BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  MEDYA

Ertuğrul Özkök'ün Yasin Börü savunması güldürdü!

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök'ü, Beyaz TV'de yayınlanan Sürmanşet programında Osman Gökçek’in sorularını yanıtlarken izledim. Süleyman Özışık yazdı.

Abone ol

Bazı sorulara verdiği cevaplar bilindik bir taktiği içeriyordu. Mesela Erdoğan'dan bahsederken uzmanların sıkça önerdiği "Tost" tekniğini kullanması ilginçti.

"Tost" tekniği dediğin şudur.

Bir eleştiri, ancak iki övgü arasında sunulursa kişi veyahut toplum üzerinde etkili olabilir.

Yani birini eleştireceksen önce, "Şu yönlerin çok güzel. Hele hele şu huyuna bayılıyorum" diyerek konuya girdikten sonra "ama" diye devam edip, "Şu yönün de bence çok kötü" diyerek emelinize ulaşırsınız.

Yılların kurdu Özkök de bunu yaptı.

Erdoğan'a yönelik eleştirilere geçmeden önce şu cümleyi kurdu: "Yaptıklarının yüzde 60-70 ile mutabıkım ve hayranlıkla izledim. Bak burada hayranlık kelimesini kullanıyorum. Seçime iki hafta kala kullanıyorum bu lafımı.

Ama yüzde 30'u var ki korkutuyor beni. Ben bugün rejimden ne kadar korkuyor ve çekiniyorsam, 28 Şubat'ta da o kadar korkuyor ve çekiniyordum. Hatta diyebilirim ki askerden korktuğumdan daha çok korkuyorum."


Yani över gibi yaptıktan sonra, yıllardır toplumun zihnine zerk edilmeye çalışılan "Diktatör" söyleminin haklı olduğunu ima ediyor aklı sıra...

Yayının ilk başlarında Özkök'ün mimiklerine dikkat ettim. Duruşunda meydan okurcasına bir soğukkanlılık ve güven vardı.

Ancak ilerleyen saatlerde sorulan sorular karşısında aklı ağzına itaat etmemeye başladı.

Yazının tamamını okumak için linki tıklayın