BIST 1.981
DOLAR 13,55
EURO 15,28
ALTIN 776,50
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan: Bir kısmının Kabe'si Pensilvanya olabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'paralel yapılanmanın' başı olmakla suçlanan Fethullah Gülen'e yüklendi

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunların bir kısmının Kabe'si, Pensilvanya olabilir, bunların bir kısmının Kabe'si Kandil olabilir, Taksim olabilir" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi Hizmet Binası'nın açılışında yaptığı konuşmada, projesini bizzat hazırlattığı "Demokrasi ve Özgürlükler Adaları" projesinin temelini, 14 Mayıs'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun attığını hatırlatarak, yeni Türkiye'nin temellerinin, demokrasi ve özgürlüklere gerçek manada sahip çıkanların sırtlarında yükseldiğini söyledi.

TUĞRAYI ÇUKURDA BULDULAR

Bir çukurda 2. Abdülhamid Han adına hazırlanmış bir tuğrayı bulunduğunu söyleyen Erdoğan, tarihi eserlere ve İstanbul'a dair şunları söyledi:

"Tarihi tuğra oradan alınıp ait olduğu yere büyük bir özenle yerleştirildi. Aynı şeyi Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi’nin girişinde de yaptılar. Orada da tuğra vardı, onu söktüler yerine TC’yi koydular. Şimdi o da aslına rücu etti. Bizler boşuna eski Türkiye demiyoruz. Ben adına nice şiirlerin yazıldığı bu şehre tüm ruhumla, bedenimle bağlıyım. Geçmişte İstanbul’a sahip olmakla dünyaya sahip olmak neredeyse eşdeğer görülmüştür. İstanbul nice güçlüyüm diye ortalıkta gezineni alaşağı etmiş, nice mazlumu da hak ettiği yere getirmiştir."

LAFLA DEMOKRAT OLUNMAZ

Lafla demokrat olunmadığını ve özgürlüklerin müdafaasının yapılmadığını dile getiren Erdoğan, "İşte bunun gerçeğini de inşallah o yaslı adayı Sivriada'yla birlikte Demokrasi ve Özgürlükler Adası yapmak suretiyle inşallah hayata geçiriyoruz. Kimsenin İstanbul'u artık 1960'lara, 1990'ların başına geri döndürmesine izin vermeyeceğiz. İstanbul'u 2023 hedeflerine ulaştıracak, arkasından da fethin 600. yıl dönümüne hazırlayacağız. Yeter ki İstanbul, İstanbullu bizimle olsun" diye konuştu.

erdogan.20150516140338.jpg

Erdoğan, Şişhane'de düzenlenen Beyoğlu Belediyesi Hizmet Binası Açılış Törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın kızı Neva'yı sevdi.

PUSULASI ŞAŞMIŞ KIBLESİ ŞAŞMIŞ

Eski Türkiye'nin ihmal ettiği, istismar ettiği ne kadar değer varsa onları ihya etmenin çabası içinde bulunduklarını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Buna karşılık Pensilvanya ile Kandil bir olmuş, önlerine de muhalefet partilerini katmışlar Türkiye'yi yeniden karanlık günlere döndürmenin hesabı içindeler. Pusulası şaşmış, kıblesi şaşmış, hatta felekleri şaşmış vaziyette oradan oraya savruluyorlar. Taksim'i kıbleleri, Kabeleri olarak ilan edenlerle bir yere varılır mı? Ben inanıyorum ki benim Kürt kardeşlerim, terör örgütün arkasına almış olan bu zihniyetlere prim vermeyecektir. Bunların bir kısmının Kabesi, Pensilvanya olabilir, bunların bir kısmının Kabesi, Kandil olabilir, Taksim olabilir. Hani 'Kabe Arap'ın olsun, bize Çankaya yeter' diyenler olabilir. Ama bizim Kabemiz de kıblemiz de istikametimiz de belli. Bizim Kabemiz Mekke'de, ruhumuz İstanbul'da, aşkımız tüm Türkiye'de, sevgimiz Kudüs'te, Gazze'de, Mısır'da, Balkanlar'dadır."

MİLLET GEREKEN CEVABI 7 HAZİRAN'DA VERECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Niye tek millet? Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Romanıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla velhasıl işte tek millet. Tek bayrak diyoruz. Neden? Bizim bayrağımız rengini şehidimizin kanından alıyor. Hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehitlerimizin sembolü. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Onun için tek vatan diyoruz. Bu vatan toprakları, şehidimizin kanlarıyla yoğrulmuştur. Kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon düşünmesin. O, kuru bir hayaldir. Karşısında evelallah 78 milyonu bulur. Tek devlet... Devlet içinde devlet asla mümkün değil. Onun için o da kuru bir hayal. Batıya gelip farklı konuşup, doğuya, güneydoğuya gidip farklı konuşanlara 7 Haziran'da benim milletim inanıyorum ki sandıkları patlatırcasına gereken cevabı verecektir."

ÖNCEKİ HABERLER
Cep telefonunda devrim gibi uygulama bugün başladı
Cep telefonunda devrim gibi uygulama bugün başladı
Lütfi Elvan açıkladı 4G ihalesi yerine...
Lütfi Elvan açıkladı 4G ihalesi yerine...
Doktora gidecekler dikkat İş bırakıyorlar
Doktora gidecekler dikkat İş bırakıyorlar
Nuh Mete Yüksel'e nasıl kaset kumpası kuruldu?
Nuh Mete Yüksel'e nasıl kaset kumpası kuruldu?
Özgecan'ın katili linç edildi iddiası!
Özgecan'ın katili linç edildi iddiası!
Kıbrıs'ta sürpriz kararlar Vize kalkıyor
Kıbrıs'ta sürpriz kararlar Vize kalkıyor
Boston Maratonu sanığı Tsarnaev idam cezasına çarptırıldı
Boston Maratonu sanığı Tsarnaev idam cezasına çarptırıldı
TEM otoyolunda feci kaza
TEM otoyolunda feci kaza
Demirtaş kritik açıklama AKP mecliste olmamızı istiyor
Demirtaş kritik açıklama AKP mecliste olmamızı istiyor
AK Parti seçim bürosuna ses bombası
AK Parti seçim bürosuna ses bombası