BIST 1.076
DOLAR 7,30
EURO 8,58
ALTIN 476,23
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan bir ilki gerçekleştirebilir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Erdoğan'nı seçim hükümeti için Davutoğlu'nu görevlendirebileceğini açıkladı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Erdoğan’ın Başbakan Davutoğlu’nu Başbakan olarak atayıp seçim hükümeti kurdurabileceğini söyledi.

Milletvekilliği ve Meclis'teki görevleri sona erdikten sonra "Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı" görevine getirilen Prof. Dr. Burhan Kuzu, AKŞAM'a konuştu. Koalisyon görüşmeleri sürerken önümüzdeki süreçte yaşanabilecekleri değerlendiren Kuzu, ufukta üç yol göründüğünü belirtti.

TÜRKİYE'DE HİÇ OLMADI

İlk seçenek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim hükümetine yol verebileceğini ifade eden Kuzu, Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığında tüm partilerin katılımıyla Türkiye'nin erken seçime gidebileceğini söyledi. Kuzu, "Bunun uygulaması Türkiye'de şimdiye kadar hiç olmadı" dedi. İkinci yol olarak Meclis'te seçim kararı alınabileceğini ifade eden Kuzu, son seçenek olarak ise dışarıdan destekli bir AK Parti hükümetinin ülkeyi erken seçime götürebileceğini vurguladı.

YÜZDE 7'NİN ALTI YIKIM OLUR

Prof. Kuzu seçim barajının anayasaya eklenecek geçici maddeyle erken seçimde yürürlüğe girebileceğini ifade ederek, "Bana göre makul olan oran yüzde 7'dir. Yüzde 10'da bile sorun yaşanırken, yüzde 7'nin altı, parlamenter sistemde yıkım demektir" dedi. Kuzu, Türkiye'nin sorunlarının başkanlık sistemiyle çözülebileceğini de tekrarladı.

ERDOĞAN TARTIŞILAMAZ

Muhalefetin seçim öncesi ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı'nın yetkilerini tartışmasına da sert tepki gösteren Prof. Kuzu, "Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini tartışmak mantıksız. Maskaralık bu. Eğer Cumhurbaşkanı'nı halka seçtiriyorsan, yetkisini de vereceksin, yarı başkan veya başkan olacak" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Burhan Kuzu açıkladı! Erdoğan bir ilki gerçekleştirecek
Güneşin Kızları 9. bölüm fragmanları-son bölüm izleyin
Güneşin Kızları son bölüm-9. bölüm fragmanları
KCK-Demirtaş görüşmesinde kritik ateşkes mesajı!
Teröristler Diyarbakır'da düğün bastı
Masterchef Serhat kimdir nereli Serhat Doğramacı evli mi?
Yorumlar 15 yorum