HABER /  ANKET

Evet-hayır farkının en yüksek olduğu anket sonucu

İVEM Araştırma, referanduma 5 gün kala seçmenin nabzını tuttu. İVEM Araştırma'nın referandum anketi sonuçlarına göre evet ve hayır oyları arasındaki fark diğer anketlerin üzerinde çıktı.

İVEM Araştırma'nın 30 Mart-7 Nisan tarihleri arasında 26 il, 78 ilçe ve 156 köyde yaptığı referandum anketi sonuçları yayınlandı. Rasgele örnekleme yöntemi kullanılarak, eğitim, yaş ve cinsiyet kotası ile 26 ilde 18 yaş üstü 7.550 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan anketten çarpıcı sonuçlar çıktı.

Anket sonuçlarına göre seçmene "16 Nisan 2017 yapılacak referandumda tercihinizi hangi yönde kullanacaksınız?" soruldu. Katılımcıların yüzde 58,2'si "EVET" yanıtını verdi. "HAYIR" diyenlerin oranı ise yüzde 41,8'de kaldı.

Anketin ikinci bölümünde ise seçmenlerin partilere göre oy tercihleri analiz edildi. Ankete katılan seçmenlere "Önümüzdeki hafta Pazar günü Genel Seçim olursa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" diye soruldu. Sonuçlara göre, AK Parti yüzde 53.1 ile birinci parti çıkarken, CHP yüzde 24.7, MHP yüzde 14.5 oy aldı. HDP ise yüzde 6.4 ile seçim barajı altında kaldı. 

ÖNCEKİ HABERLER
DİB-MBSTS sınav soruları ve cevap anahtarı açıklandı!
Yıldız Teknik FETÖ davası Prof. Kocatürk'ün ifadesi
KPSS sanıklarına bakın 102'si asker eşi 2'si bomba
Bakan Mehmet Müezzinoğlu ameliyat oldu
Binali Yıldırım İzmir'de sert çıktı: Senin ne haddine!
Okul tatilleri 15 tatil ne zaman başlıyor MEB takvimi
Yorumlar 12 yorum