BIST 1.112
DOLAR 8,35
EURO 9,67
ALTIN 504,29
HABER /  DÜNYA

Eli kanlı teröristin giydiği üniforma dünyayı şoke etti

Kanlı terör örgütü IŞİD'in yayınlanan son görüntülerinde, Fırat Nehri kenarında sırtında silahla silahla koşan ve üzerinde Hollanda posta servisinin üniforması bulunan bir militan dikkat çekti.

Abone ol

Suriye ve Irak'ta geçen yılın sonbaharında yenildikten sonra bir kez daha hortlayan terörörgütü IŞİD'den yeni görüntüler var. Geçen hafta ilk kez cepheye sürdüğü kadın militanlarının görüntülerini yayınlayan örgüt, Irak-Suriye sınırından başka kayıtlar paylaştı.

Fırat Nehri'nin kıyısındaki Hacin'de çekilen görüntülerde, Hollanda posta servisinin üniformasını giyen bir terörist dikkat çekiyor. Video kaydının alındığı Hacin, Deyr ez Zor'un hemen güneybatısında yer alıyor.

3 YILDA YENİLGİYE UĞRADI
Terör örgütü 2017 yılında Suriye ve Irak'tan silinse de halen iki ülkede de kontrol ettiği bazı noktalar var. IŞİD, Haziran 2014'te Musul'da hilafet ilan etmişti. Uluslararası koalisyon ve yerel güçlerin büyük çabalarıyla örgüt üç yılda Irak ve Suriye'de yenilgiye uğratıldı, 2017 sonbahara gelindiğinde mutlak zafer kazanıldı.

ABD'Yİ HEDEF ALMIŞTI
5 kıtada 30'u aşkın ülkede saldırı düzenleyen terör örgütü IŞİD, geçen yıl Kasım ayı başında ABD'yi hedef almıştı. Özbek asıllı Seyfullah Saipov'un kullandığı araç, New York Manhattan'daki bisiklet yolunda yayaları ezmiş ve sekiz kişi yaşamını yitirmişti.

YEREL MİLİTANLAR KULLANDI
IŞİD, 2017 içinde İspanya, İngiltere, ABD, Fransa, Filipinler, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırılar düzenledi. Sayıları 200'ü aşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

2 BİNDEN FAZLA İNSAN ÖLDÜ
Amerikan CNN International'ın Şubat 2017'de yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Soy ağacı öğrenme açıldı e devlet alt üst soyağacı sorgulama
Renault e-spor dünyasına adım atıyor
Kılıçdaroğlu elindeki anket sonuçlarını açıkladı
E devlet şifremi unuttum 2. şifre kaç para olur?
Cinsel sapıklıkta son nokta! Öz baba 4,5 yaşındaki kızına....
Babalık izni kaç gün 657 memurların babalık izni
Yorumlar 1 yorum