BIST 4.998
DOLAR 19,17
EURO 20,92
ALTIN 1.213,45
HABER /  GÜNCEL

Ehliyet sonuçları sınav sorgusu MTSAS-MEB

Ehliyet sınav sonuçları 27 Ağustos MTSAS sonuç ekranı MEB'de açıklanacak. 27 Ağustos cumartesi günü yapılan ehliyet sınav sonuçları meb.sonuc.gov.tr'de yaklaşık 15 gün sonra açıklanacak.

Abone ol

Ehliyet sınav sonuçları MEB-MTSAS sorgu ekranı için geri sayım başladı. Darbe girişiminden dolayı iki kez ertelenen ehliyet sınavı 27 Ağustos Cumartesi günü yapıldı. Peki ehliyet sonuçları ne zaman açıklanacak, geri sayım başladı. Ehliyet sonuçlarının en geç 15 gün içinde meb.sonuc.gov.tr adresinde erişime açıklamsı bekleniyor. Ehliyet sonuçları T.C kimlik numarası ile sorgulanacak.

Ehliyet sınav sonuçları adayların adreslerine posta yolu ile gönderilmeyecek, sonuçları sadece online olarak sorgulanacak.

27 AĞUSTOS EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yurt genelinde bin 250 okul ve 22 bin 693 salonda 422 bin 315 kursiyerin katıldığı sınavlar, MTKS-3 ve MTSKS-4 birleştirilerek gerçekleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilen ehliyet sınavının sonuçlarının iki hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Sınav soruları ve sonuçları açıklandığı an aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Sınava giren stajyer sürücü adayları M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi alabilmek için ilk yardım, trafik, çevre, araç tekniği ve trafik adabı sorularını çözmek için ter döktüler.

STAJYER EHLİYET NASIL İŞLEYECEK?

Stajyer ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları, 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra trafik tescile müracaat edip hiçbir ücret ödemeden normal ehliyet alabilecek. 2 yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan, alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri ise geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacak. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

MAHKEMEDEN EMSAL OLACAK EHLİYET KARARI

İzmir’de sigorta şirketinin, müşterisi Esengül G.’nin otomobiliyle çarpıp yaralanmasına neden olduğu ehliyetsiz motosiklet sürücüsü Abdül A.’dan istediği zarar tazminatı için İl Hakem Heyeti’nden emsal karar çıktı. Hakem heyeti, Abdül A.’nın kazada kusuru bulunmadığını, bu nedenle de, ehliyetsiz olmasının kazada kusur sayılamayacağına hükmederek tazminat istemini reddetti.