HABER /  GÜNCEL

İngiltere'den FETÖ sanığı Hamdi Akın İpek'le ilgili şok karar

İNGİLTERE 'de bulunan firari FETÖ sanığı Hamdi Akın İpekle ilgili bir dakika haberi geldi. Akın İpek'in iadesiyle ilgili karar açıklandı. İngiltere Türkiye'nin talebini reddetti. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül; ''iade talebimizin reddi kabul edilmez'' dedi.

İNGİLTERE 'nin başkenti Londra'da Westminster Sulh Ceza Mahkemesi, firari FETÖ sanığı Akın İpek'in Türkiye'ye iadesi talebini reddetti. Türkiye, 15 Temmuz darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle İngiltere'den İpek'in iadesini talep etmişti.

Akın İpek, ilk olarak Mayıs ayında gözaltına alınmış, ancak mahkeme tarafından 50 bin sterlinlik kefaletle serbest bırakılmıştı. Eylül ayında ise 4 gün süren yargılama sonucunda karar için bugünün tarihi verilmişti. 

AKIN İPEK'İN İADE TALEBİ REDDEDİLDİ: Firari İpek’in Londra’daki Westminster İlk Derece Mahkemesinde görülen Türkiye’ye iadesiyle ilgili davada karar duruşması yapıldı. Hakim, iade talebini reddederken, kararın 14 gün içinde temyiz edilebileceğini belirtti. Ayrıca İpek’in pasaportuna el konulması, Londra dışına çıkmaması ve telefonunun 7 gün 24 saat açık kalması gibi denetimli serbestlik şartlarının da 14 gün boyunca geçerli olacağı ifade edildi.

50 BİN STERLİNLİK KEFALETLE SERBEST KALMIŞTI... Firari İpek, 23 Mayıs’ta gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılmıştı. 50 bin sterlinlik kefaletle serbest bırakılan İpek’in pasaportuna el konulmuş ve denetimli serbestlik uygulanması kararı alınmıştı. İpek'in dava süresince Londra dışına çıkması yasaklanmıştı. İpek'in herhangi başka bir seyahat belgesine başvurmasını da yasaklayan mahkeme, firari FETÖ sanığının telefonunun da 7 gün 24 saat açık kalması koşulunu getirmişti. Davada son duruşma 28 Eylül’de yapılmış ve kararın 28 Kasım’da açıklanacağı belirtilmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
e okul Veli bilgilendirme sistemi MEB-VBS kaydı nasıl olur?
İYİ Parti'de bir istifa daha o albay da bıraktı gerekçesi bomba
Murat Zorluoğlu kimdir aslen nereli eşi Sevcan Zorluoğlu ve çocuklarına bakın!
Lokomotiv - Galatasaray maçı öncesi bomba ihbarı
FETÖ firarisi Akın İpek için karar günü! İade edilecek mi?
Af yasası ne zaman çıkacak son gelişmeler af haberleri
Yorumlar 15 yorum