BIST 114.199
DOLAR 6,87
EURO 7,75
ALTIN 398,89
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

ETÜ öğrencilerinden kızılötesi teknolojisiyle açılıp kapanan perde projesi

TÜBİTAK, Erzurum Teknik Üniversitesi öğrencilerinin tasarladıkları "bluetooth" veya "kızılötesi" teknolojisi ile kontrol edilebilen "Akıllı Perde Sistemi" projesini ödüllendirdi.

Abone ol

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) öğrencilerinin tasarladığı "bluetooth" veya "kızılötesi" teknolojisi ile kontrol edilebilen "Akıllı Perde Sistemi" projesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) destekleme ödülüne layık görüldü.

ETÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, hayata pratik çözümler üretebilen mühendis yetiştiren üniversitenin Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencileri Fatih Evcil, Ömer Çağlar Çakmak ve Büşra Yavuz "Akıllı Perde Sistemi" adlı proje geliştirdi.

Danışmanlığını üniversitenin Dr. Öğretim Üyesi Kağan Koray Ayten’in yürüttüğü proje kapsamında öğrenciler, IOT teknolojisinin (Internet Of Things- Nesnelerin İnterneti) sıklıkla kullanıldığı akıllı ev sistemleri için akıllı perde sistemi tasarladı.

Piyasadan alınan herhangi bir stor perdenin akıllı perdeye dönüştürülmesine imkan sağlayan proje ile stor perdelere entegre edilecek kontrol kutusu sayesinde perdelerin "bluetooth" veya "kızılötesi" teknolojisi ile açılıp kapanması sağlanacak.

TÜBİTAK tarafından kabul edilen proje, bu kurum tarafından destekleme ödülüne layık görüldü.

ÖNCEKİ HABERLER
Emre Kılınç: Adımı milli takımda görünce inanamadım
ABD Suudi Arabistan'a gizlice nükleer teknoloji satacak!
Soylu: Yüzdük yüzdük sonuna geldik
Körfez parlamentoları Trump'ın Golan kararını kınadı
YÖKDİL sonuçları açıklandı!
Özer Arkun sevgilisi kimdir şiidet fotoğraflarını ifşa etti
Yorumlar