YAZARLAR

Ece Erken'in cinsel istismar videosunda gözden kaçan detay

Ece Erken'in oğlu Eymen'le yayındığı cinsel istismar videosunu Instagram'da 2.3 milyon kez izlendi. Peki ya bu detayları ne yapacağız?

Ece Erken'in oğlu Eymen'le çekip Instagram'a yüklediği videoyuizlemiş miydiniz?

Cinsel istismara karşı çocukların mahrem yerlerini öğretmeyiamaçladığı ve 2.3 milyordan fazla izlenen videodan bahsediyorum.Küçücük çocukların istismarının gündemin en üst sırasında yeraldığı bu günlerde Ece Erken'in yapmaya çalıştığını samimibuluyorum. Herkes bir ucundan bu sorunun çözümü için bir şey yapmakistiyor bunu da anlayabiliyorum. Ancak videodaaktardıklarını ne yazık ki doğru bulmuyorum. Özellikle demilyonlarca insana ulaşıp etkileyebilecek bir video için yönteminyanlışlığını aktarmanın boynumuzun borcu olduğukanaatindeyim. 

Tekrar etmek de fayda var: Ece Erken'in amacınasaygı duyarak bunları yazıyorum. Nihayetinde kendisi de biranne! 

Öncelikle yaş grubuna değinmekte fayda var. Ece Erken'in oğluEylem 3 yaşına varmak üzere. Bu yaş grubundaki bir çocuğu biryetişkin gibi karşımıza alıp konuşmamız çoğunlukla hedeflediğimizamaca ulaşmamız için bir engel oluşturur. Çünkü o yaş grubundakiçocuklara uzun uzun bir şeyler anlattığınızda sizi dinlesebile anlamlandırmakta zorluk çekerler. Onlar için güçlü iletişiminyolu somutlaştırılmış örneklerden geçer. 

Videoda Ece Erken oğluna vücudunun yabancılar tarafındandokunulmaması gereken yerlerini öğretiyor ve bunu 3 bölgeylesınırlıyor.

1- Göğüslerimiz

2- Bacak aramız

3- Popomuz (Kendisi bunu videoda arkamız olarakanlatıyor. Muhtemelen milyonların izleyeceği bir videoda'popo' demekten çekiniyor. İnşallah oğlu arkamız deyinceonun anlatmak istediği şeyi anlamıştır. Bence güzel Eymen'inanladığı popomuz değil vücudunuzun arkasının tamamı.) 

Ece Erken videosunda 3 bölgeye 'anne vebaba'nın dışında kimsenin dokunmaması gerektiği telkinindebulunuyor bir de parantez açıyor. Eğer anne ya da baba yanındaysadoktoru dokunabilir. 

İlk bakışta mantıklı gibi görünen bu çıkarsamalar aslında çokeski öğretileri içeren eksik bilgiler.

İşaret edilen bölgeler insanların cinsel organlarını yadacinselliğini işaret eden bölgeler. Ancak tacizler, istismarlarsadece bu bölgelerle sınırlı değildir. Bir cinsel istismardanbahsetmemiz için ille de tam bir 'cinsel birleşme'olması ya da bir kişinin ille de cinsel organınızı ellemesigerekmez. Bir yabancının bir çocuğun saçını dahi cinsel bir istekleellemesi cinsel istismardır, tacizdir. Dolayısıyla sadece bu üçbölgeyle sınırladığımız cinsel istismar çocukları korumayayetmez. 

Bir diğer konu, çocukların dinlediklerini düz bir mantıklakodladıklarını unutmamak gerekir. Biz yetişkinlerin özelbölgelerimizi saklama konusundaki fikrimiz ve yaşam pratiğimiz uzunyılların birikimidir. Ancak çocuklarımız için anladıkları sadecesizin söylediklerinizle sınırlıdır. Farklı bağlamlarla çıkarsamayapamaz, ileriye doğru düşünemezler. Bu kabiliyetler ileri dönemçocuklukta başlayan yetilerdir. Dolayısıyla 3 yaşındaki oğlunuzukarşınıza alıp 3 bölgeye 'anne, baba ve doktordan başkakimse dokunamaz' derseniz, çocuğunuz onu tuvalete götürenbakıcısına da, büyükannesi de kaygıyla yaklaşır. İkilemde kalır.Sizin sorun yok demeniz bu kaygıları ortadan kaldırmaya yaşadığıikilemi aşmasına da yetmeyebilir. Sonuçta hiçbirimiz çocuklarımızıtek başımıza yetiştirmiyoruz. Burada önemli olan 'güvenlidokunma ile güvensiz dokunma' arasındaki farkıçocuklarımıza öğretebilmektedir. Kişi sınırlaması yapmak sorunuçözmez.

Peki bu pratikler ne zaman işe yarar?

Ece Erken'in oğluna öğrettiklerinin hiç mi faydası yok? diyesorabilirsiniz. Bu pratikler ancak çocuk bir tacizciyle karşıkarşıya kaldığında işe yarayabilir. Yani bunlar aslında çocuklarınkendilerini tacizcilerden koruması için öğretilmesi gerektiğidüşünülen şeylerdir. Keşke işimiz bir kaç kuralı çocuklarımızaöğretip onların da saldırılardan kendilerini koruyabileceklerikadar kolay olsa. Ancak öyle değil! Cinsel istismar, cinsel taciz,tecavüz vb. durumlarla ilgili yapılması gereken asıl mücadele-ki bu işin zor ve büyük kısmı- bunlarınoluşmadığı bir düzen kurabilmekte. 

Bunun ilk yolu biz ebeveynlerin çocuklarını kız ve erkek ayrımıyapmadan doğru öğretilerle büyütmemizden geçiyor. Ve ne yazik ki buöğretiler çocuğumuzun bedenini korumasını öğrenmesinden değil,başka bedenlere izinsiz dokunamayacağını bilmesinden geçiyor.Özetlesi ister kızınız ister oğlunuz olsun. Ona bir başka insanınhatta hayvanın bedenine sırf kendi istekleri, dürtüleri nedeniyledokunamayacağını öğretmemiz gerekiyor. Ancak bunu öğrenen bir çocukşiddet göstermez, tacizde bulunmaz, can yakmaz, hayvan öldürmez.Önemli olan kendi çocuğunuza bedeninin özel olduğunu anlatmamızdeğil, bütün bedenlerin özel ve dokunulmaz olduğunuanlatabilmemizdir. 

Nasıl anlatacağız peki bunu çocuklarımıza? Karşımıza alıpkonuşacak mıyız Ece Erken'in yaptığı gibi? Hayır! Önce bizdeğişeceğiz. Çocuğumuza istemediği şeyi yapmayacağız mesela, oistemiyorsa sırf siz istiyorsunuz diye onu istemediklerinezorlamayacaksınız. Başkası çocuğunuzun izni olmadan ona dokunuyorsatepki göstereceksiniz mesela. Çocuğunuz bunu yapması gerektiğinigörerek öğrenecek. Sadece çocuğumuza da değil. Diğer insanlar içinde aynı mahremiyeti sağlayacağız. Mahremiyet denilen şeyin kendialanınızı korumak değil, başkalarının alanına saygı göstermekolduğunu kabul edeceğiz.

Gelelim son noktaya!

Biz bunların hepsini yaptık, çocuğumuzu doğru öğretilerlebüyüttük, kendimizi de geliştirdik bitecek mi sapıklıklar,cinayetler? İşte orada kanun koruyucularla uygulayıcıların işleribaşlıyor. Öncelikle tüm bu yasal düzenlemeler, hadım, idam vbtartışmaların hepsinde 'bireyselleştirilmişcezaları' konuşuyoruz aslında. Oysa ki'ahlaksızlık' bireysel değil'toplumsal' bir sorundur. Bir ülkede, birbiriardına kadınlar öldürülüyorsa, ardı arkası kesilmeyen çocukistismarları yaşanıyorsa sorunları sadece bunları yapan katilleri,sapıkları cezaevine tıkıp hadım ederek çözümezsiniz. Devlet denilenolgu bu sapıklıkları oluşmaması için doğru sistem kurmakzorundadır. Bunun için de dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok.Bunun adı ADALETTİR! Doğru işleyen, evrensel bir adalet sistemikurup, bunun önünde tartışmasız herkesi eşit pozisyona getirirsenizsistem işler. Eşin, dostun, tanıdığın okulunda, yurdundayaşananları örtbas edip, faturayı yakaladığınız bir sapığa keserekbu sorunu biteremezsiniz. 

facebook.com/obenimannem

instagram.com/obenimannem

Yorumlar3 yorum