HABER /  ANKET

Erdoğan kendini güvende hissetmiyor!

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu son dönemde gündemi meşgul eden siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Erdoğan kendini güvende hissetmiyor!

AVRUPA Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleğiyle bir araya geldi.

Paralel yapı iddiaları, Anayasa Mahkemesi kararları ve seçim sonuçlarını değerlendiren Çavuşoğlu, Başbakan Erdoğan'la ilgili çarpıcı bir analizde bulundu:

"Böyle bir ortamda kimse kendini güvende hissetmiyor. Sayın Başbakanımız da kendini güvende hissetmiyor. Zaten kendisi de söylüyor."

Çavuşoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "yanlış bir karar" nedeniyle, paralel yapının HSYK'yı ele geçirdiğini de söyledi.

SEVMESEK DE UYGULAYACAĞIZ

Anayasa Mahkemesi'nin daha önce siyasi kararlar aldığını söyleyen, buna örnek olarak da 367 kararını gösteren AB Bakanı, "sevsek de sevmesek de, beğensek de beğenmesek de, herkes uygulamak ve uymak zorunda" dedi.

"PARALEL YAPI HSYK'YI ELE GEÇİRDİ"

Çavuşoğlu, Anayasa Mahkemesinin HSYK seçimleri konusunda daha önce "yanlış bir karar verdiğini" de söyleyerek, şöyle konuştu:

"O zaman HSYK seçimleri için 1 kişi 1 oy sistemi getirilmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi yanlış karar verdi. Oysa iptal kararı olmasaydı HSYK'da çoğulculuk olabilirdi. Her kesimden, gruptan, cemaatten kişiler olacaktı. AYM, CHP'nin başvurusu üzerine, bunu iptal etti. Oysa hem Venedik Komisyonu'nun, hem AB'nin tavsiyesiydi 1 kişi 1 oy sistemi. AYM o zaman bu görüşleri niye dikkate almadı? YARSAV tek liste ile girer kazanır sanıyorlardı. Bu olmadı, paralel yapı HSYK'yı seçimlerde ele geçirdi."

"İNŞALLAH ESKİ BAKANLAR AKLANIRLAR"

Yolsuzluk iddiaları konusundaki soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, eski bakanlar ya da oğulları konusundaki yargı sürecinin devam ettiğini belirterek, "Bu konuda mahkemeler karar verecek. İnşallah aklanırlar. Ben bunu yargıyı etkileyecek şekilde değil, temenni olarak söylüyorum. Ama bana iddialar inandırıcı gelmiyor" dedi.

HUKUKİ SÜREÇ AYRILMALI

AB Bakanı, paralel yapı ile mücadele ile, yolsuzluk konusunun birbirinden ayrılması gerektiğini de söyledi. Çavuşoğlu, "Paralel yapıyla mücadele ile, yolsuzluk konusundaki hukuki süreci çok iyi ayrılmalıdır. biz hükümet olarak bu ayrımı çok iyi yapıyoruz" dedi.

BAŞBAKAN KENDİNİ GÜVENDE HİSSETMİYOR

Çavuşoğlu, yasadışı ve gizli dinlemeler konusunda, "herkes kendi gölgesinden korkuyor" dedi. Çavuşoğlu şöyle konuştu:

"Öyle bir süreç yaşıyoruz ki, herkes evinde, ofisinde kendini güvende hissetmiyor. Böyle bir ortamda kimse kendini güvende hissetmiyor. Sayın Başbakanımız da kendini güvende hissetmiyor. Zaten kendisi de söylüyor."

İnsanların değişik örgütlere üye gibi gösterilerek, telefonlarının dinlendiğini vurgulayan Çavuşoğlu, kendi bakanlığının dinlenmesi konusunda endişesi olup olmadığı konusundaki soruya karşılık, "Ben arkadaşlarıma güveniyorum. Ama dışardan dinleme var mı yok mu bilemem" yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, dinlenme olasılığına karşı AB Bakanlığı'nda ek önlemler alınmadığını da, "Gizli saklı birşey konuşmadığımız için ek önlem almadık" sözleriyle anlattı.

"AB'YE İHTİYAÇ YOK DİYENLERE KATILMAM"

Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "AB'ye üyelik en büyük dış politika projemizdir" dedi. "Türkiye'nin AB'ye ihtiyacı yok" diyenlere katılmadığını da söyleyen AB Bakanı, "Dünya güç dengesinde kayma var, doğru. Ancak Avrupa hala en demokratik, en gelişmiş kıta" dedi.

Yorumlar 55 yorum