HABER /  EKONOMİ

Emekli maaşı en fazla olan Türk! Obama'yı bile geçti

ABD'de bir araştırma CEO'ların emekliliklerinde de devasa aylık maaşlar alacağını ortaya çıkardı. Buna göre Coca-Cola CEO'su Muhtar Kent'in emekli maaşı dudak uçuklattı.

Abone ol

CEO'ların emekli maaşları rekora koşuyor. Coca-Cola CEO'su Kent'in, emekli maaşı Barack Obama'nın şimdiki maaşını sollamış durumda.

Sadece 100 CEO'nun emekli olduktan sonraki mal varlığı tüm ABD'deki ailelerin mal varlığının yüzde 41'ini buluyor.

OBAMA'NIN MAAŞINI GERİE BIRAKTI

Rakam 50 milyon ailenin toplam gelirine eşit. Hatta emekli ücretleri ABD Başkanı Barack Obama'nın şimdiki maaşını geçiyor. Listede tanıdık bir isim de var. Coca-Cola CEO'su Muhtar Kent, emekli olduğunda aylık maaşı 242 bin 106 dolar olacak.

43 MİLYON DOLAR OLACAK

Listenin 38'inci sırasındaki Kent'in emekli olduğundaki aktifleri 43 milyon dolar olacak. Listenin ilk sırasında ise YUM Brands'ten David C. Novak var. Emekliliğinde 234 milyon dolarlık bir aktife ulaşacak olan Novak'ın aylık maaşı da 1 milyon 318 bin dolar. İkinci sırada Leucadia National CEO'su Richard B. Handler bulunuyor. Handler'in aylık emekli maaşı 1 milyon 133 bin dolar. Listenin geri kalanı 1 milyon sınırının altında yer alırken üçüncü isim Honeywell CEO'su David M. Cote'un emekli maaşı 948 bin 287 dolar olacak.

3.2 MİLYAR DOLAR TAZMİNAT

Fortune 500 CEO'larının emekli olunca alacakları tazminat tutarı da oldukça yüksek. 500 CEO'nun emekli olunca alacakları tazminat 3.2 milyar doları buluyor. Kadın erkek CEO ayrımında da gelir farklılığı var. En tepedeki 10 CEO'dan erkek olanların alacağı para 1.4 milyar dolar olurken kadın CEO'larda bu rakam 280 milyon dolar düzeyinde. Ortalama elde edilecek tazminat miktarı 49.3 milyon dolar olarak hesaplanırken aylık emekli maaşı da ortalama 277 bin 686 dolar.

ÖNCEKİ HABERLER
Ahmet Hakan Aydın Doğan'a seslendi: Atın Beni
Cemaat iddianamesinde Arınç ve Hüseyin Çelik bombası!
İsrail askerleri 72 yaşındaki Filistinli kadını öldürdü
Kılıçdaroğlu ve Baykal uçakta ne konuştu?
Silvan'da şiddetli çatışmalar!
Bu haftasonu sokağa çıkma yasağı var mı Erdoğan 6-7 Haziran açıklaması
Yorumlar