BIST 1.435
DOLAR 8,27
EURO 10,00
ALTIN 484,54
HABER /  GÜNCEL

Fas: Arap Birliği bildirisi resmi tavrımızı yansıtmıyor

Anadolu Ajansı

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, "Arap Birliği bildirisinin, Fas'ın resmi tavrını yansıtması gibi bir zorunluluk yok" dedi.

Abone ol

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita, dışişleri bakanları seviyesinde olağanüstü toplanan Arap Birliğinin, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kınayan bildirisinin resmi tavırlarını yansıtmadığını söyledi.

Burita, Fas yerel basınına yaptığı açıklamada, Fas'ın Arap Birliğinin Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı kınayan bildirisine imza atmasının, 'birliğin genel görüşünün dışına çıkmama arzusundan' kaynaklandığını belirtti.

"Arap Birliği bildirisinin, Fas'ın resmi tavrını yansıtması gibi bir zorunluluk yok" ifadesini kullanan Burita, Fas'ı doğrudan ilgilendiren bir konu söz konusu olduğunda ulusal ve resmi kanallar aracılığıyla açıklama yapılacağını ifade etti.

Fas yerel basınının diplomatik kaynaklardan aktardığı bilgiye göre de Arap Birliğinin bu tür toplantılarının her zaman Arap ülkelerinin konumunu temsil etmediği vurgulandı.

Kaynaklar, bildiriye imza atan birçok Arap ülkesinin Türkiye ile ekonomik ve askeri alanda güçlü ilişkilerinin olduğunu ve diplomatik temsilin düşürülmesiyle bu ilişkilere zarar verilemeyeceğini kaydetti.

Mısır yönetiminin çağrısıyla dışişleri bakanları seviyesinde olağanüstü toplanan Arap Birliği, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nı kınamış ancak Katar, Somali ve Libya toplantının sonuç bildirisini imzalamamıştı.

Bildiride, 'Arap ülkelerinden Türk hükümetiyle iş birliği yapmaması ve diplomatik temsil seviyesini düşürmesi' talep edilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
ABD'den dikkat çeken iddia: YPG; Rusya ve Suriye ile görüşüyor
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Şule Çet davasında bilirkişi raporu açıklandı: İntihar bulgusu yok
Türkiye’den Avrupa'ya PKK çağrısı: Tedbirlerin artırılmasını bekliyoruz
Bu şiiri iyi dinle Mustafa Akıncı!
Türk Konseyi liderleri Bakü'de toplanacak
ABD birlikleri Ayn El Arab'ı boşalttı
Şenol Güneş: İyi sonuç almak istiyoruz
Türkiye'den Japonya ve Kenya'ya başsağlığı
Refah Partili eski bakan hastaneye kaldırıldı
Yorumlar 9 yorum