BIST 1.438
DOLAR 8,32
EURO 10,15
ALTIN 488,11
HABER /  EKONOMİ

Enerji şirketlerine 3 milyar lira destek! EPDK'dan açıklama geldi faturalara yansıyacak mı

Elektirik şirketlerine 3 milyar lira yardım yapılacağı, bunun da faturalara gizlice yansıtılacağı iddia edilmişti. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), o iddialarla ilgili açıklama yaptı. O 3 milyar liranın 3 yıldır ödendiği ve elektriklerin kesilmemesini sağlayan güvence olduğu belirtildi.

Abone ol

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nca (EPDK), elektrik şirketlerine herhangi bir yardımın söz konusu olmadığı, tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet iddiasının da gerçek dışı olduğu açıklandı.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, bir gazetede yer alan 'elektriğe patron kurtarma zammı' başlıklı haberde elektrik şirketlerine milyarlarca lira yardım yapılacağı ve yardımın parasının da tüketicilerin elektrik faturalarına yansıtılıp halktan toplanacağı iddia edildiği bildirildi.

Açıklamada, "Öncelikle elektrik şirketlerine herhangi bir yardım söz konusu olmadığı gibi bu yardım sebebi ile tüketicilerin faturalarına yansıtılacak bir maliyet iddiası da kesinlikle gerçek dışıdır. Kapasite mekanizması; yaklaşık 3 yıldır uygulanan, olası elektrik arz güvenliği ve şebeke kısıtlarına karşı elektriğin kesilmemesini sağlayan bir güvencedir.

Görüşe çıkılan taslak düzenleme, mevcutta var olan bir düzenlemenin teknik değişikliğine ilişkindir. Bu değişiklikle, tüketicilere ilave bir bedel çıkarılması veya faturalara bir bedel yansıtılması kesinlikle söz konusu değildir" denildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Kocaeli'de korkunç kaza! 39 yaşındaki işçi feci şekilde can verdi
Afyonkarahisar'da gelini ve birlikte olduğu kişiyi öldürdü: Adaleti mi savunacaksınız bana?
Zonguldak'ta karın ağrısıyla gitti hamile olduğunu öğrendi! Dayısı tutuklandı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Genelkurmay Başkanı Elhadad'ı kabul etti
Malatya'da 2 kardeşten yürek yakan haber geldi 1 gün arayla öldüler
Covid-19'da çarpıcı sonuç! 56 hastada 243 farklı mutasyon izlendi
Çerkezköy'de freni boşan kamyonet 5 araca çarptı: 2 yaralı
Süt kazanında banyo yapan 2 işçi hakim karşısında: Şaka için yaptık!
CHP İstanbul Sözleşmesi için Danıştay’a başvurdu
Bursa'da inşaatına 27 yıl önce başlanan site tamamlanamadı
Yorumlar