BIST 3.484
DOLAR 18,57
EURO 18,45
ALTIN 1.029,12
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan ABD'ye Münbiç cevabı: Irak sınırına kadar...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrin operasyonunu aleştiren ve Türkiye'nin Münbiç'e girmesinden çekinen ABD'ye yanıt verdi. Erdoğan, Irak sınırına kadar teröristlerle mücadele edileceğini söyledi. Dünya ajansları Erdoğan'ın her satırı bomba olan açıklamasını flaş haber olarak geçti.

Abone ol

'AFRİN Harekatı sınırlı olsun, çabuk tamamlansın' diyen ABD'ye net yanıt Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. ABD, Afrin operasyonu sonrası Münbiç'e operasyon yapacak olan Türkiye'yi, kendi askerleri orada olduğu için, caydırmaya çalışıyor. Olası bir Münbiç operasyonunda ABD askerleri ile Türk askerinin karşı karşıya gelme tehlikesi bulunuyor. ABD bunun üzerinden Türkiye'yi tehdit ediyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında operasyonun Irak sınırına kadar yapılacağını söyleyerek ABD'ye cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Afrin operasyonuna karşı çıkan Türk Tabipler Birliği'ne de tepki gösterdi. "Bundan rahatsız olan, sözde Türk Tabipler Birliği gibi bir kesim savaşa hayır diye kampanya yürütmek istiyor. Bu terörist sevicilerin bugüne kadar barışa evet dediklerini duymadık." açıklamasını yaptı.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Zeytin Dalı operasyonunu yürüten kahraman askerlerimize yüce Allah'tan muvaffakiyetler diliyorum. Dün Hatay'a giderek hareket merkezindeki askerlerimizi ziyaret ettik. Sahadaki birlikleri komutan eden 2. Ordu Komutanımız İsmail Metin Temel Paşamızdan ve diğer arkadaşlarımızdan son durumla ilgili bilgileri aldım. 

TTB'YE TEPKİ

Bazı kesimler bunu iyi duysunlar. Bugün operasyonun 7. günü. 343 terörist etkisiz hale getirildi. Bunlar tespit edilenler. Bundan rahatsız olan, sözde Türk Tabipler Birliği gibi bir kesim savaşa hayır diye kampanya yürütmek istiyor. Bu terörist sevicilerin bugüne kadar barışa evet dediklerini duymadık. Bunlar bugüne kadar güneydoğuda, doğuda, vatandaşlarım şehit edildi. İçeride olan terör uygulayıcılarına yönelik en ufak açıklama duyduk mu? Duymadık. 

"BİZ AFRİN'İ İŞGAL ETMİYORUZ"

Buradan tüm dünyaya bir kez daha ilan ediyorum. Biz Afrin'i işgal etmiyoruz. Türkiye'nin Afrin'deki operasyonu sadece terör örgütlerine, teröristlere yöneliktir. Avrupa Parlamentosu'nda hareketi istila olarak göstermek isteyenlere söylüyorum. Gidin önce, Libya'da, Ruanda'da, Mali'de arayın. Hiçbir zaman Türk milleti, müstevli olarak hareket etmemiştir. Azeri vekil Seyidov kardeşime de teşekkür ediyorum. 

TRUMP'A NELER SÖYLEDİ?

Birileri ısrarla operasyon sınırlı olsun diye telkinde bulunuyor. Ben de telefon görüşmesinde bu birilerine söyledim. Gücü hoyratça kullanmaya kalksak. Tanklarımızla, toplarımızla, dümdüz edip geçsek bu operasyon birkaç günlük iştir. Kalkan olarak kullanmaktan çekinmedikleri masum sivillerin can ve mal güvenliğini de dikkate alıyoruz.

Hala Türkiye'yi örtülü veya aleni tenkit ve tehditlerle yolundan döndürmeye çalışanlar saflarını terör örgütünün yanı olarak belirlemiş demektir. Afganistan ne kadar sürdü? Yaklaşık 20 yıl. Irak, yaklaşık 18 yıl. Libya ne kadar sürdü? Mali, Ruanda, buralar ne kadar sürdü? Bize bu akılları verenler biraz kendileri kullansalar ne olur. Suriye'de diğer güçlerin yürüttüğü operasyonlar için bir an önce tamamlansın çağrısı, bu insanlar ne kadar gülünç der hale getiriyor. İş Türkiye'ye gelince bu acele niye?

"BÖYLE BİR ŞEYİ STRATEJİK ORTAK NASIL YAPAR"

AB, siz PKK'yı terör örgütü ilan etmediniz mi? Şu anda o kadar akıl tutulması var ki. Bir taraftan YPG, PYD'yi terör örgütü olarak kabul etmeye başladılar. Bir taraftan da silahlar onlara akıtılıyor. Bu nemenen iştir. 

Biz stratejik ortak olduğumuza göre, böyle bir şeyi bir stratejik ortak nasıl yapar. NATO Genel Sekreteri, Türkiye kendi hukukunu korumaktadır diyor. Bundan dolayı teşekkür ediyorum. Biz Amerika ile beraber bu işleri yürütelim istiyoruz. Benim milletim şunu soruyor: Bu silahlar niçin geliyor, kime karşı kullanılmak üzere geliyor?

"OPERASYONLARI SÜRDÜRECEĞİZ"

Amerikan halkı 'Biz vergileri bunun için mi veriyoruz, dolarlarımız bunun için mi gidiyor?' diyor. Sayın Başkan da bunu bizzat bana da kendisi söyledi. Şimdi 5 bin tır oldu. 2 bin kargo uçağı oldu. Bunlar bizde soru işaretleri ortaya koyuyor. Biz de teröre karşı mücadelede kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Bunun başka izahı yok. Biz kendi kendimize yeteriz. Amaçları terörle mücadele değil de, sınırları boyunca bir terör koridoru oluşturmak, onun üzerinden kan ve can pazarı kurmak olanlara cevabımız şudur; Biz Suriye'deki son terörist ortadan kalkana kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz. 

"ÖSO'YA TERÖRİST DİYENLER, PYD, YPG, DEAŞ, PKK'NIN TAM BENZERLERİDİR"

ÖSO'yu terörist olarak vasıflandıran terbiyesizlere de açıkça söylüyorum. Benim Mehmedimin yanında mücadelenin içinde yer alan ÖSO, şahsiyetli ve onurlu bir mücadelenin askerleridir. Kendilerini alkışlıyorum. ÖSO'ya terörist diyenler PYD'nin, YPG'nin, DEAŞ'ın, PKK'nın tam benzerleridir, kendileridir. Bu vesile ile kahraman askerlerimize gazanız mübarek olsun diyorum. 

ÖNCEKİ HABERLER
Müge Anlı anne oğulun o evi ortaya çıktı ilk görüntüler şoke olacaksınız!
Müge Anlı anne oğulun o evi ortaya çıktı ilk görüntüler şoke olacaksınız!
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Konya Eskişehir hızlı tren bilet fiyatı-TCDD
Konya Eskişehir hızlı tren bilet fiyatı-TCDD
'Bantları yayınlayın, Amerikalıları mahçup edin'
'Bantları yayınlayın, Amerikalıları mahçup edin'
AK Parti'den CHP'ye ÖSO tepkisi!
AK Parti'den CHP'ye ÖSO tepkisi!
Konya hava durumu kar ne zaman geliyor?
Konya hava durumu kar ne zaman geliyor?
ÖSO komutanı cephedeki son durumu anlattı...
ÖSO komutanı cephedeki son durumu anlattı...
Katar'dan Ortadoğu'da herşeyi değiştirecek Rusya adımı
Katar'dan Ortadoğu'da herşeyi değiştirecek Rusya adımı
Fazilet Hanım ve Kızları Yasemin Hazal Türesan kimdir yok böyle benzerlik
Fazilet Hanım ve Kızları Yasemin Hazal Türesan kimdir yok böyle benzerlik
Dünyaca ünlü şefler bu zirvede buluşuyor
Dünyaca ünlü şefler bu zirvede buluşuyor