BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Düzce'de çalışma başlatıldı kilosu 3 bin TL! 'Bunu yetiştirsek dünyada ilk olacağız'

DÜZCE Üniversitesi tarafından kuzu göbeği mantarının laboratuvar ortamında yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Abone ol

Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi mantar laboratuvarlarında hem yemeklik hem ilaç olarak kullanılan mantarların kültür ortamında yetişmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda henüz laboratuvar ortamında kültür edilememiş kuzu göbeği mantarı üzerinde çalışmalar başladı. 

Prof.Dr. Ertuğrul Kaya, Avrupa'da kuzu göbeği mantarının tercih edildiğini belirterek, "Ülkemizde oldukça fazla yetişiyor. Bu sene doğal ortamında az yetiştiği için fiyatı oldukça yükseldi. Fiyatları normal yemelik mantar fiyatlarına göre çok yüksek seyir ediyor. Yaş olanı için kilogram fiyatı 200 ile 300 lira arasında değişiyor. Kuru halinin fiyatları ise daha çok yükseliyor. Kilogramı 3 bin lira civarında." dedi.


"Misal üretimini başardık"
Prof.Dr. Ertuğrul Kaya, kuzu göbeği mantarının doğada bazı bitkilerle birlikte mikorizon yaşadığını düşündüklerini ve bu sebeple kültür ortamında yetiştirilemediğini dile getirerek, "Bazı bitkilerle birlikte mikorizan yaşadığı düşünülüyor. Bu nedenle üretimi yapılamadı. Biz farklı türlerini topladık. Düzce'den, Ege ve Akdeniz'de ormanlardan numuneleri topladık ve mikorizan olmayanların üzerinde çalışmalarımızı başlattık. Biz üretim çalışmalarıyla ilgili olarak misal çalışması başlattık. Misal üretimini başardık. Şu anda komposlara nakil işlemlerini yaptık. En iyi kompos ortamını bulmak için çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu."Dünyada ilk olacağız"
Çalışmaların başarıyla tamamlanması durumunda dünyada ilk kez kuzu göbeği mantarının laboratuvar ortamında yetişeceğini söyleyen Prof. Dr. Kaya, "Bu konuda çalışan bilim insanları kendi aralarında bunun üretimini kimse yapamaz, yapan çok popüler olur, yapan çok başarılı olur şeklinde görüş bildirilmesi vardır. Biz bunun şapka üretimini de gerçekleştirirsek bu konuda dünyada ilk olacağız. Bu konuda oldukça ümitliyiz." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: İstanbul Sözleşmesi feshedildi, kadın cinayetleri azaldı
İstanbul için acil önlem çağrısı! Sıcaklık 50 dereceyi bulacak insanlar ölecek
Enerji şirketlerine 3 milyar lira destek! EPDK'dan açıklama geldi faturalara yansıyacak mı
Kocaeli'de korkunç kaza! 39 yaşındaki işçi feci şekilde can verdi
'Aşı ikna timi' endişesini giderdi, ilk doz aşıyı oldu
Zonguldak'ta karın ağrısıyla gitti hamile olduğunu öğrendi! Dayısı tutuklandı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Genelkurmay Başkanı Elhadad'ı kabul etti
Bakan son dakika duyurdu! 1.4 milyar lira besicilerin hesaplarına yattı
Malatya'da 2 kardeşten yürek yakan haber geldi 1 gün arayla öldüler
Covid-19'da çarpıcı sonuç! 56 hastada 243 farklı mutasyon izlendi
Yorumlar 1 yorum