BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  SAĞLIK

Ele bulaşan grip virüsü 4 saat canlı kalıyor!

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, ele bulaşan grip virüsünün 2 ila 4 saat canlı kalabildiğini, bu yüzden temizliğe özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Abone ol

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, ele bulaşan grip virüsünün 2 ila 4 saat canlı kalabildiğini, bu yüzden temizliğe özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Hacımustafaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde grip vakalarında artış yaşandığına işaret etti.

Vatandaşların, bilinçlenmeyle her hastalıkla daha iyi mücadele edeceğini veya hastalığa yakalanmamak için gerekli önlemleri alabileceğini anlatan Hacımustafaoğlu, "Şu anda yaygın şekilde hastalığa yol açan bir grip virüsü var. Bu tür, ağız ve burun salgılarında bulunur. El ya da vücudun başka bir noktasına bulaşan bu virüs, 2-4 saat arası canlı kalabiliyor, tokalaşmayla ve öksürükle bir başkasına bulaşabiliyor. Çocuklar ellerini ağızlarına götürdüklerinde vücuda, başka biriyle tokalaştığında karşısındakinin burnuna, ağzına bulaştırabiliyor" dedi.

Cansız yüzeylerde, masa, sandalye, çarşaf, giysi gibi yerlerde virüsün yaşam süresinin, ortamın güneşe maruz kalıp kalmamasına, havanın sıcaklığına göre uzayabildiğini dile getiren Hacımustafaoğlu, bu yüzden temizliğin çok önemli olduğunu kaydetti.

DENGELİ BESLENME ÖNEMLİ

Hacımustafaoğlu, her hastalıkta olduğu gibi gripte de dengeli ve bilinçli beslenmenin önemli olduğuna dikkati çekti. Genellikle mevsim meyvelerinin tüketilmesini öneren Hacımustafaoğlu, "Yumurta, yoğurt, süt bizim önemli protein kaynaklarımızdan. Ayrıca bitkisel proteinlerle et, tavuk ve balık önemli kaynaklar. Haftada 2-3 defa balığın öğünlerimizde bulunmasında fayda var" ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Harry Potter filminin ünlü oyuncusu hayatını kaybetti
Diyarbakır Çınar Kaymakamı yatağından kalktığı gibi...
Fethullah Gülen için hükümet son adımı atıyor
MİT tırlarını durduran savcılara büyük şok
Askerlik düşecek mi 3 ay açıklaması
Yüzündeki yaralar iğrenç olayı ortaya çıkardı!
Murat Yıldırım ve Uğur Polat seti bıraktı! Sebebine bakın
Nüfus cüzdanları tarih oluyor! Bakın yenisi kaç para
Gerçek ortaya çıktı! İşte Rusya'nın uyguladığı taktik
Erdoğan'dan olay Beyaz ve akademisyen tepkisi!
Yorumlar