BIST 1.498
DOLAR 7,36
EURO 8,95
ALTIN 438,62
HABER /  POLİTİKA

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında tahliye kararı!

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı Demirtaş'ın tutuklu olduğu dava için oy birliği ile tahliyesine karar verildiğini açıkladı. Demirtaş bir başka dosyadan hükümlü olduğu için cezaevinde tutulmaya devam edecek.

Abone ol

Demirtaş'ın, 'terör örgütü yöneticiliği', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik', 'halkı kanunlara uymamaya tahrik', 'suç işlemeye tahrik', 'suçu ve suçluyu övme' suçlarından yargılandığı davada savunmasını tamamladığı gerekçesiyle tahliyesine karar verildi.

Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Edirne'deki cezaevinde tutuklu bulunan Demirtaş ile telekonferans yöntemiyle bağlantı kuruldu, avukatları ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmaya katılmadı

Mahkeme heyetince, önceki ara karar gereği duruşma salonunda hazır edilmesi için müzekkere yazılan Demirtaş’ın sağlık sorunları gerekçesiyle hazır bulundurulmadığı ve avukatlarının mazeret dilekçesi göndererek duruşmaya katılmadığı bildirildi. Sanık Demirtaş, avukatlarının hazır olmadığını belirterek, savunmasını hazırlayabilmesi için süre verilmesini istedi.

Tahliyesine yönelik talebinin olmadığını söyledi

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, bu aşamada yargılamaya ilişkin diyeceğinin bulunmadığını kaydederek, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan Demirtaş, mütalaanın gerekçesiz olduğunu ileri sürerek, tahliyesine yönelik talebinin olmadığını söyledi.

Savunmasını yapmış sayılmasına hükmedildi

Müzakerenin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık avukatlarının gerekçe göstermeden mazeret dilekçesi verdikleri gerekçesiyle bu taleplerinin kabul edilmediğini ve henüz savunma yapılmayan 4'üncü, 5'inci, 8'inci ve 11'inci fezlekeler hakkında davanın sürüncemede bırakılmaması adına sanığın savunmasını yapmış sayılmasına hükmedildiğini bildirdi.

Tahliyesine oy birliğiyle karar verildi

Heyet, Demirtaş'ın savunmasını yapmış olduğu gerekçesiyle adli kontrol şartıyla tahliyesine oy birliğiyle karar verdi.Kararın ardından Demirtaş, "Hükümlü olduğum için şimdilik cezaevindeyim. Adil yargılanma için hayırlısı olsun." ifadelerini kullandı.

Demirtaş, daha önce "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılandığı davada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince 4 yıl 8 ay hapse mahkum edilmiş, karar, istinaf mahkemesince hukuka uygun bulunmuştu. Davanın görülmesine 7-8 ve 9 Ocak 2020'de devam edilecek.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Mardin'de merdivenden düştü denilen kadınla ilgili gerçek hastanede ortaya çıktı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Serdar Ali Çelikler, Mehmet Ayan ve Candaş Tolga Işık Youtube'da canlı yayında
Decathlon Sıcak Tutan Ve Su Geçirmez Kar Botu
AÖF kayıt yenileme 2019 başladı AÖF kayıt yenileme ücreti ne kadar?
Uluslararası Ceza Mahkemesi yargıçlarından Mavi Marmara talimatı
Kars'ta kestiği ağacın altında kalan orman işçisi yaşamını yitirdi
Türkçeyi yasakladı! Derik başkanı terörist akrabalarının hepsini işe aldı
İşte Manuel Fernandes'in yeni takımı
DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanır 2019 bugün açıklanır mı?
Otomobil alacaklar dikkat! Uygulama değişti
Şenol Güneş: Sol bekte sayısal sıkıntımız var
Yorumlar 18 yorum