HABER /  DÜNYA

Etiyopya'dan ABD'nin gazetelerine dava

ETİYOPYA'da, 157 kişinin ölümüne neden olan uçak kazasına ABD'nin dev gazetelerine dava açılıyor.

ETİYOPA'ya Hava Yolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait 'JT 610' sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti. 

Bu durum gözleri üretici firma olan Boeing'e yöneltti. Ancak Etiyopya Ulaştırma Bakanı Dagmawit Moges, düşen uçağın karakutusunun ön incelemeleri sonucunda Etiyopya'da 157 kişinin ölümüne neden olan uçak kazasına ilişkin 'yalan haberler' ürettiğini ileri sürdüğü ABD gazetelerine dava açacağını açıkladı. 

Amaç ülkeye zarar vermek
Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tewolde Gebremariam,  New York Times ve Washington Post'un kazaya ilişkin yaptığı haberlerin, ülkenin ve şirketin imajına zarar vermek için üretilmiş 'yalan ve mesnetsiz' haberler olduğunu dile getirdi.

Şirketi aklamaya çalışıyorlar
Bu medya kuruluşlarına ilişkin tüm gerekli yasal adımları atmaya hazırız" diyen Gebremariam, bu gazetelere dava açılacağını dile getirdi.  Gebremariam, 'sahte haberlerin' amacının ise dünyanın dikkatini, daha önce de benzer bir kazaya neden olan Boeing 737 Max 8 tipi uçaklardan çekmek olduğunu belirtti. 

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Maduro yeni kabinesini açıklayacak
Beylikdüzü'nde korkutan kaza! Otomobil takla attı
Mete İkiz: Galatasaray'ı belirsiz bir dönem bekliyor
Mali'de silahlı grup köyü bastı! 115 kişi hayatını kaybetti
Mansur Yavaş hologram ile Ankaralılara seslendi
Çocukluğunda Atakan gibi olduğunu söyleyen Aleyna Tilki dillere düştü
Yorumlar