BIST 1.419
DOLAR 8,65
EURO 10,14
ALTIN 488,03
HABER /  SEÇİM

Erdoğan Köşk'e! Abdullah Gül ise...

Erdoğan Cumhurbaşkanı adayı olacak mı? Peki ya Başbakan? Radikal'in tepesindeki isim Eyüp netleşen son Çankaya senaryosunu yazdı.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığına Recep Tayyip Erdoğan aday olacak. Abdullah Gül siyasete dönmek istediğini Erdoğan ile paylaşmış. Görevi devrettikten sonras Eylül-Ekim gibi AK Parti Genel Başkanlığı için mücadeleye hazırlanacak.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül-Başbakan Erdoğan buluşmasından sonra senaryonun netleştiği konuşuluyor.. Radikal gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, edindiği kulis bilgilerini köşesinde okurlarıyla paylaştı.

Gül ile Erdoğan'ın karşı karşıya geleceğini bekleyenlerin hayal kurduğunu yazan Eyüp Can, bu yönde haber bekleyenler için kötü haberi böyle duyurdu:

"Çünkü Erdoğan ve Gül son yaptıkları görüşmelerde Çankaya’ya kimin çıkacağı konusunda uzlaştı. Erdoğan aday olmak istiyor, Gül de Erdoğan’ın bu tercihine ‘Hakkınız’ diyerek destek veriyor.  Yani Çankaya konusunda Gül ve Erdoğan arasında bir çatışma yok."

GÜL AK PARTİ KONGRESİNE ODAKLANIYOR

Peki Gül bundan sonra ne yapacak? Gül'ün siyasete dönmek istediğini açıkca Erdoğan'a söylediğini yazan Eyüp Can, sonraki süreci yazısında böyle anlattı:

"Bu yüzden ağustos ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra görevi yeni seçilecek kişiye devretmeye ve eylül/ekim ayında yapılacak olağanüstü parti kongresinde AK Parti Genel Başkanlığı için mücadele etmeye hazırlanıyor.
Eğer Tayyip Erdoğan birinci ya da ikinci turda seçilirse hem başbakanlığı hem de parti genel başkanlığı son bulacak.
Abdullah Gül milletvekili olmadığı için istese de hemen başbakan olamıyor.
Zaten Gül de milletvekilliğinden önce AK Parti Genel Başkanı seçilmeyi daha çok önemsiyor. Çünkü Erdoğan’dan sonra bileğinin hakkıyla seçilerek AK Parti’nin başına geçmek ona başbakanlığın yolunu da doğal olarak açacak.
Eğer partiye hâkim olamazsa zaten halk tarafından seçilen yeni cumhurbaşkanına karşı ‘güçlü ve icracı bir başbakan’ olamayacağını kendisi de çok iyi biliyor.
Bu yüzden Erdoğan bundan sonra Çankaya planları yaparken Gül AK Parti Kongresi’ne odaklanıyor.
Başbakan Erdoğan’ın, halk tarafından seçilmiş bir cumhurbaşkanı olması durumunda fiili yarı başkanlık uygulamasına gitmek istediği sır değil. 

GÜL İLE ERDOĞAN'IN AYRIŞTIĞI NOKTA

İşte bu noktada Gül ve Erdoğan ayrışıyor.
Çünkü Gül, cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçiliyor olmasına rağmen parlamenter sisteme ve icracı başbakanlığa inanıyor.
Bu yüzden Erdoğan’ın, Çankaya’ya çıkarsa AK Parti’yi ‘perde arkasından’ kendisine rağmen dizayn etme projesine hiç sıcak bakmıyor.
Beklentisi herhangi bir pazarlık ya da çatışmaya girmeden Çankaya yolunu açtığı Erdoğan’ın, eğer cumhurbaşkanı olursa resmi sınırları içinde yani partisiyle hiçbir ilişkisi olmadan Çankaya’ya çıkması.
Yok eğer olmazsa Abdullah Gül AK Parti’nin olağanüstü kongresinde genel başkanlık için karşısına kim çıkarsa çıksın bayrak açmaya, mücadele etmeye kararlı.
Şimdilik Ankara’dan görünen senaryo bu…"

Eyüp Can tüm yazıları

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ NE ZAMAN?

 CUMHURBAŞKANINI KİM SEÇECEK? CUMHURBAŞKANI SEÇİM KANUNU

CUMHURBAŞKANI SEÇİLMEK İÇİN KAÇ OY GEREKLİ? SALT ÇOĞUNLUK NEDİR?

ÖNCEKİ HABERLER
NBA’de gecenin sonuçları
NBA’de gecenin sonuçları
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Günün önemli gelişmeleri (1)
Günün önemli gelişmeleri (1)
Yurtta hava durumu
Yurtta hava durumu
Twitter hizaya geldi
Twitter hizaya geldi
Defalarca çalınan kapı açılmayınca...
Defalarca çalınan kapı açılmayınca...
LYS başvuru ücreti 2014 - LYS ücreti hangi bankaya yatacak?
LYS başvuru ücreti 2014 - LYS ücreti hangi bankaya yatacak?
FT: Sosyal medya yasakları ekonomiyi olumsuz etkiliyor
FT: Sosyal medya yasakları ekonomiyi olumsuz etkiliyor
AK Parti'de yeni yönetim belli oldu!
AK Parti'de yeni yönetim belli oldu!
DÜ'de iki öğretim üyesi istifa etti!
DÜ'de iki öğretim üyesi istifa etti!