YAZARLAR

Ertuğrul Özkök kendini ele vermiş zaten!

Teknoloji çağında İnternet'in bir gün gerisinden gelen gazetelerden haber okuduğunu övünerek söyleyen Ertuğrul Bey, sık sık seyahatlere çıkıyor biliyorsunuz. Matbaasını, kağıdını yanında mı taşıyor acaba?

Steven Spielberg'in"Ben hâlâgazetelerden haber okuyorum, internetten takip etmiyorum"sözlerini Ertuğrul Özkök'e mal etmehatasına düştüm dün gece02.27'de...  
İnternet gazeteciliğinin degüzelliği bu olsa gerek, mesaj atan dostumun uyarısıyla düzeltmeyapmak zorunda kaldım.. 

Özkök, bu sözleri dememişama, Steven Spielberg'in sözleri çok hoşunagittiğine göre demiş kadar oluyor zaten. Olsun, demişkadar olsa da, özrümü buradan dilemek zorundayım.

Steven Spielberg'in saçmaladığını aslındaErtuğrul Özkök de biliyor ama bildiğindenşaşıyor... Şaşmak zorunda kalıyor. Benim asıl üzerinde durduğum dabu... 

İnternet'i, İnternet gazeteciliğiniSpielberg'in sözlerini referans alarak niye kötülediğinibiliyorum.. Kendini yazının sonunda elevermiş zaten!

" (...) Ve bu reklamcılar için en etkili mecraolmaya devam edecek...)

Asıl mesele bu...
İstiyorlar ki kağıdın reklam pastası hiç azalmasın.
Bu mümkün değil ki...
Mobilin hali ortada... 
Reklamcılar için artık gazeteler etkili mecra olmaktan çıkıyor.Zira dijital reklam payı artıyor. 2017 yılında yüzde 17.3artışla, dijitale yapılan reklam harcaması 952 milyon TL'yeçıktı... Bir çok ülkede, İnternet reklamı artıktelevizyonlardan önce geliyor. 

Bak Ertuğrul Bey...
Övündüğün gazetekağıdının bilmem kaçıncı sayfasında kaybolduğunu sen de biliyorsun.Kimse bakmıyor Abdülkadir Selvi ile komşu olduğunsayfaya.. Üzülmeni istemezdim ama gerçek bu... Sen kağıdazaman kaldığını mı sanıyorsun? Bahçeli'nin açıklamalarınınüzerinden 24 saat geçti.. 
Senin de Spielberg gibi vazgeçemediğin (!) o kağıt, hemvallahi, hem billahi İnternet'in eline su dökemez su...Gel Allah'ın bildiğini sen de okurlarından saklama... Baskı,kağıt, dağıtım, matbaa... beklemek yerine tıklamak... günde kaç binkez yaptığın şeyi açık et :) Bizim sektörün müptelası olduğunugizleme artık.. 

Hürriyet'in (kağıt) reklam dert etme...
Aydın Bey bulur bir çaresini :)

İNTERNET MEDYASI YASASI

İnternet'le başladık madem, devam edeyim.2018 yılında da İnternet MedyasıYasası ile ilgili yazmazsam, bu yasanın önünde engel olanherkese ayıp etmiş olurum!

2005 yılından bugüne kadar "yasa yasa..." diyesayıklıyoruz. 
Niye?
"Sorumlu" olmak için!
Zira "sorunlu" olduğumuzu en az 75 kerehaykırmışımdır.

İnternet Medyası Yasası'na karşı inatladirenenler bu sektörün nasıl kirletildiğini gördüğü halde, bir adımileri atmıyor. İnternet Medyası adı altında, adamşantaj yapıyor, asıyor, kesiyor ama bir Allah'ın kulu,"Yahu arkadaş bu işe bir el atalım"demiyor... 

Sektör üç kuruşluk adamların elinde oyuncak oldu. 
Bu işi layıkıyla yapanlar utanç içinde olup bitenleriizliyor. 
Adam elinde bilgisayarla terör estiriyor. Bir haber yazıyor, googleanında endeksliyor... Canlar yanıyor, ocaklar sönüyor... O habersilinene kadar canı yanan kişinin ne işi kalıyor, ne deitibarı... 

Yasa olmayınca böyle oluyor maalesef...
"Sorunluyuz" dememin sebebi bu...
2005'ten bugüne kadar haykırdım... 
Bir kez daha çığlık atıyorum:
"Biz sorumlu gazetecilik yapmak istiyoruz. Allah rızasıiçin bizi'sorunlu'olmaktankurtarın..."

Galiba yine çok şey istedim!

Yorumlar8 yorum