BIST 9.727
DOLAR 32,50
EURO 34,91
ALTIN 2.439,09
HABER /  POLİTİKA

Ekrem İmamoğlu, canlı yayında aradaki farkı açıkladı!

FOX TV'de Gazeteci İsmail Küçükkaya'nın programına konuk olan Ekrem İmamoğlu, "17 ilçede sayım bitti, aradaki fark 18 bin 742" açıklaması yaptı.

Abone ol

İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada şimdiye kadar toplam 119 bin 652 geçersiz oy sayıldığını ifade edip şu rakamları verdi:

-"Sayılan oylardan 785 oy bize 2184 oy rakibimize eklendi. Sayım işleminin bu hafta bitmesi gerekiyor. Sayım bitiminde aradaki fark 18 ila 20 bin arasında bir banda oturacak".

"Geçersiz oyların 5'te ikisi sayıldı"

-17 ilçede geçersiz oyların tamamının sayımı bitti. Fark 18 bin 742. Dün itibarıyla duyurdum, süreç değişime uğradığı anda kendi hesabımdan duyuru yapacağım. YSK'dan da bu dediğim farkı görebilirsiniz. 119 bin 652 geçersiz oy sayıldı. Geçersiz oyların 5'te ikisi sayıldı.

-Şu anda yaklaşık 198 bin oy daha var sayılmayan. Gece saat iki gibi bana Tuzla oyu geldi. 60 oy aleyhimize fark çıkmış, Üsküdar'da da lehimize çıkmış. Sayım bittiğinde aradaki fark 18 ila 20 bin arasında bir banda oturacak.

"Kaygıları var, niye nöbet tutuyoruz?"

-Oy sayım memurları sayıyor. Bizim de gözlemci arkadaşlarımız var. İnsanların kaygıları var, niye nöbet tutuyoruz? Bugün konuşulması gereken, 2019'dayız. Bu aslında köydeki muhtarlık hikayelerinden başlar. Attığınız oylar sayılacak, bu sandıkta başlar. Bütün seçimleri sıkıntıya sokuyorsunuz. Süreci siz hazırladınız, güvenlik tedbirlerini siz aldınız. Dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahibiz dediniz. AK Parti yetkilileri de açıkladı. Şimdi şaibe diyorlar. 2014'te seçmen sayısı daha az, geçersiz oylar ise 420 bin civarında.

"Şaibe dediğiniz seçimde 25 ilçede kazanıyorsunuz"

-Çok şaibeli seçim deyip herkesi zan altında bırakıyorlar. Siz işin içindesiniz. 25 ilçede siz seçimi kazanıyorsunuz şaibe dediğiniz seçimde. Siz o akşam saat 10'da kendinizi 3 bin oyla kazanmış ilan ettiniz. Şimdi 20 bin nerede, diyorsunuz hakkımız nerede? Söyledikleri birbirini tutmuyor.

"Kazanana kadar seçim mi mesela"

-('Seçimi kazandınız mı?' sorusuna) Gayet tabii. Şu an her şey ortada. Nereye gidiyoruz o zaman bütün ülkedeki seçimleri açalım sayalım. Ben kaybedene kadar sayalım. Üzerindeki mühür eskisin Ekrem İmamoğlu'nun oyları düşsün. Birincisi artık seçim yok dediler. Biz seçimden kurtulamıyoruz. Kaybettik o zaman bir daha mı seçim? Kazanana kadar seçim mi mesela. Ben hiçbir şeyden korkmam.

Eyüp Sultan açılmadı, izin verilmedi

-(Eyüp Sultan ziyareti) Dedim ki "Camiye girmeyeyim, Eyüp Sultan Hazretleri'nin olduğu yer daha gizli, orada ibadetimizi yapalım." Açılmadı biliyor musunuz? Herkese açılır, ben biliyorum. Ben de kıldım orada. Açılmadı, izin verilmedi. Sonra yandaki bir başka küçük türbe var, orada ettim. Ben Eyüp Sultan'a gidişimi basına duyurmadım. Orada bir kadın adayımız vardı. Çok, çok üzülmüştüm. Dedim "Hem seni ziyaret edeceğim, hem de Eyüp Sultan'ı ziyaret edeceğim." Böyle şeyleri yaşadıkça çok üzülüyorum. Bu memleket bizim.