BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 508,38
HABER /  GÜNCEL

Esenyurt'ta 40'a yakın binaya girilmeyecek

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, caddelerde meydana gelen çatlaklarla ilgili yaptığı açıklamada, "40'a yakın bina boşaltıldı, vatandaşları bu akşam da misafir edeceğiz. Statik izleme devam ediyor" diye konuştu

Abone ol

Öte yandan dün gecenin ilerleyen saatlerinde Esenyurt Güzelyurt Mahallesi'nde Yıldırım Beyazıt Caddesi'nde asfalt üzerinde çökme meydana geldi. Olay yerine gelen ekipler yolda önlem aldı.

Bozkurt, dün ilçede yaşanan çatlaklar ve çökmeye ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, şu anda 40'a yakın binanın boşaltılmış durumda olduğunu söyledi. 

Bu akşam da onları misafir edeceğiz

Yaklaşık 15 saattir ölçümlerin sürekli devam ettiğini belirten Bozkurt, şöyle konuştu:

"Herhangi bir zeminde oynama yok. Gayet güzel stabil gidiyor. Aynı zamanda aşağıda hafriyat alınan bir inşaat alanımız vardı orayı da doldurtuyoruz. Dolma işlemi bitmediği için şu aşamada çok büyük risk olmamasına rağmen yine kaymakamlıkla valilikle görüştük. Yarın dolacak orası. Yarından sonra inşallah daha net rakamlar söyleyeceğiz. Bu akşam bütün binalara da izleme cihazları konacak. Her binanın hareketini tek tek kontrol ediyoruz. Kuyular açılıyor, zemin hareketleri kontrol ediliyor. Çok büyük risk görülmemekle beraber vatandaşlarımız rahat etsin diye bu akşam da onları misafir edeceğiz. Burada önemli olan vatandaşlarımızın huzurlu şekilde, zarar görmeden muhafaza altına alınması."

Riski göze almaya değmez

Bugün sabahtan itibaren zeminle ilgili yapılan incelemelerde herhangi bir oynamanın görülmediğini dile getiren Bozkurt, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ekipler binaların içerisini, çevresini tek tek kontrol ediyor. Binaların taşıyıcı sistemleri zarar görmüş mü görmemiş mi diye kontrol ediliyor. Bir kere kontrol edip bırakmıyoruz. Belirli periyotlarla binalarda bir değişiklik var mı yok mu onu kontrol ediyoruz. Aslında bu akşam da belki müsaade edilebilirdi ama bu riski göze almaya değmez. Yarın büyük oranda en azından ölçümlerin tamamlanmasında seyir açısından stabilite sağlandığı için vatandaşlarımızın evine gitmesine müsaade edebiliriz. Bu da sürece bağlı. Salı günü bütün kuyu açımları bitecek. Zemin hareketleri ve bina hareketleri, numerik değerler olarak alınacak ve ondan sonra niye olduğu, ne olacağına dair net rakamları söyleyebileceğiz. Ayrıca burada o kuyular açık kalacak zaman içerisinde eğer bu bölgenin jeolojik yapısı ile ilgili bir sorun varsa onu da tespit etmiş olacağız." 
Bozkurt, incelemelerde bulunduktan sonra bölgeden ayrıldı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Esenyurt'da oluşan çatlaklar nedeniyle 30'dan fazla bina boşaltıldı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Taraftar Fenerbahçe'yi ligde tuttu
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Medyadan Ersun Yanal'a şok tepki
Sultanbeyli'de bina alev alev yandı
Ali Koç'tan Volkan Demirel'e uyarı
Yusuf Yazıcı'nın golü yıktı geçti
Muğla'da çocuklara taciz şüphelisi inşaat işçisi tutuklandı
Sosyal medyada paylaşınca tepki çekti
Fenerbahçe'nin yıldızına büyük protesto
Her yerde aranan suç makinesi yakalandı
Yorumlar 9 yorum