BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  SAĞLIK

Ev temizlik ürünlerine dikkat! Çocukları şişmanlatabilir!

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre evde kullanılan kimyasal içerikli temizlik ürünleri, çocuklarda bağırsak florasını değiştiriyor. Bağırsak florasının değişmesinin birçok olumsuz yanı olmasının yanında çocuklarda kilo almalarına neden olabileceği bildirildi.

Abone ol

Kanada Tıp Derneği Dergisi CMAJ'da yayımlanan araştırma çerçevesinde 3-4 aylık 757 bebeğin bağırsak floralarının, evde dezenfektan, deterjan ve çevre dostu temizlik ürünlerinden ne ölçüde etkilendiği incelendi. 

Daha sonra çocukların 1 ila 3 yaşlarındaki kiloları değerlendirildi.

Araştırmada, bebeklerin bağırsak florasındaki değişim ile en fazla yüzey temizleyicileri gibi dezenfektanların sık kullanımı arasında ilişki gözlendiği, bu ürünlerin sık kullanıldığı evlerdeki bebeklerin bağırsaklarında Haemofil ve Klostridyum bakterilerinin seviyelerinin düştüğü, Lachnospiraceae'in yükseldiği belirtildi.

YOĞUN DEZENFEKTAN KULLANIMINA DİKKAT
Dezenfektanlarla Lachnospiraceae bakterisinin artışındaki bu ilişki, bakteri ile deterjan ve çevre dostu temizlik ürünleri arasında gözlemlenmedi.

Bebekler 3 yaşına geldiğinde vücut kitle indekslerinin, yoğun dezenfektan kullanılmayan evlerdeki akranlarından daha yüksek olduğu tespit edildi.