri görmesinin ardından olayları anlamaya çalıştığını dile getirdi.

YARBAY ERYILMAZ İLE YAPTIĞI TELEFON KONUŞMASI
Halkın telaş ve korku halinde sağa sola koşturduğuna şahit olduğunu anlatan Okyar, şöyle konuştu:

"İzmir Emniyet Müdür Yardımcısı Fatih Çankaya, saat 22.30 sıralarında beni arayarak bunun bir darbe olduğunu söyledi. Daha sonra tutuklu sanık Bornova 2. Jandarma Komando Tugayında görevli eski Kurmay Yarbay Bülent Eryılmaz ile görüştüm. Bana, 'Durumu anlamaya çalışıyorum, personeli karargaha çağırıyorum, birliği topluyorum.' diye söyleyince, 'Kimseyi çağırma, ben de geliyorum." dedim. Eryılmaz'ın ses tonundan kötü bir durumun olduğunu hissettim. Bodrum'da ailemin güvenliğini sağlamak için bir arkadaşın tavsiyesiyle bir eve gittik. Şarjım bitince arkadaşımın cep telefonuyla yaptığım görüşmelerde birliğimin güvenliğini almaya çalıştım. Bu telefon trafiğinde eski Yarbay Eryılmaz bana, 'Sen hainsin, yarın asılacaksın.' dedi. Ben de bunun üzerine 'Yarın kimin hain olduğunu, kimin asılacağını göreceksin.' dedim. Telefonu kapattıktan sonra emrindeki komutanları arayarak birliğe gelmemeleri konusunda emir verdim."

Tuğgeneral Okyar, o an birlikte bulunan komutanların fotoğraflarını WhatsApp üzerinden İl Emniyet Müdür Yardımcısı Çankaya'ya yolladığını belirtti. 

ZIRHLI ARAÇLAR VE CEPHANELİĞİN ANAHTARI
Zırhlı araçlar ve cephaneliğin anahtarının güvenli bir yere alınması konusunda emir verdiğini söyleyen Okyar, "Yaklaşık 150 askerin emniyetini almak için birliğin yanındaki ormanlık alana çıkartılması talimatı verdim. Darbe girişiminde bulunan 2 komutanın daha sonra bu askerleri bulmak için ormanlık alana geldiğini öğrendim. Ben de yaklaşmaları halinde ateş açılması emrini verdim." diye konuştu. 

Okyar, Bodrum'dan yola çıkmadan önce Özdere'deki askeri kampta bulunan emekli Korgeneral Ata Kalkan ile telefonla konuştuğunu dile getirerek, görüşmede kendisine orasının güvenli olmadığını anlattığını kaydetti. 

"Gaziemir'de yaşayan kardeşim sizi almaya gelebilir.' şeklindeki sözü üzerine Kalkan'ın, "Eşim ve çocuğum da yanımda hiçbir yere gitmiyorum. Asıl sen kendine dikkat et." dediğini ifade eden Okyar, şunları söyledi:

"Komutanım, en azından bulunduğunuz yerden uzaklaşıp denize girin.' diye uyardım. Saat 01.10 civarında Kalkan'ın kaçırıldığını öğrendim. Onu kaçıranların kimler olabileceğine ilişkin bilgiyi de Çankaya ile paylaştım. İlerleyen saatlerde de Kalkan'ı kaçıran ekip ile tutuklu sanıklar eski Kurmay Yarbay Eryılmaz ve eski Binbaşı Fatih Sarıçay teslim oldu.

İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit ile önce İzmir Valiliğine, sonra da Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep'in yanına giderek durum değerlendirmesi yaptık."

Tuğgeneral Okyar, ertesi gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan FETÖ mensubu askerleri yakalamak için Marmaris'e giden askeri personeli komuta ettiğini kaydetti. 

FETÖ SANIĞI YARBAY TUĞGENERALE EMİR VERİYOR
Mahkeme başkanının, "Tutuklu sanık Eryılmaz'a 'darbe oluyor.' diye bir bilgilendirmede bulundun mu?" sorusu üzerine Okyar, "Eryılmaz, bana 'Genelkurmay Başkanlığından gelen bir sıkıyönetim direktifi emri var. Bunu anlamaya çalışıyorum. Buna göre hareket edeceğiz. Sen de göreve gel, birliği topluyorum.' dedi. Ben de "Sen kimsin, benimle böyle konuşuyorsun. Birliği kesinlikle toplamayacaksın.' dedim." diye cevap verdi. 

Duruşmada daha sonra bazı sanık avukatları, Okyar'a soru yöneltti.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakanlık harekete geçti! Ucuz et için flaş hamle
Bakanlık harekete geçti! Ucuz et için flaş hamle
Şanlıurfa'da uyuşturucu operasyonu
Şanlıurfa'da uyuşturucu operasyonu
Cep telefonu aldı şişme kadın gönderdiler!
Cep telefonu aldı şişme kadın gönderdiler!
Türkiye'den büyük hamle! Tarihi anlaşmada imzalar atıldı
Türkiye'den büyük hamle! Tarihi anlaşmada imzalar atıldı
Hadi Be Oğlum filminin oyuncu kadrosu konusu ve vizyon tarihi
Hadi Be Oğlum filminin oyuncu kadrosu konusu ve vizyon tarihi
Ankara'da motor ustasından tarihe geçecek buluş
Ankara'da motor ustasından tarihe geçecek buluş
Meryem 15.son bölüm ardından yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?
Meryem 15.son bölüm ardından yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?
O ülkenin başbakanı Suudi Arabistan'da alıkonuldu
O ülkenin başbakanı Suudi Arabistan'da alıkonuldu
Antalya'da iğrenç olay! Gofretle kandırıp 4 ay boyunca
Antalya'da iğrenç olay! Gofretle kandırıp 4 ay boyunca
ALES giriş yerleri 19 Kasım 2017 ÖSYM sorgu ekranı
ALES giriş yerleri 19 Kasım 2017 ÖSYM sorgu ekranı