YAZARLAR

Erken Rezervasyon mu?

Yüzdesinde mi, fiyatında mı indirim? Otel fiyatlarında indirim nasıl belirleniyor?

Merhabalar,

 Ülkemizin dört bir yanından tatil planlaması yapanvatandaşlarımız, erken rezervasyon ne demek? Kampanyalar, oteller,acentalar, indirimli avantajlar, hangi oteli, hangi acentayı tercihetmeliyim? Gibi birçok tatil ile ilgili merak edilen sorununcevabını arıyor ve çeşitli araştırmalar yapıyor. İşte tam bunoktada tarafıma ulaşan birçok mail sonucunda sizlerle böyle birerken rezervasyon yazısını ve dikkat edilmesi gereken püfnoktalarını paylaşmam gerektiği hissiyatını oluştu.

          

Peki Nedir Bu Erken Rezervasyon ?

Yurtdışından ülkemize gelmek isteyen turistlerin aylaröncesinden planlamalar yaparak tatil yapacakları oteli yabancı turoperatörleri kanallarıyla yaptırdıkları ve çok erken yapılan burezervasyonlar seyahat acentalarının sunmuş olduğu paket programlarve uygun fiyatlandırmalar yabancı turistlere ülkemizde ucuzavantajlı tatil yapma imkanı sunuyor. Ve hep şu soru sorulurnedenleri merak edilirdi. Neden biz kendi ülkemizdeki otellerdedaha fazla fiyat ödeyerek tatil yapıyoruz, kazıklanıyoruz, çiftestandart uygulanıyor? Ülkemizde son yıllarda yerli turoperatörlerin başlattığı erken rezervasyon kampanyaları vetatilcilerin bu kampanyalara gösterdikleri ilgi artık yerlituristlerinde erken zamanlama, doğru seyahat acentası tercihi ileistediği otelde daha uygun fiyatlarla tatil yapabilme imkanınısağladı.

          

 7 den 70’e herkesin ülkemiz gibi tüm dünyada tercih edilensürekli yükselişte olan gerek otelleri, gerek gezilip görülmesigereken tarihi mirası, kültürel değerleri, coğrafi özellikleri,tadılması gereken lezzetleri ile tam bir cazibe merkezi olanTürkiye’de bizlerin de uygun fiyatlara tatil yapmaya, gezip görüpkeşfetmeye her zaman hakkı olduğunu düşünüyorum.

Tabi ki ülkemizde uygulanan erken rezervasyon kampanyalarıtatilcilerin kafasını karıştırıyor olabilir çünkü aynı otel içinçok farklı fiyat indirim oranlarıyla tüketiciye sunulan fiyatlarlakarşılaşmaktayız. Peki burada tüketici neye dikkat etmeli, kriterolarak istediği tatile ve otele ulaşabilmek için kendisineöncelikle neyi hedef almalıdır?

Erken Rezervasyon, son 72 saat kalana dek iptal edebilme imkanıile bir oteli yüksek sezondaki fiyatından çok daha uygun birşekilde alabilmektir ve erken rezervasyonun parametresinde bazalınan kriteri şöyle açıklayabiliriz, söz gelimi bir uçakta uçuşsatışa açıldığında ilk satışa çıkan koltuklar en düşük fiyatlabaşlıyor, koltuklar doldukça fiyatlar yükseliyor. Erkenrezervasyonda da fiyat değişiklikleri de o otele olan talebe göredeğişiklikler gösterebilir. Erken rezervasyon dönemlerinitatilcilerin iyi takip edip kendileri için en uygun oteli en uygunfiyata satın alabilirler.

Burada atalarımızın dediği gibi ”erken kalkan erken yol alır”misali gibi erken rezervasyon yapanda daha uygun fiyata istediğiotele tatil rezervasyonu yaptırabilir.

         

Erken Rezervasyon yaptırırken en önemli noktalarşudur;

  1. Kesinlikle güvendiğiniz, sizi yarı yolda bırakmayacak,paramızla rezil olduk dedirtmeyecek, son pişmanlık fayda etmezkahretsin diye söyletmeyecek, nereye şikayet ederim diye kapı kapıdolaştırmayacak doğru tatil firmasını tercih etmekle ilk adımınızıatmalısınız. Araştırmalarınızı bu doğrultuda yapmalısınız.
  2. Size sunulan cazip fiyatlar ve indirimler kafanızıkarıştırdığında A acentası %40 indirim yapmış B acentası % 35, Cacentası %30 indirim yapmış.Baktığınızda % 40 size cazip gelecektirama sadece oranlara göre. Burada dikkat edilmesi gereken önem şudurki orandan çok o acentaya ödeyeceğiniz toplam fiyat tutarı. Yanisizin cebinizden çıkan tatil bütçesi o oteli satın aldığınızdanedir.  Tabi bu fiyatlarda size sunulan otelin oda tipleri deönemli. Kara manzaralı bir oda ile deniz manzaralı oda, deluxe odagibi farklı oda tipleri ve kategorileri fiyat farklılıklarıgöstermektedir. Acentaların istisnai durum ve avantajlar dışındailan çıktığı oda tipi kara tipidir.

             

Sektördeki bilgi, deneyim ve tecrübelerine inandığımTatilstil’in Genel Müdürü Murat Bayındır’a da erken rezervasyon ileilgili yönelttiğim sorularda aldığım cevap şudurki, “bizTürkiye’nin en güvenilir tatil firması olmak için yola çıktık veoperasyonumuzu, işbirliği yaptığımız otelleri bu doğrultudatatilcilerle buluşturmak gayreti içerisindeyiz. Erken rezervasyondöneminde otel rezervasyonu yaptırmak isteyen tatilcilerimizyapılan indirim oranlarından ziyade lütfen fiyatları kriteralsınlar. Tatilci memnuniyetini gerçekten önemseyen tatilfirmalarını tercih etsinler.

              

Önümüzdeki 18.EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm veSeyahat Fuarı’nda farklı oteller, fiyatlar, ve tatilcininmerak ettiği her soruyu yanıtlamak için tatil danışmanlarımıztatilcilerin hizmetinde olacaktır. Salon 7 deki 7341 numaralıstandımıza uğrarlar ise bilgi, birikim ve tecrübelerimizitatilcilerimizle paylaşmaktan onur duyarız”

Ülkemizden fuara iştirak edecek olan turizm profesyonelleri, ilve ilçe belediyeleri, valilikler, tanıtım ajansları, oteller,acentalar, tedarikçi firmalar, yurtdışından gelecek olan ülkeler vetemsilcileri ile ülkemiz turizmi adına yakışır başarılı, tanıtıcı,birleştirici, barışı ve dostluğu simgeleyen bir fuar olmasıdileğiyle tatil tadında kalın.

Yorumlar