YAZARLAR

Fatih Portakal Türkiye'yi Uyandıran Adam

Bu hafta sizlerle Türkiye’yi uyandıran adam her sabah Türkiye ve dünyadan en son gelişmeler ve haberlerle hayatın içinde acı tatlı ne varsa 6:45’te çalan saati ile dakikaları hatta saliseleri dur durak tanımayan temposuyla yaşatan, ekranları başındaki izl

Merhabalar;

Bu hafta sizlerle Türkiye’yi uyandıran adamıpaylaşacağım. Her sabah Türkiye'den ve dünyadan en songelişmeler ve haberlerle hayatın içinde acı tatlı ne varsa 6:45’teçalar saati ile dakikaları hatta saliseleri dur durak tanımayantemposuyla yaşatan, ekranları başındaki izleyicilere her yeni gündeTürkiye’nin duyarlı sesi olarak günaydın diyen FatihPortakal Çalar Saat’i Türkiye ile buluşturuyor.

Ben ise Fatih Portakal’a yılın 10 ayı haftanın 5 günü yoğun birtempo ile yürüttüğü haber programına canlı yayın stüdyosunda tanıkolduktan sonra bu zihin ve beden yorgunluğunu nasıl attığını,yenilenmek ve tazelenmek için tatil ve otel tercihlerine ve Türkturizmine dair genel düşüncelerine kadar bir çok soruyu sordum. Kendisiyle keyifli ve samimi bir röportaj yaptık. İşteTürkiye’yi uyandıran adam Fatih Portakal’ın tatilanlayışı;       

                                                                                                                                       

Fatih Portakal sizce tatilde de erken kalkarmı?

06:45 ‘te başlayan Çalar Saat programı için hergün günün ilk ışıklarıyla uyanan Fatih Portakaltatil de de erken kalkıyor. Rahatlık, kafa dinlemek, sevdiğiminsanlarla birlikte olmak benim için tatil. Kafamı boşaltıyorum,stressiz yaşantım oluyor, tatil tazelenmek için çok önemli. Türkiye’yi tam anlamıyla gezmek istiyorum. Tercih ettiğimtatil bölgesi Ayvalık Altınova; denizi de akşamı da çokgüzeldir. Denizi kumu güneşi bir yana çıkarsız, ağabey-kardeş sohbet edebildiğim dost çevresi o tatilin keyfinidaha da arttırıyor.

  

Ayvalık’ta gezilecek, görülecek, yaşanılacak o kadar çokşey varki

                                                                                                                                

Cunda Adasında Arnavut kaldırımlı taş sokaklarda yürümeli,tarihi taş kahvede sabah çayı, Ege bölgesinin çok çeşitlimezelerinden oluşan bir balık sofrasında dostlarla oturmalı her demde yeniden hayat demeli, Papaline ve sardalyanın lezzetine bakmalı.Ayvalık’ın eşsiz koyları Ortunç Koyu, Akvaryum Koyu, Cennet Koyu,İncirli Koyu, Ali bey Koyu, Tımarhane Koyu görülmeli, eşsiz günbatımlarında şeytan softasına çıkmalı. Bir kahve içip sevdiklerinesarılmalı.

Herkes kesesine göre mağdur olmayacağı yerlere gitsin diye önerebilirim. Tatilcilerin mağdur olmamasını isterim. Tatil için yurtdışından önce,  Ülkemizin geleneği ve göreneği ile doğusunubatısını, kuzeyini güneyini içini dışını öğrenelim gezelim sonrayurtdışı diyelim.

Bence bir otel nasıl olmalı

Dış yapı devasa olabilir, çok güzel olabilir dünya kadar paraharcanmış harikulade yapılar olabilir ama ona ruh verecek olaninsanlar. İçerideki insanların o binaya ruh verdiğini düşünüyorum.Resepsiyon görevlisi, servis görevlisi suratsız olduğunda o oteldekonaklamak çekilmez olur. Bir şey istemeye çekiniyorsunuz veşevkiniz kalmıyor. Otellerde çalışan personelin çok kalifiye olmasıgerektiğini düşünüyorum.

Portakal’ın unutamadığı bir tatil anısı;

Çok keyifli bir tatil gecesinin sonunda denize girdim sonra evegidemedim şezlongun üzerine uzanıp kalmışım sonra eşim üzerime birhavlu getirmiş öylece uyumuş kalmışım. Ertesi gün omzum tutulmuş 3gün böyle gezdim unutamadığım acıyla dolu ama gülerek anımsadığımkeyifli bir tatil anım oldu. Tatil de insanların sizinle dalgageçmesini bile kaldırabiliyorsunuz o bile hoşunuza gidiyor.

Tatilde yemek tercihleri

Otantik küçük kendine özgü salaş restoranlarda yemek yemeğiseviyor. Mutfakta önce et diyenlerden, balık restoranlarında dabalıktan ziyade balık mezelerine önem veriyor. Ufak ufak mezelerdost sohbetiyle güzelleşen sofraları seviyor ve bu bakımdan daCunda adasındaki restoranları tercih ediyor.

Keyifli bir arkadaş grubuyla gittiğiniz bir restoranda bir çereztabağı ya da bir meyve tabağı yeri geldiğinde güzel olabiliyor diyeekliyor Fatih Portakal.

  

İnsan ne kadar parası olursa olsun bildiği işiyapmalı

1993 yılınsa Sidney Hilton’da serviste ve bar görevlisi olarakçalıştım. Bir otelim olsun istemem, o profesyonellik isteyen bir işhiçbir zaman otelcilik bana hitap etmedi. Türkiye’ye döndüğümde dedüşünmedim.

Şuan yaptığım iş benim hayatımın anlamı ve daha yapacak çok şeyvar.

Başka bir Türkiye yok

Ama Türk turizmi olarak baktığımızda hizmet kalitesi açısındanher geçen gün ilerliyoruz ancak; amacımız sadece para kazanmakolmamalı. Her yere  imar, her yere otel yapıyoruz fakatçevreye saygı göstermiyoruz. Binalar çok güzel olabilir ama başkabir Türkiye yok, başka bir toprak parçası yok ne olursa olsunçevreyi talan etmemek gerekiyor. Bu denizler, bu doğa temizkalmalı.

Fatih Portakal kitap fuarında“ses”Siz isimli kitabının imza günü için Beylikdüzü Tüyap Kitap fuarında sevenleriyle buluşmanın heyecanıylaben ise farklı bir bakış açısı ile bu yazıyı sizlerle paylaşmaküzere dostça el sıkışarak vedalaştık.

Tatil tadında kalın

Yorumlar