BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  GÜNCEL

El Bab'da çok kritik gelişme! Bölgede neler oluyor?

El Bab'da sıcak dakikalar yaşanıyor. TSK'nın son bir haftada yoğunlaşan hava ve kara harekatlarıyla El Bab'daki DAEŞ'li teröristlerin direncinin kırılmaya başladığı belirtiliyor.

Abone ol

Suriye'nin Halep kentine bağlı El Bab'da terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyonlar sürüyor. Türk Hava Kuvvetleri'nin operasyonunda DEAŞ'ın sözde El Bab Valisi öldürülmüştü.

TSK destekli ÖSO da dün stratejik bir köyü ele geçirmişti. Mehmetçik ve ÖSO, terör örgütü DEAŞ'ı kuzey, doğu ve batı yönlerinden tamamen kuşatmış durumda. Halep'te DEAŞ'ın elinde kalan son kent olan El Bab’a çıkan ve DEAŞ'lı teröristlerin kente silah ve malzeme göndermek için kullandığı yol, Suriye ordusu tarafından ele geçirildi.


Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bildirdiğine göre, Suriye birlikleri El Bab’ın 9 kilometre güneydoğusunda yer alan Tel Uveyşiye tepesini zapt etti. Bu tepe Özgür Suriye Ordusu’nun, Türk ordusunun desteğiyle kuşattığı El Bab’a giden ana yola hakim bir konumda bulunuyor. Söz konusu yol, yine DEAŞ'ın elinde olan Rakka ile El Bab arasında bağlantıyı sağlıyor.

SURİYE ORDUSU DAHA FAZLA YAKLAŞACAK MI?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteklediği Suriyeli muhalifler, El Bab’ı kuzey, doğu ve batı yönlerinden kuşatmış halde bulunuyor. Suriye hükümetine bağlı güçlerin güneyden kente daha fazla yaklaşıp yaklaşmayacağıyla ilgili bir açıklama ya da askeri hareketlilik olmadı. BBC’nin aktardığına göre, Suriye ordusuna bağlı birlikler El Bab yakınlarındaki Tadif köyüne ’saldırabilecek menzilde’ bulunuyor.

ZAYIFLATARAK ELE GEÇİRME

TSK ve ÖSO, ilçe merkezine hızla girmek yerine, teröristlerin direnişini kırmak için Bab'ın çevresini kuşatma yolunu seçti. Harekatta, teröristlerin çevreyle ikmal yollarını keserek dirençlerini kırma stratejisi izleniyor. Böylece, DEAŞ'la merkezde olabiliğince az çatışmaya girilerek sivillerin zarar görmesinin önlenmesi hedefleniyor.

SU ŞEBEKESİNİ TÜNEL GİBİ KULLANIYORLAR

El Bab'dan kaçanlar ise DEAŞ'lı teröristlerin El Bab ilçesi ve çevresinde yer alan köyler arasındaki su şebekesini hem uçaklardan kaçmak hem ikmal amaçlı tünel olarak kullandığını, belli noktalara havalandırma sistemleri kurduklarını söylüyor.

Son dakika: El Babda sıcak gelişme

AFP: EL BAB TAMAMEN KUŞATMA ALTINDA

AFP'nin bugün geçtiği son dakika haberine göre, Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad güçlerinin ele geçirdiği kritik bir bölgenin daha DEAŞ'ın kontrolünden çıkmasının ardından, terör örgütünün Halep'teki son kalesi El Bab'ın "tamamen kuşatma altına alındığını" belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasında, El Bab ile Rakka arasındaki tek ve son ana yolun da rejim güçleri ve beraberindeki milisler tarafından ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada,"El Bab şu an güneyden rejim; doğu, batı ve kuzeyden de Türk güçleri ve muhaliflerce tamamen kuşatıldı" denildi.