HABER /  GÜNCEL

Ehliyet sınav soru ve cevapları 10 Şubat yorumlar nasıl?

10 Şubat 2018 ehliyet sınavı bitti. Binlerce sürücü adayı ehliyet alabilmek için 2 saat ter döktü. Toplam 50 sorunun sorulduğu ehliyet sınavı için adaylara toplam 60 dakika verildi. Peki 10 Şubat ehliyet sınav sorularına bakıldığında ilk yardım soruları nasıldı, trafik ve çevre soruları nasıldı, araç tekniği soruları nasıldı adaylar 10 şubat 2018 ehliyet sorularını tartışıyor, yorum yapıyor. Sizde 10 Şubat ehliyet sınav soru ve cvapları hakkında yorumlarınızı yazın, paylaşın

10 Şubat 2018 ehliyet sınav soru ve cevapları nasıldı adaylar bunun cevabını tartışıyor. Toplam 50 sorunun sorulduğu ve adaylara 60 dakika verildiği 10 şubat ehliyet sınavı nasıldı, sınav yorumları nasıl? 2018 yılının ilk ehliyet sınavı bugün saat 14.00'tebaşladı.. Binlerce sürücü adayının ehliyet alması için ilk aşama olan 10 Şubat ehliyet sınav soru ve cevapları nasıldı, ilk yardım soruları nasıldı, trafik ve çevre soruları nasıldı, araç tekniği soruları nasıldı? Siz de yorumunuzu yazın yayınlayalım...

SINAV SONUÇLARI 35 DAKİKADA AÇIKLANACAK: MİLLİ Eğitim Bakanlığınca (MEB), ehliyet alacak adayların direksiyon uygulama sınav değerlendirmeleri, Ankara'daki pilot bölgede tablet bilgisayarlarla yapılmaya başlandı.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, bakanlık tarafından sürücü adaylarına, teorik sınav sonrasında direksiyon uygulama sınavlarının düzenlendiğini söyledi.

Her yıl 1.5 milyonu aşkın kursiyerin direksiyon uygulama sınavlarına alındığını belirten Şamlıoğlu, "Uygulama sınavlarındaki başarısızlıklar da göz önünde bulundurulduğunda her yıl 2 milyonu aşkın sürücü adayına sınav yapılıyor" bilgisini paylaştı.

Direksiyon uygulama sınavlarının diğer kâğıt-kalem kullanılan yazılı sınavlardan farklı özelliklerinin bulunduğuna işaret eden Şamlıoğlu, bu sınavların AB standartlarının üzerine çıkarak iyi bir noktaya geldiğini aktardı.

DİREKSİYON SINAVI DEĞERLENDİRME: Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden duyurulan Ehliyet sınav sonuçlarına göre 70 ve üzerinde bir puan almayı başaran adaylar, bundan sonra yapılacak direksiyon sınavına girebilecek ve burada da başarılı olması durumunda sürücü belgesi almaya hak kazanacak. Peki, direksiyon sınavı uygulaması nasıl yapılacak?

“M”, “A1”, “A2”, “A” ve “B1” sınıfı direksiyon sınavında adaylar, kask, dizlik, yelek takarak akan trafikte yapılan davranışlar, araç bilgisi sorgulama , kalkış esnasında motoru stop ettirme ve ayakları toplarken dengeyi sağlayamama, konilere çarpma ve ayak çalıklarının açık unutularak yere değmesi, düşme ve ani fren reaksiyonları sınav gözetmeni tarafından dikkat edilecek hususlar arasında yer alacak.

“B”, “C1”, “C”, “D1”, “D”, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E”, “DE” ve “F” sınıfı için direksiyon sınavına giren adayların emniyetli ve rahat kalkış yapma, kalkış ve duruşlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeyedüşürecek şekilde araç kullanma, araç kumanda pedallarına (gaz, fren, debriyaj) yeterince intibakedemeyerek aracı stop ettirme, araç kullanımı esnasında heyecanlı ve telaşlı gibi davranışları gözlemlenecek.

Geri geri park etme: “B”, “C1”, “C”, “D1” ve “D” sertifika sınıfı araçlarda park edecek aracın bir buçuk katı uzunluğundaki (farklı uzunluklardaki HB/SEDAN araçlar için ayrı ayrı) ve aracın genişliğinden 50 cm fazla olan iki araç arasına veya yüksekliği en az 100 cm olan konilerin arasındaki yatay ve dikey çizgilerle belirlenen alana tek hamlede girip, bu alan içinde en fazla iki hamle yaparak aracı kaldırıma veya konilere çarpmadan kaldırıma paralel ve kaldırım ile araç arasındaki mesafenin 50 cm den fazla olmayacak şekilde EK-5 şemaya göre park yapmayı, “BE”, “C1E”, “CE”, “DE” ve “D1E” sertifika sınıfı araçlarda geri geri park etme işlemleri ise araca römork takılı olarak EK-6 şemada belirtildiği gibi park yapmalarını sağlayan davranışlar göz önünde bulunduracak.

Park yerine giriş ve çıkışlarda (sağa-sola) sinyal verme, trafiği tehlikeye düşürecek şekilde kontrolsüz çıkma gibi davranışlar da göz önünde bulundurulacak.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul 3. havalimanı ismi ne olacak Ahmet Arslan yanıt verdi
Helikopterimiz düşürüldü! Başbakan acı haberi verdi
2018 hac ücretleri oda-otel-uçak fiyatları-son liste
CHP yeni YDK görev dağılımı Bayraktutan başkan seçildi
Bakan Özlü’den 'yerli otomobil' açıklaması
AKUT Güvendeyim uygulaması nereden indirilir AKUT Güvendeyim nedir?
Yorumlar 12 yorum