BIST 1.469
DOLAR 9,62
EURO 11,19
ALTIN 555,68
HABER /  SEÇİM  /  ANKET

En son referandum anketi yarın seçim olsa

En son referandum anketleri nasıl çıktı? AK Parti kaynakları son referandum anket sonuçlarını ve “Yarın seçim olsa” başlıklı son anketi Serpil Çevikcan yazdı.

Abone ol

En son referandum anketine göre 'evet' yüzde 55'in üstünde. Yarın seçim olsa başlıklı ankette ise AK Parti'nin oy oranı yüzde 53.5 görünüyor.

Miliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, AK Parti kaynaklarıyla görüştü, referandum değerlendirmelerini ve son anket sonuçlarını köşesinde aktardı.

YARIN SEÇİM OLSA ANKETİ
Hemen söylemek gerekir ki Ak Parti kurmayları, yola çıktıkları güne oranla daha rahat. “Yarın seçim olsa” başlıklı son ankette, partinin oy oranı yüzde 53.5 gözüküyor. Referandum değerlendirmeleri de bu oranlar dikkate alınarak yapılıyor.

HER PARTİDEN OY
Ak Parti, sadece, “evet” tarafında olduğunu açıklayan partilerden değil hemen her partiden anayasa değişikliğine destek geleceğine inanıyor.
Son seçimde yüzde 10.5 oranında oy alan HDP’den yüzde 4’lük bir “evet” bloğunun çıkabileceği hesaplanıyor.
PKK’ya karşı alınan başarılar, bölgede asayiş olaylarının en aza inmesi, HDP’lilerin tutuklandığı dönemde oluşan tepkinin büyük ölçüde dağılması, halkın devlete ve operasyonlara desteği ve PKK’ya karşı büyüyen öfke bu beklentinin nedenleri.
HDP’nin, “hayır” demeyi düşünen milliyetçi seçmeni ürkütmemek adına agresif bir kampanya yürütmemesinin de bu tabloda etkili olduğu değerlendiriliyor.

BAHÇELİ'NİN MİTİNGLERİ
MHP seçmeninin en az yüzde 50’sinin kesin olarak “evet” oyu vereceği hesaplanıyor. Kötümser hesaplarla bile MHP seçmenlerinin yüzde 4 ila yüzde 6’sının desteğine kesin gözüyle bakılıyor.
“Hayır” diyecek MHP’lilerin tepkisinin anayasa değişikliğine değil parti yönetimine olduğu, parti içindeki tartışmaların bu tabloya yol açtığı ifade ediliyor.
Genel başkan adayı olan muhalif isimlerin kampanyaları, bu isimlerin partiden ihracı gibi süreçlerin de tabloda etkili olduğu değerlendiriliyor.
Desteği artırmanın ancak MHP yönetiminin çabasıyla mümkün olacağının da altı çiziliyor.
Bu noktada mitinglerine yeni başlayacak ve 9-10 yerde miting yapacak olan MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sahaya çıkmasının olumlu etkilerinin görüleceği beklentisi de hakim.

AK PARTİ'DEN YÜZDE 4.5
Ak Partililer, kendi seçmenlerinden, “hayır” diyecek olanların oranına yönelik çalışmalar da yapıyor.
Son hesaplamalar bu oranın yüzde 4.5-5’te kalacağı yönünde.
Ak Parti seçmeni olmasına rağmen, “tek adam” ve “rejim değişikliği” eleştirilerinden etkilenen bu kesimin, “hayır” demeye yakın olduğu, “Ak Parti kalsın ama sistem değişmesin” düşüncesini taşıdığı değerlendiriliyor. Bu kesimin görüşünü değiştirmek için son ana kadar çaba gösterilmesine yönelik bir strateji var.
Ancak referandumlarda genellikle Ak Parti seçmeninin yüzde 5’inin farklı eğilim gösterebildiğine de işaret ediliyor.
Bunun büyük sürpriz olmadığı yorumları yapılıyor.

HEDEF DEĞİŞTİ
Bu rakamlara ek olarak, “evet” diyeceğini açıklayan BBP’den, “hayır” diyeceğini açıklayan Saadet Partisi’nin görüşüne katılmayan tabanından destek alınacağı beklentisi hakim.
Yurt dışından da büyük destek geleceği değerlendiriliyor.
Almanya ve özellikle Hollanda ile yaşanan krizin “evet”e etkileri sahada gözlenmiş. Bu konuda özel bir anket yapılmamasına rağmen bazı kararsız seçmenlerin üzerinde yaşanan krizin etkili olduğu yorumları yapılıyor.
Ak Parti kurmayları, bu değerlendirmelerden sonra referandum beklentisini de revize ettiklerini söylediler.
Başlangıçta, “yüzde 55 evet” olarak konulan çıta artık daha yükseğe çekiliyor.

Bu tabloda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya çıkmış olmasının büyük etkisi olduğu ifade ediliyor. Başbakan Yıldırım’ın miting performansının da beklenenin üzerinde bir dönüş sağladığı belirtiliyor.
Erdoğan ve Yıldırım’ın farklı ve birbirini tamamlayıcı biçimde yaptıkları konuşmaların olumlu yansıdığı kesin. Özellikle ortak etkinliklerde yapılan konuşmaların seçmen üzerinde “konsolide edici” etki yarattığı vurgulanıyor.
Referandum tarihi yaklaştıkça sahadan daha net sonuçlar da gelecek."

ÖNCEKİ HABERLER
Mart ayında şaşırttı! Bu görüntü Antalya'dan
Mart ayında şaşırttı! Bu görüntü Antalya'dan
Kadın doktorların dedikodu kavgası hastaneyi ayağa kaldırdı
Kadın doktorların dedikodu kavgası hastaneyi ayağa kaldırdı
Moody's Türkiye kredi notunu düşürdü
Moody's Türkiye kredi notunu düşürdü
PTT ve Türk Telekom'dan dev işbirliği
PTT ve Türk Telekom'dan dev işbirliği
Meral Akşener: 21'inde orada olacağım
Meral Akşener: 21'inde orada olacağım
Suikastçı Altıntaş'ın ölümünden saatler sonra...
Suikastçı Altıntaş'ın ölümünden saatler sonra...
ABD'den İngiliz hükümetine özür yok
ABD'den İngiliz hükümetine özür yok
İbrahim Tatlıses'ten emekli maaşı açıklaması
İbrahim Tatlıses'ten emekli maaşı açıklaması
Türk Telekom ve PTT'den dev ortaklık
Türk Telekom ve PTT'den dev ortaklık
Murat Boz'un yüzüne ne oldu?
Murat Boz'un yüzüne ne oldu?