BIST 9.645
DOLAR 32,52
EURO 34,62
ALTIN 2.441,55
HABER /  GÜNCEL

Enerji Bakanı Yıldız: Bu bir afet değil

Taner Yıldız, 18 işçinin mahsur kaldığı madeni işleten Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi'nin "Bu bir doğal afet' açıklamasını kabul etmedi. Yıldız, "Maden işletmesi kusura bakmasın. Buraya afet tanımlaması yapmak bu olayı geçiştirmektir" dedi.

Abone ol

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Karaman'ın Ermenek ilçesinde önceki gün su baskını sonucu 18 işçinin mahsur kalmasının "afet olmadığını" söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'la birlikte gazetecilere açıklama yapan Yıldız, "Bu bir afet filan değil. Maden işletmesi kusura bakmasın. Buraya afet tanımlaması yapmak bu olayı geçiştirmektir" dedi.

Yıldız daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sel gibi bir durum olsaydı 'doğal afet' derdik ama burası bir doğal afet değil. Doğal afet olmayan yerde de kusur vardır. Kusur kimdedir, o adli soruşturmanın ardından ortaya çıkacaktır. Biz arkadaşlarımızı içeriden çıkarmaya yoğunlaştık ama bu tür açıklamalara gerekli cevabı da vereceğiz."

Lütfi Elvan ise madencilerin kurtarılmalarına yönelik çalışmaların yavaş ilerleyeceğini gördüklerini söyledi.

Elvan, "Çamurda ilerlemek oldukça güç. Şu anda arkadaşlarımız çamurda ilerlemeye gayret ediyorlar. Belki birkaç metreden sonra rahatlama olursa daha çabuk ilerleyecekler. Aşağıya doğru bir iniş söz konusu. Suyu dışarı aktarmak kolay ama çamur tabakasını dışarı taşımak daha güç" dedi.

Maden şirketi 'Doğal afet' demişti

Ermenek'teki madeni işleten şirket, olayı "" olarak nitelendirmişti.

Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi bugün ilk kez olayla ilgili bir açıklama yapmış, bugüne dek tek amacının işçilerin maden ocağından sağ olarak çıkarılması olduğu belirtmişti.

Açıklamada ayrıca maden ocağında iş güvenliğine yönelik tüm önlemlerin alındığı belirtilmiş, kazanın nasıl meydana geldiğinin titizlikle inceleneceği vurgulanmıştı.

Mahsur kalan madencilerin ailelerinin endişeli bekleyişi ise devam ediyor.