BIST 1.565
DOLAR 7,46
EURO 9,05
ALTIN 441,38
HABER /  EKONOMİ

Efsane Cuma'da 3.4 milyar karttan çekildi

Alışveriş çılgınlığının yaşandığı Efsane Cuma'da kredi kartı ile yapılan alışveriş rakamları açıklandı. Buna göre Kasım ayının 4. cumasına denk gelen alışveriş festivalinde kartla yapılan alışverişler 3.4 milyar liraya ulaştı.

Abone ol

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 23 Kasım Cuma gününe ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Alışveriş çılgınlığının yapılığı ve Efsane, Şahane, Süper Cuma gibi isimlerle adlandırılan gün kartla yapılan alışverişler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artarak 3.4 milyar liraya yükseldi. Söz konusu günün etkisiyle bir günde kullanılan kart adedi yüzde 80 artarak 2 milyona ulaştı, 23 Kasım'da 2 milyon farklı kart internetten ödemelerde kullanıldı.

Efsane Cuma’da kullanılan kartların yüzde 5'ine denk gelen 110 bin adedinin ilk defa internetten ödemelerde kullanılması, indirimlerden faydalanmak için kart kullanıcılarının internet kanalını tercih ettiğine işaret etti.

MOBİLE ALIŞVERİŞ DE ARTTI
İnternetten kartla yapılan alışveriş tutarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68'lik artışla 975 milyon lira seviyesinde gerçekleşti. Kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı rekor kırarak yüzde 29 seviyesine ulaştı.

EŞYA VE GİYİM İLK SIRADA
Kartlarla internetten gerçekleştirilen 975 milyon liralık tutarın yüzde 62'sine denk gelen 602 milyon liralık kısmı elektronik eşya, giyim ve hava yolları sektörlerinde gerçekleşti. En fazla ödeme yapılan elektronik eşya sektörü internetten toplam kartlı ödemelerin yüzde 37'sini oluştururken, giyim ve aksesuar sektörü yüzde 17'sini, hava yolları sektörü ise yüzde 8'ini oluşturdu.

İNTERNETTEN ÖDEME TERCİH EDEN ŞEHİR IĞDIR
Kalabalık nüfusun etkisiyle internetten alışverişlerin yüzde 36'sı yani üçte biri İstanbul'daki kullanıcılar tarafından yapıldı. Toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödemeler baz alındığında ise en fazla internetten alışveriş tercih eden iller yüzde 40 ile Iğdır, yüzde 34 ile Kırklareli ve yüzde 33 ile Çanakkale oldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Deniz Gök kimdir Çocuklar Duymasın'ın İrem'i rol arkadaşıyla aşk yaşıyor
Erdoğan Putin ve Poroşenko ile görüştü
İngiltere'den FETÖ sanığı Hamdi Akın İpek'le ilgili şok karar
e okul Veli bilgilendirme sistemi MEB-VBS kaydı nasıl olur?
Murat Zorluoğlu kimdir aslen nereli eşi Sevcan Zorluoğlu ve çocuklarına bakın!
Lokomotiv - Galatasaray maçı öncesi bomba ihbarı
FETÖ firarisi Akın İpek için karar günü! İade edilecek mi?
2018 DHBT hangi konudan kaç soru çıkıyor?
Kocaeli Gebze'den kötü haber : Beton blok düştü işçiler altında kaldı
Şehri terk edene büyük teşvik 140 bin TL verecek
Yorumlar