BIST 2.372
DOLAR 15,87
EURO 16,80
ALTIN 942,56
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan Süleyman Şah ve IŞİD açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Süleyman Şah türbesinin kuşatıldığı iddiası uydurmadır' dedi. Erdoğan yarınki tezkere oylamasının ardından güvenlik zirvesini toplayacak.

Abone ol

Yeni yasama yılı dolayısıyla Meclis'te düzenlenen resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gazetecilere açıklamada bulundu.

"TÜRBE KUŞATILDI İDDİASI UYDURMADIR!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Süleyman Şah Türbesi'nin IŞİD tarafından çevrelendiği iddialarına ilişkin, "Bunların hepsi uydurma şeyler. Şu anda Süleyman Şah Saygı Türbesi'ne yönelik herhangi bir şeyin olması durumunda Türkiye Cumhuriyeti'nin atacağı adım, tavır bellidir. Bu konuda da hassasiyetimiz zaten korunmaktadır." dedi.

"TÜRKİYE TEHDİT ALTINDA"

Erdoğan, "Türbeye bir şey olması durumunda atacağımız bellidir. Tezkereyi destekliyorum. Türkiye tehdit altında. Bunlara karşı tavır koymak gerekiyor. Umarım Meclis bu konuda yarın hassasiyetini gösterir" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç ise IŞİD üyelerinin türbeye çok yaklaştıkları iddiasını doğrulamıştı.

TEZKERE SONRASI ZİRVE

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın Meclis'teki tezkere oylamasının ardından güvenlik zirvesini toplayacak. Zirvede IŞİD'le mücadele konusunun masaya yatırılması bekleniyor.

page_suleyman-sah-turbesine-birsey-olursa-turkiyenin-atacagi-adim-belli_473213489.jpg

CHP'NİN TUTUMU İÇİN YORUM YAPMADI

Irak ve Suriye tezkeresine CHP'nin "hayır" oyu vereceğine ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti gruplarının kanaatleri üzerinde herhangi bir yorum yapmasının doğru olmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

TBMM'YE TEZKERE MESAJI: TEHDİT ALTINDAYIZ

"Her grup kendi kanaatini açıklamakta serbesttir. Yarın tezkereyle ilgili gerek hükümetimiz gerek üç tane grubu olan grup kanaatlerini tekrar açıklayacak. Ben de cumhurbaşkanı olarak kanaatimi bugün açıkladım. Zaten kanaatimin hangi istikamette olduğu herhalde bugün yapmış olduğum konuşmadan çok açık, net bellidir. Doğrusu ben bu tezkereyi destekliyorum. Çünkü BM Genel Kurulu'nda da konuşmayı yaptım, burada içinde olduğumuz bir NATO öbür taraftan tehdit altında olan bir ülke konumundayız ve bölgede terör örgütlerinin ne durumda olduğunu görüyoruz. Bunlara karşı bir tavrı bizim ortaya koymamız lazım. Şu ana kadar da aramızda yaptığımız çalışmalarla belli bir noktaya zaten gelindi. Temenni ederim ki yarın parlamentomuz bu konuda hükümetimizin bu düşünceleri göz önüne alınarak, gönderdiği tezkere göz önüne alınarak bir karar verecektir. Bu karardan sonra da zaten bizim ayrıca bir toplantımız olacak."
      
Toplantının Meclis'in kararından sonra yapılacağını vurgulayan Erdoğan, tezkereden sonra ilk adımın ne olacağına ilişkin soru üzerine de, şu anda detayları konuşmanın doğru olmadığını ifade etti.    

'GÖRÜŞMELERİN İÇERİĞİ ŞU ANDA KONUŞULAMAZ'

Tezkerenin oluşturulmasında IŞİD'e karşı kurulan koalisyon temsilcileriyle bir temas olup olmadığına yönelik soruya da Erdoğan, "Şu anda bu konuyla ilgili olarak, benim Genel Kurul'da bazı ülke devlet ve hükümet başkanlarıyla yaptığım görüşmeler var. Başbakanımızın, dışişleri bakanlarımızın yaptığı görüşmeler var. Ama bu görüşmelerin içeriği şu anda konuşulamaz, bunlar daha sonra paylaşılır" yanıtını verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bahçeli'den Erdoğan'a Sezar benzetmesi
Bahçeli'den Erdoğan'a Sezar benzetmesi
PKK'lı silah bırakırsa bu hakkı alacak!
PKK'lı silah bırakırsa bu hakkı alacak!
Okmeydanı'nda yine olaylı gece
Okmeydanı'nda yine olaylı gece
FT: Türkiye'de hükümetten ekonomiye 'iki farklı yaklaşım'
FT: Türkiye'de hükümetten ekonomiye 'iki farklı yaklaşım'
49 rehine için 180 IŞİD'li mi verdik?
49 rehine için 180 IŞİD'li mi verdik?
Milletin asli unsuru olmasam terkederdim!
Milletin asli unsuru olmasam terkederdim!
Obama'nın 'canını tehliye atan' Gizli Servis direktörü istifa etti
Obama'nın 'canını tehliye atan' Gizli Servis direktörü istifa etti
Hong Kong: Çin, göstericileri uyardı
Hong Kong: Çin, göstericileri uyardı
ABD'den Türkiye'ye IŞİD ziyareti
ABD'den Türkiye'ye IŞİD ziyareti
Bordum'da büyük termal su sevinci!
Bordum'da büyük termal su sevinci!