BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan: Türklerin yaptığını duyunca şok oldular

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Türkiye-Senegal İş Forumu'na katıldı. Erdoğan: "196 dünya ülkesinin kaderini 5 tane ülke belirleyemez" dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Senegal İş Forumu'nda konuşma yaptı. Erdoğan'ın, Fransa eski Cumhurbaşkanı Hollande'la ilgili anlattığı olay dikkat çekti. Erdoğan Senegal'de havalimanının Türkler tarafından kısa zamanda yapılmış olmasının iftihar vesilesi olduğunu ifade etti.

Erdoğan'ın Senegal'de yapmış olduğu o konuşmadan satırbaşları:

Teklif ettiğimiz serbest ticaret anlaşması her iki ülkenin de yararına olacaktır. Bundan korkmaya gerek yok. Barter anlaşmaları da ekonomiyi geliştirecektir.

Afrika'yı sömürmek değil, beraber büyümek istiyoruz. Biz insanı, diğer inanın kurdu olarak değil, Senegal atasözünüzün dediği gibi insanı diğer insanların şifası olarak düşünüyoruz.

195 ülkenin kaderini 5 ülke belirleyemez. Sadece 5 ülkenin dudakları arasına sıkışmış bir kaderi dünya taşıyamaz. Şu anda dünya 2. Dünya Savaşı koşullarını taşımıyor.

Kudüs meselesinde ne oldu? Dünya konuştu, konuşunca 128 ülke tavrını koydu. 8 ülke ABD ile oldu. 128 ülke diğer tarafta yer aldı. Önemli olan haklı olmak.

"SAYIN HOLLANDE FRANSIZLARIN DEĞİL, TÜRKLERİN YAPTIĞINI DUYUNCA ŞOK OLUYOR"

Senegal'de havalimanının Türkler tarafından kısa zamanda yapılmış olması bizim için iftihar vesilesi.

Burada enteresan bir gelişme de oluyor. Sayın Hollande (Fransa'nın eski cumhurbaşkanı), burada yapılan bir toplantıya geldiğinde, "burayı Fransız müteahhitler mi yaptı" diye soruyor. "Hayır, burayı Türk müteahhitleri yaptı" cevabını alıyor. Tabi o zaman şok oluyor. Bunlar bizim iftihar meselemiz.

Macron "bu havalimanını Fransızlar mı yaptı" diye soruyor, "hayır Türkler yaptı" cevabını alınca 

Amacımız Türk iş insanlarını Senegal'le çalışmaya teşvik etmek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Senegal'de resmi törenle karşılandıCumhurbaşkanı Erdoğan Senegal'de resmi törenle karşılandıCumhurbaşkanı Erdoğan Senegal'de resmi törenle karşılandıCumhurbaşkanı Erdoğan Senegal'de resmi törenle karşılandıHABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN